Зміст:
  1. Базово про протиковідні вакцини в Україні
  2. Хто може претендувати на Астразенеку
  3. Як розподіляють Коронавак
  4. Хто може претендувати на Файзер
  5. Хто вирішує, кому яка вакцина і скільки поїде
  6. Про темпи вакцинації
  7. Вакцини і документи для поїздки за кордон

Чи можна вакцинуватися Астразенекою першою дозою? На що слід звертати увагу, коли ви приходите до лікаря за свідоцтвом про протиковідні щеплення? 

Ці та інші поширені запитання щодо правил вакцинації в Україні ми адресували Марії Карчевич, гендиректорці Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я МОЗу. 

Марія обіймає не політичну посаду, тому запитання, які мають політичну основу, слід ставити не їй, а міністру охорони здоров’я. Ми досі чекаємо на можливість провести з Віктором Ляшком повноцінне інтерв’ю. 

Далі – основні тези розмови з Марією Карчевич.

Хто на яку вакцину і коли може претендувати в Україні, як і хто її ділить – пояснює МОЗ
Марія Карчевич, фото з її Фейсбуку

 

Базово про протиковідні вакцини в Україні

 

У нас зараз використовують три вакцини: Астразенеку, Коронавак та Комірнаті. Усі три безпечні, пройшли випробування, схвалені до екстреного використання ВООЗ. Їхня ефективність доведена, вони офіційно зареєстровані в Україні.

Відсоток ефективності за результатами випробувань коливається: щодо Астразенеки та Коронаваку – від 70 до 80%, Комірнаті – 90-92%. Усі три вакцини надають достатній рівень захисту і захищають від коронавірусної хвороби.

Хто може претендувати на Астразенеку

 

Ви можете прослухати цю частину у форматі подкасту:

Apple Podcasts

Google Podcasts

Spotify

TuneIn

Deezer

Астразенеки було 500 000 доз Ковішилду, ще 367 200 доз Астразенеки поставлені та використані. І 705 600 доз – нове постачання, яке пішла на другу дозу тим, хто раніше щеплювався Ковішилдом та Астразенекою. 

Тобто весь розподіл пішов тим, хто має отримати другу дозу.

Якщо ви отримали першу дозу через вакцинацію в організованому колективі – приїжджала мобільна бригада – то й на другу дозу вона теж має приїхати.

Керівник колективу сам може зателефонувати бригаді, коли минув інтервал 12 тижнів, або бригада мала сама його набрати згідно алгоритму і домовитись про дату і час другої дози.

Якщо ви отримали перше щеплення на пункті вакцинації, маєте зателефонувати і записатися на отримання другої дози, або лікар, який має всі дані, сам, з власної ініціативи, вас запросить.  

– Є випадки, коли люди отримали першу дозу Астразенеки, але коли прийшов час другої дози й вони зателефонували своєму сімейному лікарю, він сказав, що зараз вакцини немає. Що їм робити? 

– Я щодня аналізую статистику і запити, які надходять до нашого контакт-центру з питань ковіду. Зараз найбільше запитань стосовно щеплення другою дозою вакцини Астразенека. 

Розуміємо, що є навантаженість на медперсонал, що може щось відбуватися не в той період, коли має бути. Тому можна самим звернутися до медиків або зателефонувати до нашого контакт-центру 0 800 60 20 19. Такий запит ми передамо регіональному координатору, щоб вас сконтактували.

Є випадки в регіонах, коли вводять і першу дозу Астразенеки зараз, щоб залишки вакцини не виливали.

Астразенеку зберігають у 10-дозному флаконі. Тому якщо флакон відкрили, а не всі записані на другу дозу прийшли, залишок можна використовувати на перше щеплення.

Загалом наказ про залишкові дози скасували, тому якщо хочете щепитися залишком Астразенеки, поінформуйте про це свого сімейного лікаря чи пункт щеплення, що готові прийти, якщо така ситуація буде. 

Зараз у нас ще буде непокрита друга доза на близько 170 000 тих, хто отримав перше щеплення Астразенекою. Очікуємо в липні нове постачання, яке цю кількість зможе перекрити, – 703 200 доз, це попередня інформація. 

Найперше очікуємо цю вакцину за програмою COVAX (гуманітарна допомога. – Ред.), і далі за державними закупівлями: це може буде і Ковішилд, є орієнтований графік до кінця року. Якщо трішки почекати, буде можливість вакцинуватися і в наступних періодах. Але графік може коригуватися у зв’язку з обставинами, які не від нас залежать. 

На 4 етапі ми за рішенням штабу (з вакцинокерованих інфекцій, куди входять представники міжнародних організацій, до прикладу, ВООЗ, експерти з імунопрофілактики, представники держінституцій. – Ред.) щеплюємо Коронаваком тих, хто у місцях позбавлення волі та слідчих ізоляторах, людей похилого віку 60+, людей з супутніми захворюваннями 18-59 років. Якщо ми щепимо всі ці цільові групи, тоді Астразенека зможе бути на 5 етапі на всіх охочих. 

Якщо ні і будуть додаткові люди, треба враховувати, що пріоритетно маємо захистити групи з 4 етапу.

 

Як розподіляють Коронавак

 

Цю вакцину розподіляли за алгоритмом рішення штабу на працівників критичної інфраструктури, зокрема це представники різних видів транспорту – авіаційного, Укрзалізниці, дорожнього господарства, морського, річкового транспорту, на працівників структур державної безпеки. 

Зокрема, багато доз вакцини передали Збройним силам України, на працівників паливно-енергетичного комплексу, санітарно-курортні заклади. 

Певна кількість доз передана для щеплення нашої Олімпійської та Параолімпійської збірних. Тобто ті цільові групи, визначені дорожньою картою на 3 етапі.

Окрім того, рішенням штабу ми ввели додаткову платформу – масові центри вакцинації, які зараз активно відкривають у країні. І в розподілі передбачили необхідну кількість доз, щоб працювали ці центри. 

За дорученням президента, керівництва держави ми розпочали щеплювати людей з листа очікування. Можливо, ці люди є на 5 етапі, але вже давно виявили бажання вакцинуватися. Тому вирішили на вихідні дати доступ їм щепитися.

Центри вакцинації працювали на вихідні, але будемо змінювати алгоритм, і за можливості та за бажанням вони працюватимуть і у будні.

Вже працюють, зокрема, у Львові три центри.

 

Хто може претендувати на Файзер

 

Ви можете прослухати цю частину у форматі подкасту:

Apple Podcasts
Google Podcasts
Spotify
TuneIn
Deezer

Вакциною Комірнаті (компанії Файзер) щеплюють працівників освіти, крім працівників ЗНО – це рішення штабу. Також за рішенням штабу до третього етапу вакцинації включили представників органів державної влади і місцевого самоврядування, їх теж шеплюють Комірнаті. 

Включено на третій етап працівників державної влади національного рівня – законодавча, виконавча і судова гілки влади. На регіональному рівні – представників держадміністрацій та місцевого самоврядування. Це теж наші рідні, знайомі, які працюють в цих структурах і виконують функції держави. 

Не включені сюди працівники державних установ та підприємств, бо це велика кількість інституцій, а в нас немає достатньо вакцин. Це можна розглядати на перспективу. 

За останнім розподілом, частину останнього постачання Комірнаті передбачили для щеплення організованих колективів, де кількість охочих 50+ людей. Ми оголосили запис таких колективів ще два місяці тому, люди записувалися і чекали черги. Зараз є вже більше 200 000 охочих, це понад 1500 колективів. 

– За заявою МОЗу, щепитимуть ці колективи за чергою. Але наскільки вона буде прозорою і чи не виникатиме спокуса на місцях зловживати становищем і когось вгору підносити у черзі, а когось опускати?

– Ми вирішили вакцинувати за датами, коли колективи записувалися. Передали регіональним координаторам списки колективів, але не всі. Розуміли, що потенційно зловживання можливі, тому щоб їх уникнути, передали списки, на які розрахована кількість доз вакцини – не більше і не менше.

Також відстежуємо ці процеси. Якщо хтось щепиться поза чергою, фіксуйте, щоб ми могли оперативно реагувати.

Будуть нові постачання цієї вакцини в липні і в наступних місяцях.  Комірнаті чекаємо в межах бюджетних закупівель – 971 100 доз. Але ці цифри можуть коригуватися. Відповідно, будемо і для записаних колективів її передбачати. 

Зараз ще очікуємо зміни температурного режиму щодо вакцині Комірнаті – можливість зберігання її на точках вакцинації, пунктах щеплення за температурного режиму + 2 – + 8 впродовж 30 днів. 

Коли буде офіційне рішення в Україні, можемо потенційно говорити про те, що Файзер буде не лише у мобільних бригад, але й у пунктах щеплення і, можливо, у центрах вакцинації (якщо так вирішить штаб).

Файзер – вакцина, яка має 6 доз у флаконі. Коли мобільна бригада їде до організованих колективів, і так сталося, що не всі люди зі списку з’явилися, залишки треба використати, щоб не було розливу. Тобто щепитися залишковою дозою можливо, якщо пощастить.

– Є окремі випадки, про які чуємо по країні, коли освітянин ще приводить свою дружину або дитину і їх щеплять теж. 

– Це одне з популярних питань, ми розглядали його на штабі. Враховуючи, що кількість вакцин наразі не така, як би хотілося, поки не можемо покрити і членів сімей цільових груп. 

– Щодо розподілу вакцини Комірнаті в Україні звучить таке слово як кастовість. Адже місцевих чиновників вирішили щепити Файзером, а не Коронаваком. наприклад, до якого в людей довіра менша. 

– Усі вакцини ефективні і безпечні, ми не кажемо, що одна краща, друга гірша. Немає на третьому етапі вакцинації когось, хто більш чи менш пріоритетний. Розподіл вакцини планується з урахуванням кількох моментів: 

1) кількість доз, яка надходить в Україну;

2) кількість людей в тій чи іншій цільовій групі, які виявили бажання щепитися;

3) термін постачання. 

Ми розпочали щеплення третього етапу, передусім, з працівників освіти, далі пішли працівники критичної інфраструктури. 

Та вакцина, яка надходила в той чи інший час на територію країни, та й ішла на цільові групи.

Далі надійшла вакцина Файзер, вирішили включити до третього етапу працівників органів влади, і вона пішла туди. Цієї вакцини передбачено в закупівлях достатньо, щоб можна було і на 5 етапі відкрити можливість і для інших людей щепитися нею.

 

Хто вирішує, кому яка вакцина і скільки поїде

 

Ви також можете прослухати цю частину у форматі подкасту: 
Apple Podcasts 
Google Podcasts
Spotify
TuneIn
Deezer

– Сайт РНБО, який публікує дані з розподілу вакцин, показує, що є громади, де один флакон Астразенеки всього, чи два. Те ж стосується інших вакцин.

– Вакцинальна кампанія відбувається на основі дорожньої карти, затвердженої наказом МОЗ. Є 5 етапів, за якими ми рухаємось. На кожному є пріоритетні групи, які першочергово потребують захисту. Це люди з високим ризиком інфікування COVID-19, які забезпечують безпеку та життєдіяльність держави – військові, наприклад, люди, які мають багато контактів, які можуть швидко інфікуватися. 

Підхід до цільових груп, визначених дорожньою картою, схвалений на рівні інституцій, наприклад, ВООЗ, і на рівні експертів, які є в нас в країні. 

Зараз ми дощеплюємо останні цільові групи з третього етапу і переходимо на 4 етап, а далі буде 5-й, коли вакцина буде доступна для всього населення країни, хто бажає.

Стосовно цільових груп збирають списки. Наприклад, щодо освіти ми надсилаємо запити до регіонів. Регіони спільно з департаментами освіти надсилають запити до керівників профільних закладів. Керівники запитують у своїх працівників, хто хоче вакцинуватися. 

Так збирають кількість і подають нам на національний рівень цифри з кожного регіону. І ми розуміємо, що під них з постачання, яке надходить, треба передбачити стільки-то доз в розподілі на кожен регіон.

Далі ці пропозиції виносять на засідання оперативного штабу з вакцинокерованих інфекцій, куди входять представники і міжнародних організацій (до прикладу, ВООЗ), і експерти з імунопрофілактики, представники держінституцій. І штаб приймає рішення або схвалити цей розподіл, або коригує підходи щодо цільових груп і розподілу вакцин. 

Далі готується документація щодо розподілу. Якщо це вакцина за бюджетний кошт, це – наказ МОЗ про розподіл. Якщо це гуманітарна допомога, це – листи розподілу на регіони. 

Після документального оформлення, коли вакцина прилітає в Україну, доставляється на центральний склад, а звідти відповідно до цифр за регіонами вакцини туди розвозить компанія-логіст. Якщо це Коронавак чи Астразенека, уся поставка одразу розвозиться у регіони. 

Вона доставляється на регіональні склади, і вже звідти накладними менеджментом керівника з вакцинації і місцевого департаменту охорони здоров’я розподіляється на пункти щеплення і мобільні бригади відповідно до цифр щодо охочих щепитися.

В процесі є ще такий момент. На початку у нас було 265 000 освітян, які виявили бажання. А зараз уже провакциновані близько 300 000, ця кількість постійно зростає. Люди бачать, як щеплять їхніх колег, і кажуть, що передумали, хочуть вакцинуватися. Тому нова потреба має бути врахована в нових поставках вакцин.

– Останні накази стосовно розподілу вакцини за останній місяць. Наприклад, в одному з наказів у Вінницьку область поїхало 14 000 доз, а в Волинську – 4600. Тобто Волинь подала таку малу потребу порівняно з Вінницькою?

– Так. Розподіл відбувається суто за списками, які збирали попередньо. Якщо є додатково потреба, наприклад, по медиках у нас постійно так, враховуємо у наступних розподілах. 

Коли буде 5-й етап, тоді треба буде ділити вакцини пропорційно до кількості населення. 

– В Україні є три схеми щеплення – через мобільну бригаду, сімейного лікаря і масовий пункт вакцинації. Як це поєднується? Судячи з досвіду багатьох, це – хаос. Були випадки, коли людина вже щепилася, а їй з Дії телефонують: "Можете прийти на вакцинацію". 

– Підхід такий: мобільні бригади вакцинують організовані колективи з цільових груп. 

Центри вакцинації та пункти щеплення вакцинують людей, які не прив’язані до місця роботи: похилого віку, наприклад. У лист очікування (через Дію. – Ред.) записуються всі охочі. 

Коли людина приходить вакцинуватися, її дані вносять до єдиної електронної бази охорони здоров’я, там ведуть медзаписи, доступ до яких має лише лікар за згодою пацієнта.

Люди, які технічно ведуть та адмініструють Дію, не мають доступу до медданих пацієнта. Тому якщо ви пішли поза чергою вакцинуватися або щепилися як цільова група, Дія про це не знатиме.

Тобто це дві різні системи, які між собою не синхронізовані, бо по-різному працюють.

Супутні захворювання, наприклад – питання медичних даних. Ні я, ні ви не можемо знати, який анамнез людини, чи немає в неї супутніх захворювань. Тому ми просили регіони, щоб таких людей запрошували їхні сімейні лікарі, які мають доступ до медданих. Так само працівники реєстратур можуть продзвонити людей похилого віку і записати. 

Розуміємо, що є випадки в регіонах, коли не запрошують. Тому просимо людей виявляти проактивну позицію і самим звертатися й записуватися на пункти щеплення. 

