Зміст:
  1. Лазерна корекція зору це… 
  2. Які гарантії
  3. Чи є протипоказання до лазерної корекції
  4. Скільки коштує лазерна корекція і від чого залежить ціна
  5. Як вибрати лікаря
  6. Як вибрати клініку
  7. Три історії українців, які робили лазерну корекцію зору

Лазерна корекція зору це… 

Не лікування.

"Короткозорість, далекозорість, астигматизм не лікуються, це будова ока, його анатомія, розмір. Вони корегуються: окулярами, лінзами чи хірургічно", – пояснює лікарка-офтальмолог І категорії Леся Лисиця.

Операція просто прибирає потребу ходити в окулярах чи носити лінзи.

Лікарка порівнює лазерну корекцію з пластичною хірургією. Адже медпоказань до цієї операції немає.

"Є випадки, коли радять, бо людина має велику різницю між очима. Але все одно лазерна корекція – частина естетичної медицини", – наголошує фахівчиня.

Лазерна корекція підходить не всім. Але це не залежить від гостроти зору, яку має пацієнт.

"Ми орієнтуємось не на те, на який відсоток бачить людина, а на анатомічні особливості ока: товщину рогівки, розмір очного яблука, можливості нашого лазеру", – пояснює лікарка. 

Якщо рогівка дуже тонка, а розмір очного яблука великий і пацієнт має високий ступінь міопії – технічно лікар не зможе прооперувати його, адже потрібний розріз може бути небезпечним.

Які гарантії

Лазерна корекція не гарантує 100% гостроту зору та довговічний результат. Важливу роль відіграє те, які очікування має пацієнт.

"Під час перевірки ми імітуємо, на скільки людина буде бачити після лазерної корекції. Сказати точно ніхто не може. Я пацієнтам кажу: "Ви будете бачити так, як бачите в окулярах чи контактних лінзах", – пояснює Лисиця.

Успішна операція і результат не виключає того, що в людини, наприклад, можуть виникнути в подальшому зміни в сітківці, характерні для короткозорості.

Результат залежить від багатьох факторів. Наприклад, віку пацієнта. 

Якщо людині на момент операції близько 40 років – ефект від корекції буде менш тривалим, адже відбуваються природні зміни в оці.

У пацієнтів 16-17 років – ще незавершений процес формування ока і в них ще прогресуватиме близорукість, пояснює експертка.

"Неадекватно підібрана методика теж буде впливати на результат. Так само, як і дотримання пацієнтом правил післяопераційного догляду", – зазначає лікарка. 

Чи є протипоказання до лазерної корекції

Немає людини, якій можна, а якій – ні. Є особливості ока, які можуть дозволити або ні той чи інший вид корекції, пояснює лікарка. Вік також визначає доцільність робити операцію. 

"Якщо людині 50 років, їй скоро одягати окуляри для близької відстані, а вона хоче виправити міопію – явно тут вже питання доцільності", – каже фахівчиня.

Якщо в пацієнта відшарування сітківки чи катаракта – лазерна корекція не допоможе. Лікувати треба основну хворобу очей, наголошує лікарка.

Серед небажаний рекомендацій – вагітність і грудне вигодовування. Перше – бо опосередковано операція може стати причиною ускладнень вагітності. Друге – матері, які годують груддю, часто мають недосип. А лікарю необхідно чітко визначити гостроту зору, яку треба корегувати.

Читайте також: Вправи, вітаміни, гімнастика для очей: діє чи ні? Поради з інтернету коментує офтальмолог

Скільки коштує лазерна корекція і від чого залежить ціна

У містах ціни на лазерну корекцію не надто відрізняються: в київських клініках, в середньому, може бути дорожче на 1000-1500 грн.

Вартість, зазвичай, вказують за операцію на одному оці. На сайтах деяких клінік попереджають про це, на деяких – ні.

Ціни на лазерну корекцію: від 10 000 до 22 000 за одне око.

