Пояснення

Порада лікаря | 5 міфів про мамографію

17.09.2020, 16:53 • 3 хвилини
1

Що таке мамографія?

Мамографія це метод діагностики тканин молочної залози за допомогою рентгенівського випромінювання. Отримавши знімок тканин лікар може оцінити їхній стан та в разі потреби призначити лікування. 

Як зазначають у Міністерстві охорони здоров'я України, вчасне виявлення новоутворень у молочних залозах сприяє успішному лікуванню, так, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Попри це, насправді ефективність лікування раку молочної залози в Україні значно нижча, тому що зазвичай діагностують хворобу на ІІІ-ІV стадії. 

Регулярна мамографія це найефективніший спосіб вчасного виявлення новоутворень у жінок з групи ризику (після сорока років). В Україні його рекомендують проходити щодва роки, у світовій практиці рекомендують робити скринінг щорічно. 

Існують різні упередження та міфи щодо мамографії, розвінчує їх докторка Сара Зеб, що очолює відділення радіології грудей Медичної школи Університету Джонса Гопкінса.

2

Міф 1: Я не в групі ризику

Міф: Я не маю жодних скарг, а також сімейної історії раку грудей. Регулярний скринінг мені не потрібен.

Факт: Регулярна мамографія необхідна усім жінкам у віці після сорока років. 75% жінок, у яких виявляють рак грудей, не мають сімейної історії цієї хвороби (тобто не мають родичів, що страждали б на рак молочної залози).

Відсутність ознак не гарантує відсутність новоутворення. Жінки, що звертаються до лікаря з очевидними симптомами (ущільнення в молочній залозі, потемніння шкіри, виділення з соска) знаходяться на більш пізніх стадіях хвороби, коли ефективність лікування мала.

3

Міф 2: Радіація

Міф: Під час мамографії я отримаю шкідливу дозу опромінення.

Факт: Доза радіації, яку отримує пацієнтка під час мамографії, є мінімальною. Сучасне сертифіковане обладнання робить цю процедуру безпечною. Ми постійно зазнаємо впливу фонового випромінювання. Доза опромінення від мамографії дорівнює приблизно двом місяцям фонового опромінення.

4

Міф 3: Це боляче

Міф: Мамографія це боляче

Факт: Під час процедури можуть виникнути неприємні відчуття тому, що апарат стискає молочну залозу. Це необхідно для максимально якісного зображення. Стиснення триває недовго. Щоб мінімізувати біль, не варто робити мамографію у період, коли груди найбільш чутливі перед та під час менструації.  

5

Міф 4: Універсальний скринінг

Міф: За допомогою мамографії можна виявити будь-який тип раку.

Факт: Попри те, що за допомогою мамографії можна виявити пухлини на ранніх стадіях, іноді це не вдається. Причина криється у щільності тканин молочної залози. Це індивідуальний показник, що залежить від віку, фізіологічних особливостей тіла та інших чинників. Чим щільніші груди, тим більша ймовірність того, що рак буде прихований тканиною. 

Щільність грудей можна визначити за допомогою мамографії. Жінкам, що мають щільні тканини молочних залоз, рекомендують додатково проходити 3D-мамографію, УЗД молочних залоз, та МРТ. За допомогою цих методів діагностики можна виявити новоутворення у щільних тканинах.

6

Міф 5: Щороку не потрібно

Міф: Результати попередньої мамографії були в нормі, мені не потрібно цьогоріч проходити її знову. 

Факт: Хороші результати мамографії сьогодні не гарантують хороші результати через рік. Регулярна діагностика сприяє виявленню новоутворень на ранніх стадіях, коли ефективність лікування висока. Також регулярна мамографія дозволить виявити зміни в тканинах молочної залози, за якими варто пильніше спостерігати.

Ліна Криворучко

редакторка LIGA.Life