Пес Патрон: хочу собі такого. Нюанси породи джек-рассел і чи всі собаки можуть шукати міни
- Яке історичне призначення породи джек-рассел
- Особливості породи
- Чи можна заводити джек-рассела в сім’ю, де є маленькі діти
- Чи підійде джек-рассел, щоб "подарувати"
- Кому краще не заводити джек-рассела
- Які активності підійдуть для цієї породи
- Чи можу я свого собаку навчити шукати міни
- Чи всім породам собак підходить "пошукова" робота
Пес Патрон із ДСНС Чернігова став символом боротьби і об’єктом для натхнення українців. Вони стежать за тим, як він "працює", спить, купається і бавиться. Йому присвячують малюнки та сувеніри.
Патрону – два роки, його порода – джек-рассел. Від початку великої війни Патрон зі своїм господарем – рятувальником з Чернігова – постійно на роботі, де розміновують територію від вибухівок, які залишили росіяни. Власник собаки сам зазначає, що Патрон – не службовий пес, а талісман чернігівських рятувальників.
Про особливості породи джек-рассел, кому він підійде і чи можна свого пса навчити бути таким крутим "сапером", як Патрон, LIGA.Life розпитала Рію Смульську, кінологиню, інструкторку Кінологічної спілки України та спеціалістку з поведінки собак у школі Pink Puppy Pet School.
Яке історичне призначення породи джек-рассел
Породу створили для норного полювання на лисицю. Їх охоче тримали фермери, бо, як і всі тер'єри, джеки чудово справлялися зі щурами, пояснює спеціалістка.
Зараз джек-рассел переважно "працює" компаньйоном. І нерідко можна побачити цих собак у різних видах кінологічного спорту.
Особливості породи
Сила, активність, витривалість, швидкість, кмітливість.
"Джек-рассел має непересічні фізичні та інтелектуальні здібності, які потребують щоденної реалізації. Часто представники цієї породи мають холеричний темперамент, їм буває важко заспокоїтися та перемкнутися з вибухової активності на більш спокійні заняття", – пояснює Смульська.
Якщо скерувати енергію цих собак грамотно, вони можуть стати надійними невтомними партнерами для активних занять, подорожей та спорту.
"У разі неправильного підходу до виховання легко отримати гіперактивного шумного пса, який трощить помешкання, полює на інших тварин та б'ється з кожним зустрічним собакою", – зазначає фахівчиня.
Чи можна заводити джек-рассела в сім’ю, де є маленькі діти
Незалежно від породи чи її відсутності, собаки з маленькими дітьми мають взаємодіяти лише під наглядом відповідального дорослого.
"Собака – не іграшка і не має терпіти необережне поводження, і собаку заводять не "для дитини" – вся відповідальність за добробут та утримання тварини – повністю на плечах дорослих", – пояснює спеціалістка.
Якщо ця умова дотримана, родина може завести собі джек-рассела, додає вона.
Чи підійде джек-рассел, щоб "подарувати"
Якщо – активним терплячим людям, які з задоволенням будуть багато гуляти та займатися з собакою, і вони згідні на такий подарунок – тоді так.
Дарувати зненацька мисливського собаку "з вічним двигуном" людям, які більше люблять тихі вечори з книгою чи перед телевізором, – погана ідея.
"Собаці доведеться шукати нових власників", – додає Рія.
Кому краще не заводити джек-рассела
Тим, хто мріє про спокійного, мовчазного та терплячого собаку для безтурботних прогулянок улюбленими вулицями та затишних посиденьок поруч на лавочці в парку, каже фахівчиня.
"Усе це ви можете отримати, якщо попередньо з ним гарненько позаймаєтеся та вкладете у виховання час, сили та кошти", – додає вона.
Джек-рассел не підійде людям, які не виносять шуму, метушні, гавкоту.
"Якщо у вас голова обертом від необхідності стежити за швидким собакою, який постійно знаходить собі нові цікаві заняття: чи то погнатися за білкою, чи то викопати крота, чи то відкрити новий купальний сезон у найглибшій калюжі – вам краще звернути увагу на інші породи", – зазначає спеціалістка.
Які активності підійдуть для цієї породи
Джек-рассели можуть бути успішними у багатьох видах кінологічного спорту: від слухняності до бігу з перешкодами або танців.
Ці собаки охоче підтримають будь-яку активність свого власника, всі заняття, які залучають їхній інтелект та дадуть змогу активно рухатися, каже Рія.
Ви можете завести цього компаньйона, якщо любите подорожі, тривалі прогулянки.
"Плавання, стрибки, трюки, ноузворк, дог-фрізбі – всюди джек охоче себе проявить, за винятком хіба що їздового спорту", – зазначає фахівчиня.
Чи можу я свого собаку навчити шукати міни
"Патрон – собака-талісман, улюбленець, який емоційно підтримує свого власника та його колег, просто супроводжуючи їх на службі, а не робочий мінорозшуковий собака. Під час пошуку вибухових пристроїв собака не риє лапами землю, не гавкає та не бігає довкола", – зауважує Рія.
Підготувати собаку для роботи з пошуку вибухових речовин, якщо ви цивільний, неможливо з двох причин:
- з погляду права, бо зберігання вибухівки тягне за собою кримінальну відповідальність, а для навчання потрібні справжні зразки запаху, в різних кількостях, зокрема декілька кілограмів;
- і з практичної – необхідний досвід та філігранне володіння методиками навчання.
"Успіх роботи собаки-детектора залежить насамперед від провідника – людини, яка з ним працює. Саме провідник оцінює ситуацію та вирішує, чи використовувати собаку у конкретному випадку. Від провідника, від того, наскільки він знає собаку та довіряє йому, залежить життя всієї робочої групи, яка бере участь у розмінуванні", – пояснює Рія.
І наголошує: це надзвичайно відповідальна та небезпечна робота, яку мають виконувати фахівці – ЗСУ, СБУ, ДСНС, поліція, прикордонна служба.
"Якщо ви побачили незнайомий предмет або натягнуті нитки, мотузки – відійдіть назад тією ж дорогою, що прийшли, та телефонуйте за номером 101", – додає фахівчиня.
Чи всім породам собак підходить "пошукова" робота
Собак можуть залучати у різних сферах пошуку. Але всі вони відрізняються між собою та потребують окремої підготовки:
- пошук живих людей (для цього підходить практично будь-який здоровий лояльний до людей собака, все решта – результат правильного тренінгу);
- пошук загиблих;
- ментрейлінг (переслідування людини за індивідуальним слідом);
- детекція наркотичних речовин, вибухівки, тютюну;
- такий вид спорту, як ноузворк.
"Все це різні задачі, і під кожну готують окремого собаку, – пояснює Рія. – Цивільні, які проходять спеціальні тренування зі своїм собакою, можуть брати участь у реальному пошуку людей разом з іншими волонтерами та спеціалістами ДСНС".