– Зараз багато розмов про те, що лікарі не знають, як записати своїх пацієнтів на вакцинацію. Непоодинокі випадки, коли людина приходить у пункт щеплення, але має декларацію в приватній клініці, наприклад, а їй: "Вибачте, ви в нас не зареєстровані, переукладіть декларацію у нас, тоді матимете право щепитися". 

– Ми вакцинуємо людей незалежно від того, є декралація в них чи ні. Коли людям відмовляють, бо у них немає декларації або вона є, але в іншому медзакладі, такі дії – некоректні, порушення алгоритму, визначеного на центральному рівні. У таких випадках просимо телефонувати до нашого контакт-центру і залишати скаргу. Ми реагуємо. 

– Хто може звернутися до сімейного лікаря з проханням записати на вакцинацію?

– Пацієнт, з яким укладена декларація з лікарем. Якщо у вас немає декларації, звертаєтеся до реєстратури медзакладу.

Якщо лікар працює в медзакладі, де є пункт щеплення, він може самостійно записати вас на щеплення на конкретну дату і час через медичну інформаційну систему. 

Якщо лікар працює в медзакладі, не немає пункту щеплення, він або дає номер телефону реєстратури, де є пункт щеплення, або сам телефонує і записує. Тут вже як лікар допоможе.

Єдиної електронної системи, щоб лікар вписав вас будь-куди, немає. Кожен медзаклад має свою медичну інформаційну систему, де ведуть електронний календар і записи на конкретну дату і час до лікаря.

Про темпи вакцинації

 

Якщо порівнювати темпи, які в нас зараз є у червні, з попередніми місяцями, відчуваємо приріст у щепленнях. Є національний план з вакцинопрофілактики, затверджений урядом. Він каже, що до кінця року маємо щепити 70% населення країни. Щоб досягнути такого плану, потрібно ще нарощувати додатково потужності, розширювати кількість платформ, залучати медперсонал, можливо, також інтернів до вакцинації, щоб ми мали більше кадрового ресурсу.

Нам є ще куди зростати і розвиватися. Є 3200 пунктів щеплень, які потенційно подали регіони, які готові працювати зараз. Вже є 700 навчених мобільних бригад, ми готуємо додаткові навчання, щоб залучати ще потужності не тільки первинки, але й вторинки. Обговорюється залучення студентів-інтернів, пропрацьовується алгоритм рішення, яке будемо виносити на голосування штабу.

– На третьому етапі вакцинації ми мали щепити за документами 17% населення України, це – 7 млн людей. Цифри показують, що ми і не наблизились до цієї кількості. Наскільки логічно переходити до 4 етапу вакцинації, коли люди з критичних груп нещеплені?

Ця цифра озвучена з розрахунку того, що на цих етапах би щепилися 90-100% цільових груп. Але є різна кількість охочих, вакцинація добровільна.

На попередніх етапах вакцинальної кампанії у нас уже були люди похилого віку, ми розпочинали від 80+ років і опускались до 65+ років. За даними, які в нас є, людей похилого віку 60+ років щеплено понад 700 000. Грубо кажучи, це – 20% від загальної кількості щеплень.

Тобто людей похилого віку ми також захищали і на попередніх етапах, і коли перейдемо на 5й етап, важливо лишати цей акцент, що бабуся-дідусь першочергово потребують захисту. 

Якщо пріоритетні групи пізніше захочуть щепитися, зможуть. Але зупиняти процес вакцинації нелогічно, бо на 5 етапі також є багато людей, які мають бажання, маємо їх захистити.

 

Вакцини і документи для поїздки за кордон

 

– Була відповідь європейського регулятора ЕМА, що вони визнають Астрезенеку іншого виробництва, але там немає Ковішилду, яким щепили в Україні. І люди хвилюються, особливо ті, хто отримав першу дозу Ковішилду, другу – Астразенеки, що їх не пустять в Європу. 

– Згідно документів, які є на офіційних ресурсах Єврокомісії й агенції EMA, прямо не сказано, що саме визнається Ковішилд. Але ми бачили, що є визнані вакцини, які на території ЄС використовують, серед них є Астразенека. 

У документах, які є, ми дивилися офіційні роз’яснення, за якими визнається діюча речовина незалежно від виробника. Ми надіслали офіційний запит до EMA, щоб мати достовірну інформацію.

Є розмови навколо вакцини Коронавак, пов’язані з тим, що агентство EMA досі не включило її до списку вакцин, які використовують на території ЄС. Ми дивилися окреме рішення, що вже додано цю вакцину в довідник з ковідних сертифікатах. І очікуємо офіційного рішення EMA. 

Коронавак схвалентй ВООЗ, тому, думаю, це лише питання часу, коли ЕМА також визнає цю вакцину. Акцентувати варто на тому, що вакцина дає захист людині, а не на подорожах, хоча й вони важливі. 

У нас зараз є два документи про вакцинацію. 

1) вже проваджений і видається людям, які отримали вже другу дозу вакцини, схваленої ВООЗ. Він називається Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Цей документ видається у паперовій формі, скріплюється печаткою та підписом лікаря. Документ передбачений міжнародними медико-санітарними правилами. Міжнародне право говорить про те, що людині, котра має цей документ, не може бути відмовлено у в’їзді на територію іншої держави. Разом з тим, знаємо, що кожна країна встановлює умови в’їзду на свою територію.

Тому коли людина хоче подорожувати, має ознайомитися з умовами, які виставила країна щодо перетину держкордону. Переважно серед таких документів – наявність документу про повний курс вакцинації або ж результати тестування. 

Коли плануєте йти за документом, перевірте, чи правильно вам вписують назву вакцини.  Уже був випадок, коли людині некоректно заповнили назву і на кордоні з Польщею її завернули. Тому перевіряйте коректність даних, щоб також були вказані прізвище та ім’я, як у закордонному паспорті, тому що прикордонники звертають на це увагу. І цей документ має бути скріплений печаткою та підписом лікаря.

2) буде впроваджений з липня ковідний сертифікат. Не треба плутати свідоцтво і сертифікат. Це два різних документи. Сертифікат різниться тим, що він буде цифровим, але буде можливість роздрукувати його в паперовій формі.

Дані, які будуть в сертифікаті, є ширшими, окрім вакцинації, там будуть дані про результати ПЛР-тестування, результати одужання від ковіду. Цей сертифікат повністю відповідає технічним вимогам, які є в Єврокомісії, ініціатива якраз йшла від ЄС, щоб була можливість нашим громадянам подорожувати в країни ЄС.

На рівні Єврокомісії встановлені загальні вимоги, але кожна країна ЄС встановлює особисті вимоги щодо перетину державного кордону. Ми з колегами з МЗС пропрацьовуємо встановлення двосторонніх відносин з країнами світу. 

Колеги скерували такі запити до 114 країн світу, щоб підписати двосторонні угоди про взаємодію. Маємо вже відповіді від низки країн, які документи вони визнаватимуть. Тому готуються такі угоди, як вже були підписані з Угорщиною, Молдовою. Активно ведуться перемовини з Ізраїлем, Туреччиною. І цей список розширюватиметься. 

Я також входила до робочої групи ВООЗ. Протягом останніх місяців ведуться дискусії, що Міжнародне свідоцтво про вакцинацію буде оцифроване, також його видаватимуть в цифровому варіанті. 

Проєкт "Наукою по ковіду" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Позиція фонду може не збігатися з думкою авторів.

Науковий редактор проєкту – кандидат медичних наук Андрій Сем'янків, відомий також як медичний блогер MedGoblin.

Хто на яку вакцину і коли може претендувати в Україні, як і хто її ділить – пояснює МОЗ
Спільний проєкт Відродження та LIGA.net