Вартість залежить від технологій. 

"Раніше корекцію зору робили звичайним скальпелем. Тепер технологія – робити насічки лазером. Що більш просунута технологія і швидше відновлення, то дорожча лазерна операція", – пояснює Леся Лисиця.

Методів лазерної корекції є багато. І їх призначають залежно від того, яка товщина рогівки пацієнта. Є пацієнти, які обирають найдорожчу технологію за власним бажанням. А є такі, яким підходить лише ця технологія.

Як вибрати лікаря

Перше і головне правило – пацієнт має бути впевненим у своєму лікареві і довіряти йому, наголошує фахівчиня.

Показники хорошого лікаря:

  • він може чесно сказати, якщо найбільш підходящої методики у них в клініці немає і порадити звернутися туди, де є;

  • лікар має орієнтуватися лише на дані про пацієнта, які отримав сам, а не з інших клінік.

"Є таке розуміння приборної похибки, і ти коли працюєш на одному і тому самому обладнанні – ти його знаєш. Лазерна корекція – це жорсткі математичні розрахунки. І якщо вони неправильні – результат буде не дуже", – пояснює фахівчиня.

  • лікар має попередити пацієнта про ризики, ймовірні ускладнення, а не просто переконувати, що все буде чудово. 

Пацієнт повинен зважено вирішити, наголошує лікарка. Адже кожен метод має свої нюанси: за одним – може відбуватися зміщення в подальшому, інший не дуже добре корегує з астигматизмом, а зняття епітелію – незрозуміло як заживе.

Що стосується досвіду лікаря – це питання відносне, зазначає вона, адже можна бути 30-річним фахівцем, який багато читає професійної літератури і їздить на курси за кордон, а можна бути 60-річним лікарем, який знає тільки дві методики і розказує, що все інше – маячня.

Як вибрати клініку

Під час вибору клініки Леся Лисиця радить звернути увагу на:

  • кількість методик, представлених в клініці: що більша – то вища ймовірність, що вам доберуть найбільш адекватну і підходящу;

  • зовнішній вигляд клініки: чистота, стерильність, відсутній старого обладнання;

  • це не має бути клініка суто лазерної хірургії.

"Лазерна хірургія найбільш прибуткова, але коло неї мають працювати й інші хірурги, які можуть бути на підхваті в разі чого", – зазначає фахівчиня.

Тим, хто планує зробити собі лазерну корекцію, хірург-офтальмолог Андрій Салюков радить запитати в лікаря про те: 

  • як відбувається операція,

  • в чому різниця в методиках,

  • що краще для пацієнта, з огляду на його хобі та роботу,

  • чи пацієнт підходить для проведення операції,

  • що дає лазерна корекція, а чого дати не може.

"Важливо визначитися в бажаннях після корекції – багато хто хоче просто 100% зір, а цей запит означає, що у пацієнта завищені очікування і він робить корекцію заради рядків на таблиці, не усвідомлюючи, що не все залежить від лазера/доктора/навіть самого пацієнта", – пояснює лікар.

Три історії українців, які робили лазерну корекцію зору

Інна

Операцію робила в листопаді 2020 року в Києві.

Заплатила 45 000 грн.

"Далі першого рядка таблиці в кабінеті лікаря я не бачила. В повсякденному житті це було дискомфортно, особливо після довгої роботи за комп'ютером, чи з настанням сутінок, не могла навіть номер маршрутки побачити і це почало дратувати", – пригадує Інна.

Клініку обрала з рекомендацій знайомих. На консультації їй встановили діагноз і визначили метод корекції.

"Було два варіанти: дешевший і дорожчий, з використанням більш нової технології (для більш точних розрахунків і менших розрізів. – Ред). Це все було за бажанням. Я обрала дорожчий, мені так було спокійніше", – пояснює Інна.

Без додаткової технології вартість операції обійшлася би вдвічі дешевше.

