Три місяці без сексу. Як це впливає на здоров’я і що робити, якщо партнер далеко
Фото: unsplash.com

Жінки і діти за кордоном, чоловіки вдома, або сім'я в Україні, але чоловік чи дружина в ЗСУ. Як це впливає на здоров'я, як налаштуватися на секс знову.

Пояснює LIGA.Life Ганна Ревунець, лікарка-сексологиня, асистентка кафедри Медичної психології, психотерапії та психосоматичної медицини НМУ ім. Богомольця. 

Як секс впливає на стрес

Під час хронічного стресу виділяється гормон кортизол. Секс допомагає знизити його рівень. Це важливо, бо тривалий підвищений рівень гормону стресу може призвести до:

  • гіперглікемії (дисбалансу цукру в крові);

  • зниження щільності кісток;

  • зменшення м’язової тканини;

  • підвищення артеріального тиску;

  • порушення когнітивних функцій;

  • збільшення жиру в зоні живота;

  • зниження імунітету;

  • пригніченої функції щитоподібної залози.

"Кортизол може спровокувати розвиток різних захворювань – від підвищеного тиску та цукрового діабету до психічних розладів. Довготривала дія кортизолу негативно впливатиме на репродуктивну систему і чоловіків, і жінок", – пояснює лікарка.

Під час сексу рівень кортизолу знижується, натомість підвищується рівень "гормону щастя" – серотоніну.

Він має антидепресивний ефект. Що вищий рівень серотоніну, то краще самопочуття та настрій.

Секс також здатен покращити самооцінку, настрій та бажання мати гарний вигляд. За словами лікарки, у піднесеному стані людина намагається привабити інших. Це сприяє виникненню нових соціальних відносин, що ще більше покращує самооцінку.

А якщо сексу немає вже три місяці? 

"Три місяці без сексу – тривалий період як для людей, які займались щодня сексом, так і для тих, хто мав статевий акт раз на тиждень. Проте тут мова не про лібідо, сексуальне бажання чи жагу до задоволення. Відсутність сексу має фізіологічний вплив на здоров’я", – пояснює сексологиня.

Наприклад, тривала відсутність сексуального життя може призвести до застою крові в органах малого таза у жінок та чоловіків.

Адже секс – це потужна фізактивність, яка провокує активну роботу судин та м’язів в цій зоні, отже, рух крові. 

"Застій збільшує ризик розвитку простатиту у чоловіків. Це погіршує якість сперми та впливає на репродуктивну функцію. Можливі наслідки для жінок – кандидоз, фіброми чи кісти, що також негативно впливає на репродуктивну здатність та менструальний цикл. Проте зазвичай такі наслідки виникають у людей, які мали певні передумови до цього. Наприклад, у жінки були гінекологічні проблеми, на них наклалось тривале утримання від сексу. Наслідок – погіршення наявних проблем", – додає Ганна.

Також відсутність сексу може погіршити стосунки між партнерами. Адже важливою складовою гармонійних стосунків є статеве життя.

Що робити, якщо через війну партнер далеко

"Самозадоволення або мастурбація можуть полегшити період без сексу. Це на 70% краще, ніж нічого. Проте вона не здатна повністю замінити секс. Наприклад, під час мастурбації у чоловіків виділяється не вся сперма, яка накопичилась. Залишки сперми також можуть викликати застій", – пояснює Ганна.

Якщо людина не хоче, не може, не вміє або специфічно ставиться до самозадоволення, слід додати у режим інтенсивні фізнавантаження. Вони здатні покращити кровообіг в малому тазі й зменшити рівень кортизолу.

Читайте також: Війна – не привід забивати на себе. Як налагодити психічний стан, раціон та фізактивність

"У пригоді стануть секс-іграшки. Що інтенсивніші та різноманітніші сексуальні ігри з собою чи партнером, то більше задоволення отримуємо", – стверджує лікарка і пропонує жінкам провести експеримент.

Спробуйте стимулювати клітор без слів, дотиків, картинок/відео, які можуть збуджувати. Оргазм можливий, але не такий яскравий, повний та інтенсивний, як за умови збудження дотиками, словами, вібраціями до стимуляції. Такий оргазм буде наближений до того, що жінка отримує з партнером.

Читайте також: Як обрати першу секс-іграшку собі та партнеру та як подарувати, щоб не образити

Кому секс потрібен більше: чоловікам чи жінкам?

"Простата накопичує секрет, який згодом виходить з організму у складі сперми. За відсутності еякуляції відбувається застій. Окрім психологічного незадоволення чи поганого настрою, існує фізіологічна проблема, яка може вилитись у простатит чи інші проблеми, пов’язані з простатою", – пояснює сексологиня.

Натомість у жінок організм більш адаптивний. Гормональні порушення чи гінекологічні хвороби на фоні тривалого утримання від сексу формуються повільно. 

"Проте відсутність сексу для жінок матиме більш яскравий вплив на психічне здоров’я та емоційний стан. Брак сексуального задоволення може призвести до дратівливості, підвищеної тривожності чи нервових зривів", – додає експертка.

Як налаштуватись на секс, якщо давно не було

Довгоочікувана зустріч з партнером може викликати збудження та сексуальне бажання. Проте якщо цього немає, сексологиня радить пригадати початок стосунків: перші поцілунки, обійми, спільний перегляд фільмів.

"Поверніться до речей, які завжди вас збуджували, наприклад, масажі або спільне приймання ванни. На противагу, сексуальні експерименти слід відкласти на потім", – радить Ганна.

Якщо партнер стурбований або знервований через війну і не почувається у безпеці, запасіться терпінням.

Адже еволюційно людина може робити щось одне: або бігти (переживати стрес), або розмножуватись (займатись сексом).

"Краще почитайте один одному, прогуляйтесь, приготуйте вечерю. Будьте чуйними, не тисніть, не змушуйте. Дочекайтесь моменту, коли ваш партнер зможе заплющити очі й чути лише вас, а не нашорошено прислухатися до шуму за вікном", – додає експертка.

Читайте також: Не хочеться сексу через війну. Наскільки це нормально та що робити