"Я готуюсь до війни": аптечка, допомога армії, тривожна валізка, дії під час обстрілів
- Замість вступу
- Якщо ви вирішили залишатися
- Перевірте свою аптечку
- А якщо у мене чотирилапий друг?
- Продумайте альтернативу
- Знайдіть місця для укриття
- А якщо я вирішив евакуюватися?
- Чую сирени. Що далі?
- Якщо стріляють…
- Варто знати!
- Як підтримати українську армію?
- Не забувайте і про свій психологічний стан. Не мовчіть
Якою має бути аптечка? Що робити з тваринами? Як говорити з дітьми? Куди бігти від обстрілів?
Замість вступу
У вас має бути план. Пам’ятаєте, як в школі писали перекази чи твори? Пункт за пунктом. У цьому разі ви точно маєте знати, де зустрічаєтеся з родичами, хто і що з собою бере, де всі зібрані рюкзаки, як пересуватися далі. Краще, якщо будете мати план Б.
Якщо залишаєтеся вдома, все одно треба мати запасний план – а якщо снаряд потрапить у будинок, куди тоді діватися? І це не нагнітання ситуації, а порада – продумайте свої дії за різних обставин.
Звичайно, ідеально, якщо вам ці плани не потрібні будуть і все мине без такої небезпеки. Але краще знати, як поводитись, ніж панікувати.
Якщо ви вирішили залишатися
Підготуйте собі запаси їжі та води. Уявіть, щонайменше 7 днів у вас не буде змоги виходити у крамницю, щоб купити продукти, а доставляння не працює.
Що варто купити? Крупи, макаронні вироби, горох, квасолю, сочевицю, борошно, сухі овочеві напівфабрикати, тушонку, рибні консерви, згущене молоко, сухарі, галети, картоплю, цибулю, моркву, оцет, олію, соду, сіль, цукор, сухе молоко, мед, варення, сухофрукти, чай, каву, какао, шоколад, батончики.
Приблизно на одну людину на день вам знадобиться: круп – до 150 г; макаронів – до 100 г; тушонки – 50-70 г; горіхів – до 30 г; сухофруктів – до 50 г; батончиків – до 50 г; солі – до 7 г; чаю або кави – до 10 г.
Кількість необхідної води розрахуйте за принципом: 4 л питної води на одну людину на добу. Крім того, бажано запастися технічною водою, а ще майте в запасі таблетки для очищення води.
Крім того, перевірте запаси предметів особистої гігієни, господарського мила, прального порошку, побутової хімії, сірників, свічок, пального, акумуляторів та батарейок.
Перевірте свою аптечку
Ви ж знаєте про закон підлості, коли з'ясовується, що закінчилися саме ті ліки, які вам необхідні тут і зараз? Базовий набір, який рекомендують у МОЗ:
- сухий та медичний спирт;
- 2 пари гумових рукавичок;
- клапан з плівкою для проведення штучного дихання;
- засоби для зупинки кровотечі – турнікет;
- кровоспинний бинт з гемостатичним засобом;
- марлеві серветки різних розмірів і нестерильні марлеві бинти;
- еластичні бинти з можливістю фіксації;
- пластирі різних розмірів;
- атравматичні ножиці для розрізання одягу на потерпілому;
- великий шматок тканини, якою можна зафіксувати кінцівку постраждалого;
- антисептичні засоби – дезінфікуючий засіб для рук;
- спиртові серветки.
Розширена аптечка (розрахована на 4 людини), як повідомляє телеграм-бот "Готовий до всього".
- Рукавички нестерильні, не припудрені свого розміру (4 шт).
- Ножиці атравматичні для розрізання одягу.
- Бинт марлевий, стерильний та нестерильний різних розмірів (5 шт).
- Бинт еластичний, обирайте різного розміру (2 шт).
- Гідрогелева протиопікова пов’язка/бинт розміром не менше 10*10 см (2 шт).
- Термоковдра на поліетиленовій основі розміром 160*210 см (2 шт).
- Термометр в захисному футлярі, але обов’язково не ртутний.
- Пакет перев’язувальний індивідуальний типу "Ізраїльський бандаж" (2 шт).
- Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції легень (2 шт).
- Гіпотермічний пакет (1 шт).
- Пов’язка (щиток) на око (1 шт).
- Пластир бактерицидний різних розмірів (25 шт).
- Лейкопластир на нетканій основі завдовжки 3-5 м, завширшки 3-5 см (1 шт).
- Серветки стерильні марлеві (10 шт).
- Косинка медична перев’язувальна для іммобілізації кінцівок (2 шт).
- Скотч армований (1 шт).
- Маркер водостійкий, синього кольору (1 шт).
- Антисептик для обробки ран що містить хлоргексидину біглюконат/водний розчин повідон-йоду/октенідину дигідрохлорид (1 шт).
- Спиртовий антисептик для дезінфекції рук (1 шт).
- Знеболювальні/жарознижувальні ібупрофен або парацетамол (1 упаковка). Але для дітей – суспензії.
- Ентеросорбент (1 упаковка) – препарати активованого вугілля та кремнію діоксиду у разі харчових отруєнь, діареї.
- Гормональна мазь (1 упаковка) - у разі укусів комах чи контакту з отруйними рослинами, у разі свербежу.
Також не забудьте про ліки, які відповідають вашим особистим потребам. Їх слід придбати заздалегідь та тримати в підготовленій аптечці.
Читайте також: Не панікую, а готуюся: що слід зробити, а чого уникати. Не лише через війну – чекліст
А якщо у мене чотирилапий друг?
Про своїх домашніх тварин також не забувайте. Війна – не привід залишати їх на вулиці, віддавати в інші руки чи кидати напризволяще.
Придбайте корм для улюбленця, щонайменше на місяць, зберіть ветеринарну аптечку, вирішить питання з переноскою, обов’язково купіть адресник та не забудьте про документи звіра.
Більше про тривожну валізку чотирилапих читайте тут.
Продумайте альтернативу
Якщо немає світла. У звичайні дні ми можемо забути зарядити свої телефони, але під час воєнних дій, як показав досвід 2014 року, першим пропадає світло в будинках. Тому не забувайте щодня заряджати свою техніку, краще, якщо ви будете перевіряти ще й заряд на ваших павербенках. Запасіться ліхтариками, а також заздалегідь перевірте акумулятори та батарейки. Також можуть допомогти і звичайні свічки та сірники.
Якщо немає газу. Приготувати їжу можна на газових пальниках з балонами, туристичній "печі" тощо.
Якщо немає зв'язку. Перевірте, чи працює у вас стаціонарний телефон вдома. Фіксована телефонія може працювати за відсутності електропостачання в будинку, оскільки вона працює від телефонної станції, що має резервні потужності у разі аварійного відключення електроенергії. Для переривання такого телефонного зв'язку необхідно фізично пошкодити кабель, а у великих містах вони розташовані в підземній каналізації.
Якщо ви вирішили під'єднатися до фіксованої телефонії наново, то потрібно сплатити 84 грн. А крім того, купити пакети, які коштують від 104 до 190 грн на місяць.
Якщо у вас є дротове радіо, то воно може стати ще одним джерелом інформації. Адже воно так само не залежить від мережевої електрики. Як працюватимуть мобільні оператори? Читайте тут.
А якщо пожежа? Зазвичай, ми про це не задумуємося. Але чи є у вас вдома чим гасити вогонь? Уявіть, якщо у вас немає води в крані, заготовленої води не вистачає, чим ви зможете врятувати своє житло? Продумайте і цей варіант.
Зніміть гроші. Ні. Ми не кажемо про панічне стягування всіх грошей. Але маєте розуміти, що банкомати мають здатність ломатися та не працювати, а спеціалісти, які їх мають ремонтувати чи "заповнювати" грошима, можуть сидіти поруч з вами у бомбосховищі. Тому краще майте щось у своїй кишені. Так спокійніше.
Лайфхак від людей, хто пережив обстріли у 2014 році, – заклейте вікна скотчем. Тоді у разі ударної хвилі скло не буде розлітатися і менше шансів, що уламок пошкодить вас або ваших близьких. Крім того, варто заклеїти рами вікон липкою полімерною стрічкою, завісити щілини у дверних отворах цільною тканиною, закрити вентиляційні отвори папером.
Знайдіть місця для укриття
Дізнайтеся, де розташовані найближчі укриття до вашого дому, офісу чи на ваших постійних маршрутах. Уже підготовлені карти бомбосховищ Києва, Львова, Харкова, Одеси та Дніпра. Краще, якщо ви ще й зможете перевірити стан підвального приміщення.
Саме час згадати і про аварійні виходи у вашому будинку чи центрі, де ви працюєте. Коли спрацює система оповіщення, краще не припускатися помилок і не створювати натовп.
А якщо я вирішив евакуюватися?
Підготуйте тривожну валізку. Хоча ми радимо цю валізу зібрати, навіть якщо ви збираєтеся залишатися вдома.
Документи. Паспорт внутрішній та біометричний, водійські права, військовий квиток, свідоцтво про народження дитини – ці документи не ховайте, бо їх можуть просити показувати. Інші документи ви можете скласти в поліетиленову упаковку і заховати у валізі. Бажано мати нотаріально завірені копії. Обов'язково запишіть ці копії собі на флешку, а ще краще електронні варіанти збережіть десь на "хмарі". Крім того, краще мати список з контактними даними ваших близьких, до кого можна звертатися у разі необхідності. А також на аркуші вкажіть вашу групу крові та резус-фактор, а також алергії, якщо вони у вас є.
Приладдя: мультитул або швейцарський ніж, де є і відкривачка, і ножиці, і ножик. гумові столові прибори, ліхтарик із запасними батарейками чи акумулятором, заряджений павербанк, трійник, намет, спальник, каремат.
Обов’язково перевірте, щоб вас можна було ідентифікувати: позначка з інформацією про ваше прізвище та кінцевий пункт евакуації, у дітей – вказані контакти батьків.
Більше про тривожну валізу читайте тут.
Чую сирени. Що далі?
Попереджувальним сигналом "Увага всім" можуть бути звуки сирен, переривчасті гудки підприємств та гучномовці.
- Ви маєте увімкнути радіо чи телебачення та прослухати повідомлення, де будуть детально пояснюватися усі ваші наступні кроки.
- Якщо ви маєте покинути своє житло, то перекрийте газ, електрику та воду, зачиніть вікна і вентиляційні отвори.
- Якщо ви не можете вийти самостійно, ви маєте вивісити за вікном біле полотно, щоб його було видно з вулиці, або на ручку дверей – щоб про це знали у під’їзді. Але попередьте людей, яких ви бачите, що вам необхідна допомога.
Якщо стріляють…
Обстріл зі стрілецької зброї
- Якщо обстріл застав вдома, шукайте найглухіше місце в оселі. Найбезпечніші – кімнати без вікон із несучими стінами. Зазвичай, це ванна. Лягайте впритул на підлогу та захищайте руками голову. Головне правило – якомога далі від вікон.
- Якщо обстріл застав на вулиці, найперше – впасти на землю, закрити руками голову. Далі спробуйте переповзти до ями, стінки чи найближчого бордюру. Що глибше буде, то більша ймовірність, що вас не зачепить.
- Коли обстріл закінчується, не спішіть вставати та бігти далі. Перезарядка зброї може тривати кілька хвилин. Краще цей час перечекати та лише після цього йти з безпечного місця.
Артообстріли
- Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в під’їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків з легких конструкцій.
- Лягайте на землю, бажано туди, де є виступ/невелике заглиблення.
- Закрийте вуха долонями та відкрийте рот – це може врятувати вас від контузії.
- Завали не розбирайте самостійно. Викличте фахівців з розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.
Артилерійські обстріли системами залпового вогню.
- Ховайтеся у підвалі або в іншому заглибленому приміщенні.
- Якщо не вдалося, то вибирайте місце у кутку між несучими стінами та недалеко від дверей. Ваше завдання – покинути будинок у разі попадання снаряду. Але врахуйте, що після завершення обстрілу бажано почекати хоча б 10 хв. Може бути корегування вогню та зміна позиції.
- Снаряд можна помітити, щоб зреагувати: вночі – яскравий спалах на обрії, вдень – димні сліди ракет.
Ознайомтеся з правилами у брошурі від Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Варто знати!
- Не розповідайте про розташування та пересування української армії.
- Не фотографуйте стратегічні об'єкти, навіть якщо ви таку локацію шукали все життя.
- Не знімайте номерні знаки військової техніки.
- Не знімайте обличчя українських воїнів.
- Вимкніть гео-локацію у смарт-пристроях.
- Не вдягайте камуфляж, якщо ви цивільний.
- Не стежте за бойовими діями з вікон, не наближайтеся до них під час активних бойових дій.
- У жодному разі не підбирайте покинуту зброю чи боєприпаси, не торкайтеся вибухово небезпечних та підозрілих предметів. Негайно повідомте про їхнє розташування територіальним органам ДСНС та Національній поліції за телефоном "101" та "102".
- Не конфліктуйте з військовими, не перешкоджайте їм рух, не заважайте.
Як підтримати українську армію?
Звернутися до фондів та допомогти їм фінансово
- Громадська ініціатива "АРМІЯ SOS".
- Благодійний фонд "Повернись живим".
- Волонтерська спільнота "VATRA".
- "єПідтримка" на потреби армії – купити книги у видавництва Мarkobook, а видавництво перераховує весь прибуток на благодійні фонди.
Здати кров
"Від моменту поранення до моменту зупинки кровотечі пацієнт втрачає кров, і разом з нею втрачає шанси вижити. Втрачену кров треба негайно повернути у вену. Якщо запасів крові не буде – хірург і анестезіолог не допоможуть. Коли сталося поранення, коли виявлена кровотеча – кров здавати пізно. Запас крові має бути готовим ДО ТОГО, як сталося поранення", – пише Олександр Лінчевський.
Тут ви можете дізнатися про протипоказання щодо здачі крові, а тут – де можна здати кров.
Записатися до Сил територіальної оборони
- Може кожен громадянин України від 18 до 57 років.
- Щоб увійти до складу територіальної оборони, треба звернутися до центрів комплектування та соціальної підтримки. Але це не обов'язково пункт, до якого ви приписані.
- Для вступу до лав тероборони потрібно написати заяву про бажання добровільно вступити на службу у територіальному резерві, а також додати наступні документи – висновок військово-лікарської комісії; копії всіх сторінок паспорта громадянина України; копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та свідоцтва про укладення шлюбу/народження дитини (якщо є), характеристику з місця роботи чи навчання, копії документів про освіту та фото розміром 9х12.
- Далі треба звернутися на гарячу лінію Територіального резерву у своєму місті і вам призначать час співбесіди.
Не забувайте і про свій психологічний стан. Не мовчіть
- Обговорюйте ситуацію з коханою людиною.
- Розповідайте дитині, як і чому ви готуєтеся до евакуації, а також поясніть, чому війна відбувається.
- Знайте, що треба робити у разі панічних атак.
- А ось шпаргалка, що робити, якщо вас "криє" через ці події.