Як не втратити ніс через ринопластику: що потрібно знати про операцію та скільки вона коштує
![Як не втратити ніс через ринопластику: що потрібно знати про операцію та скільки вона коштує Як не втратити ніс через ринопластику: що потрібно знати про операцію та скільки вона коштує](https://wsrv.nl/?output=webp&url=storage.liga.net/images/general/2025/02/03/20250203142147-7551.jpg&w=1280&fit=cover)
- Методи проведення ринопластики: відкритий і закритий доступ
- Що можуть виправити хірурги?
- Як проходить операція ринопластики?
- Ризики ринопластики та способи їх мінімізації
- Відновлення після ринопластики: як проходить процес і скільки часу займає повне загоєння
- Вплив зміни форми носа на психоемоційний стан пацієнта та самооцінку
- Психологічні аспекти перед операцією: як уникнути нереалістичних очікувань
- Ринопластика: скільки коштує і що включає вартість процедури
Ринопластика — це одна з пластичних операцій, що має найбільший попит. Згідно з даними Міжнародного товариства естетичної пластичної хірургії, вона входить до п’ятірки найпопулярніших пластичних операцій у світі. Щороку виконується 850 000 ринопластик, і 65% пацієнтів — це жінки, які здебільшого обирають естетичну корекцію носа. Чоловіки частіше потребують функціональної або реконструктивної ринопластики для усунення проблем із диханням.
LIGA.Life запитала в пластичного хірурга Олександра Бебиха, які існують методи проведення ринопластики, скільки це коштує та що потрібно знати перед операцією.
— Популярність цієї операції пояснюється тим, що ринопластика не лише кардинально змінює риси обличчя, а й допомагає покращити дихання та позбутися психологічного дискомфорту, — зазначає пластичний хірург Олександр Бебих.
Методи проведення ринопластики: відкритий і закритий доступ
За словами пластичного хірурга, ринопластику проводять як за медичними, так і за естетичними показаннями. У 75% випадків операція спрямована на покращення дихання пацієнта і називається септопластикою — це корекція носової перегородки, що допомагає вільно дихати.
Інші 25% операцій — це втручання, пов’язані з естетичним вдосконаленням форми носа. Часто естетичну корекцію комбінують із виправленням перегородки в межах однієї операції.
— Багато пацієнтів бояться, що після ринопластики на обличчі залишиться помітний рубець. Але вже через три тижні він буде практично непомітним, оскільки розріз робиться у нижній частині перегородки, що не привертає уваги. Окрім того, є методика "закритого" доступу, що дозволяє взагалі уникнути зовнішнього шраму, — пояснює Олександр Бебих.
![Фото: depositphotos.com](https://wsrv.nl/?output=webp&url=https%3A%2F%2Fstorage.liga.net%2Fimages%2Fgeneral%2F2025%2F02%2F03%2F20250203143502-4326.jpg&w=700&we)
Сучасна корекція форми носа може проводитися за кількома показниками:
- важке дихання через викривлення носової перегородки;
- набряк дихальних шляхів;
- травми, зміщення носа, зовнішні або набуті дефекти;
- вроджені аномалії, що ускладнюють дихання;
- естетичні побажання: горбинка, широкий кінчик або спинка носа, широкі ніздрі, опущений кінчик тощо.
Методи ринопластики
Як зауважує Олександр Бебих, існує два основних методи операції — відкритий і закритий.
- Відкрита ринопластика передбачає невеликий розріз на колумелі (шкірній перегородці між ніздрями). Це дає хірургу повний доступ до хрящів і кісток, що дозволяє виконувати складні маніпуляції.
- Закрита ринопластика проводиться без зовнішніх розрізів — усі маніпуляції виконуються через внутрішні носові ходи. Вона вважається менш інвазивною, проте підходить не у всіх випадках.
Який метод обрати, вирішується індивідуально після оцінки анатомії носа й визначення необхідних корекцій.
Що можуть виправити хірурги?
— За допомогою пластики можна прибрати горбинку, вирівняти носову перегородку, скоригувати довжину або ширину носа, змінити форму кінчика — зробити його тоншим, рівнішим або навіть кирпатим.
Можна також зменшити кінчик відносно спинки, підняти його, створити прогин або рівну лінію носа.
Усе це в наших силах! — запевняє хірург.
Як проходить операція ринопластики?
Операція корекції носа триває від 30 хвилин до 4-5 годин, пояснює Олександр Бебих. Тривалість залежить від складності випадку, методики виконання та кваліфікації хірурга.
Процедура проводиться під загальною анестезією, іноді з додаванням місцевого знеболювання.
Ризики ринопластики та способи їх мінімізації
Одним із головних ризиків ринопластики є можливість не досягти очікуваного результату.
— Не вірте, якщо вам кажуть, що результат операції можна спрогнозувати на 100% — це неможливо. Комп’ютерне моделювання дає змогу побачити ймовірний підсумковий вигляд носа із точністю 75-90%, але решта залежить від індивідуальних факторів: набряку, процесу загоєння й адаптації тканин, — пояснює пластичний хірург Олександр Бебих.
Однак сучасні хірургічні методики дозволяють значно покращити естетику носа й досягти гармонійних пропорцій обличчя.
Можливі ускладнення
Як і будь-яке хірургічне втручання, ринопластика має певні ризики. Серед них:
- кровотечі;
- інфекційні ускладнення;
- тривалий період відновлення;
- неправильне загоєння рубців.
Проте такі випадки трапляються рідко, пояснює Олександр Бебих, особливо якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря.
Як мінімізувати ризики?
- Обирайте кваліфікованого хірурга з досвідом у ринопластиці.
- Дотримуйтесь усіх рекомендацій щодо підготовки та реабілітації.
- Уникайте фізичних навантажень у перші тижні після операції.
- Відмовтеся від куріння й алкоголю, адже вони можуть уповільнити процес загоєння.
Важливо пам’ятати, що остаточний результат ринопластики можна оцінити лише через кілька місяців, коли тканини повністю відновляться.
Відновлення після ринопластики: як проходить процес і скільки часу займає повне загоєння
— Процес відновлення після ринопластики зазвичай займає від 5 до 7 днів, протягом яких пацієнт спостерігає набряклість і синці, які є нормальними після операції. Стабільний результат можна побачити через 6 місяців, а остаточний ефект проявиться через рік, — каже пластичний хірург.
Перші години після операції
За словами Бебиха, після завершення операції пацієнт залишається під наглядом лікарів протягом 5-6 годин. Якщо не виникає ускладнень і пацієнт почувається добре, він може повернутися додому того ж дня. Однак, рекомендовано залишитись у клініці на 1-2 дні для забезпечення належного нагляду у разі непередбачуваних ситуацій.
Використання фіксувальних засобів
— Для запобігання травмуванню носа після операції пацієнту встановлюється спеціальна фіксувальна лангета. Вона допомагає утримувати набряк і моделювати бажану форму носа. Коли лангета буде знята, пацієнт отримає нову, яку носитиме лише під час сну, – пояснює хірург.
Рекомендації для післяопераційного періоду
- Не торкатися носа руками. Це важливо для уникнення інфекцій або додаткових травм.
- Правильна поза під час сну. Спати потрібно на спині з піднятою головою, використовуючи подушки або спеціальну клиноподібну подушку, що підніме голову на 30-45 градусів. Таку позу потрібно підтримувати протягом 3-4 тижнів.
- Супровід після операції. Оскільки керувати автомобілем після анестезії заборонено, вам необхідно мати супровід, якщо ви хочете поїхати додому самостійно.
Ускладнення та запобігання травмам
— Протягом відновлення варто уникати фізичних навантажень і не лягати спати поруч з маленькими дітьми чи домашніми тваринами, оскільки вони можуть випадково травмувати носа, — застерігає Олександр Бебих.
Вплив зміни форми носа на психоемоційний стан пацієнта та самооцінку
— Після операції пацієнти розквітають! Особливо жінки – вони стають упевненішими, починають більше подобатися собі, зникають комплекси щодо форми чи довжини носа. Багато з них визнають, що шкодують, що не звернулись до хірурга раніше, — ділиться хірург.
Разом з тим Олександр Бебих зауважив, що інколи пацієнти залишаються незадоволені результатом ринопластики та просять про повторну корекцію.
Повторна корекція можлива лише через рік, оскільки рання операція може призвести до небажаних ускладнень.
Рубець, накладений на рубець, може сформувати гіпертрофічний рубець, який з часом може розростатись, – каже хірург.
Згідно зі статистикою, 90% пацієнтів залишаються задоволені результатами операції, і лише 10% потребують корекції.
Психологічні аспекти перед операцією: як уникнути нереалістичних очікувань
— Пластичні хірурги вже навчилися розпізнавати пацієнтів із нереалістичними уявленнями про свою зовнішність. Найпоширеніша проблема — дисморфофобія, — розповідає Бебих.
Дисморфофобія — психічний стан, при якому людина надмірно фокусується на недоліках своєї зовнішності, що можуть бути перебільшеними або зовсім уявними.
![Фото: depositphotos.com](https://wsrv.nl/?output=webp&url=https%3A%2F%2Fstorage.liga.net%2Fimages%2Fgeneral%2F2025%2F02%2F03%2F20250203143459-6985.jpg&w=700&we)
— Порядний пластичний хірург відмовить пацієнту з діагностованою дисморфофобією, адже операція не вирішить його основної проблеми — психологічного сприйняття себе. Тут скоріше допоможе психолог, — наголошує Олександр Бебих.
Адже навіть якщо все буде зроблено ідеально, такий пацієнт залишиться незадоволеним або знайде іншу "проблемну" зону на своєму тілі.
Ринопластика: скільки коштує і що включає вартість процедури
Вартість операції залежить від складності втручання, конкретної методики та клініки. У середньому ринопластика обходиться від 5000 євро. Корекція окремих зон має інші ціни: пластика кінчика або спинки носа коштує від 3 000 євро, а зміна форми крил носа — від 1 000 євро. Якщо ж ідеться про повторну або реконструктивну ринопластику, її вартість може сягати від 6 450 євро.