У цю суму входили: первинна консультація, огляд у лікарів, заспокійливе, знеболювальне, всі матеріали, операція, набір крапель, консультації наступного дня, за тиждень і за місяць. 

"Сама операція, як на мене, не для слабкодухих. Все відбувається без наркозу, ти маєш постійно тримати відкритими очі і дивитися в одну точку. Добре, що все тривало 5-7 хв на кожне око", – пригадує Інна.

Найскладнішими були перші години після операції: дискомфорт в очах і заснути одразу не дозволяли, адже треба було часто моргати і користуватися краплями. Цей стан, каже Інна, тривав години дві-три. 

Значно легше стало наступного ранку після сну. Хоч невеликий фоновий дискомфорт тримався ще пару днів.

Результат. Після операції в Інни відновився зір до 100% на обох очах. За понад рік змін немає.

"На початку було складно повірити, що бачу так чітко. В мене з дитинства все пливло. І це була маленька мрія на концерті побачити музикантів на сцені з відстані своїми очима", – поділилася Інна.

Олексій

Операцію робив у вересні 2021 року у Львові.

Заплатив 25 900 грн + 800 за первинну консультацію.

Клініку обирав за рекомендацією друга.

"Після консультації дали шість місяців до проведення операції, тобто через пів року треба проходити нове обстеження", – пригадує Олексій. 

Обстеження тривало близько трьох годин. 

У вартість входили: обстеження, анестезія, заспокійливі, краплі для анестезії та дезінфекції, також для дезінфекції та зволоження на післяопераційний період, операція, окуляри для захисту від вітру, три обстеження після операції. І навіть чіабата з чаєм та м’ячик, який можна було м'яти в руці під час операції, якщо хвилюєшся.

"Сама операція минула успішно. Щойно ліг – вже встав. Хоч з тими настановами лікаря мені здавалося, що я все роблю не так, як треба. Але, з огляду на те, що закінчили все дуже швидко і результат чудовий, то мабуть все правильно робив", – розповідає Олексій.

Відразу після операції не міг нормально відкрити очі, відразу текли сльози і відчувалося печіння. На ранок дискомфорт був мінімальний.

Результат. Після операції Олексій має 120%-ий зір на обох очах.

Людмила

Робила операцію у січні 2022-го в Києві.

Заплатила 23 300 грн + 900 грн за передопераційний огляд.

"Минулого року моя подруга з ІТ, яка по 10-12 год працює за комп’ютером, зробила операцію. Тоді ми разом ходили в автошколу і усвідомлювали, що гарний зір за кермом може врятувати життя. Тоді я задумалась про операцію", – пригадує Людмила. 

Передопераційний загальний огляд тривав до трьох годин.

"Огляд проводили з різним обладнанням. Мені, здалось, що було близько 15 різних апаратів, які сканували око, робили томографію тощо. З цими результатами ви йдете до лікаря, який говорить про ваш поточний стан зору, чи дозволено вам робити операцію і як ви зможете бачити після", – розповідає дівчина. 

Якщо все добре і ви згодні на операцію – вас скеровують, одягають в спецодяг і проводять корекцію. Тривало все близько 3 хв на одному оці. 

"Лікар капає знеболювальні краплі, пацієнт дивиться на зелену цятку, працює лазер 5 секунд. Лікар відраховує 5, 4, 3, 2, 1 і переходить до другого ока. Перше відчуття було, наче, якесь сміття потрапило в око, але за дві-три години почала бачити ідеально", – пригадує Людмила. 

Після операції до витрат ще додалася купівля крапель. "Протягом тижня рекомендують капати краплі з антибіотиками, які знеболюють і допомагають зажити оку. Вони коштують 300-400 грн", – пояснює вона. 

Результат: Перед операцією Людмилі встановили діагноз міопія високого і середнього ступенів. Після – двома очима вона стала бачити на 100%.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин