Пояснення

Українська книжка може загинути. Якщо держава й далі ігноруватиме розвиток книговидання

Українська книжка може загинути. Якщо держава й далі ігноруватиме розвиток книговидання

видавець, гендиректор видавництва Ранок
21.09.2021, 15:06 • 2 хвилини

Смерть книжкової галузі в Україні – сценарій дуже реальний. Але книжковий ринок не спорожніє. Не важко здогадатися, чиїми книжками він заповниться

Цьогорічного Форуму видавців у Львові чекали з нетерпінням. Ковідні карантини, падіння продажів упродовж двох років, закриття книгарень. Учасники сподівалися на гідне відкриття сезону. Книжкові новинки чекали на своїх покупців, онлайн події – на своїх фоловерів. Не дочекалися.

Вчора був останній день роботи Форуму. Неділя. Відвідувачів, у порівнянні з позаминулим роком, немає. Палац Мистецтв, де проходила книжкова виставка, був майже порожній. Учасників було більше за відвідувачів. Продажі книжок менші за 2019 рік.

Великі очікування були від Книжкового Арсеналу, потім від львівського Форуму. Питання явно не до організаторів Форуму, як намагаються представити деякі видавці.

Очевидно, механізм книжкових виставок зламався. Книговидавнича галузь у глибокому піке.

Причини

1. Падіння престижу читання та не розуміння важливості книжки у суспільстві.

2. Через нестачу фінансування (можлива причина, що вкрасти гроші на закупівлях книжок важко) немає надходжень нових видань до бібліотек. Як наслідок, немає читачів у книгозбірнях.

3. Закриваються книгарні, які не виживають через високу оренду. Книгарня – це місце емоційного зв’язку з книжкою.

4. Через загальне падіння книжкового ринку видавці навіть новинки згодні розпродавати зі знижками. Ринком правлять інтернет-дискаунтери.

5. Через нестачу коштів у видавців та відверте нехтування державою розвитком книговидання немає можливості залучити для реклами події топ-блогерів, журналістів, запросити зірок. Майже відсутня програма з письменниками, концертами, презентаціями, автограф-сесіями.

Тому виставкові зали порожні. Читачів та відвідувачів немає. Замкнуте коло.

Що робити

Законодавцям

Терміново треба прийняти три законопроєкти:

1. Для виживання книгарень – про книжковий рибейт (відсоток від продажу української книжки на компенсацію частини оренди книгарням).

2. Для розвитку книговидавництва – закон про нульову ставку на прибуток за умови, що прибуток інвестується у видання нових книжок.

3. Для розвитку галузі – пільгове кредитування учасників книговидавничої галузі та інституційна фінансова підтримка видавців.

Видавцям

1. Об’єднатися у питанні спільної промоції книжки. Першою спільною акцією може бути національна компанія – "Книжка – найкращий подарунок на Різдво".

2. Розв'язати питання з демпінгом та ввести єдині роздрібні ціни.

3. Відкрити інформацію для єдиного каталогу Books in print.

4. Підтримати незалежні книгарні, які працюють за цивілізованими правилами.

Виживання вітчизняної книжки – питання національної безпеки. Країна, яка не фінансує власну армію, годує ворожу армію. Країна без книговидання – країна без освіти, без науки, без самоідентифікації. Нація без самоідентичності вмирає.

Чи загине вітчизняна книжкова галузь? Сьогодні цей сценарій дуже реальний.

Але книжковий ринок не буде порожній. 

Як думаєте, якими книжками заповнюватиметься порожній простір країни у 40 млн жителів?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Голоси", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини