Півострів Халкідіки, Греція: що подивитись, документи, транспорт, ціни
Халкідіки – півострів на півночі Греції, який омиває Егейське море. Складається з трьох менших півостровів – Касандра, Сітонія і Айос-Орос. Їх іменують "пальцями", бо згори півострів дійсно схожий на лапу.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
У регіоні все облаштоване як для відпочинку на пляжі, так і для екотуризму в горах, а також екскурсій до монастирів. А їх чимало, саме тут розташована гора Афон, яку ще називають Святою Горою.
З власного досвіду розповідаємо, як добиратися на півострів, які там ціни і що варто відвідати.
Які документи потрібні
У разі в’їзду в Грецію не потрібно сидіти на карантині. Мандрівники зобов’язані:
- заповнити Форму повідомлення про місцеперебування пасажира (PLF) не пізніше, ніж за 24 год до перетину кордону Греції;
- мати довідку про проходження вакцинації більше ніж за 14 днів до перетину кордону; або надати довідку з мокрою печаткою про негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше 72 год до прибуття; або негативний експрес-тест на антиген, зроблений не пізніше ніж за 48 год до прибуття; або довідку про перенесену хворобу та одужання й наявність антитіл, чи позитивний ПЛР-тест після отримання яких минуло від 2 до 9 місяців.
Сертифікат про вакцинацію, результати тестів та довідки повинні бути лише англійською мовою.
Вимоги стосовно стану здоров’я поширюються на дорослих і дітей старше 12 років.
Але готуйтеся, що в аеропорту Греції будуть проводити вибіркове тестування туристів на коронавірус. Вас можуть попросити пройти експрес-тест.
У разі позитивного результату мандрівники мають відправитись на 14-денний карантин. У пакетних турах передбачене страхування, яке містить загальні страхові випадки та страхування у разі COVID-19. За регламентом ЄС, українцям необхідний медичний страховий поліс з сумою покриття 30 000 євро.
Як дістатися
З Києва є прямі рейси в аеропорт міста Салоніки. Вартість дороги залежатиме від дати, але в середньому це близько $150 з людини в обидва боки. Летіли менше двох годин. Є також рейси з пересадками.
З аеропорту є трансфер або до готелю (про нього треба запитувати і домовлятися завчасно або з готелем, або з туроператором), або звичайним автобусом.
Від аеропорту до краю першого "пальця" дорога триває більше двох годин. Залежить ще від завантаження шляху, оскільки багатосмугових доріг там немає, тому часто утворюються невеликі затори.
Ціни на житло і їжу
Залежить від запиту. Ви можете орендувати готельний номер в п’ятизірковому готелі за 300-500 євро за добу зі сніданками і вечерями, а можете винайняти апартаменти в селищі біля моря за 60 євро.
В готелях доведеться сплатити ще 4 євро з людини податку на проживання.
Готуйтеся, що доведеться постійно купувати питну воду.
У готелі це – 3 євро за пляшку. У супермаркеті можна взяти шість пляшок за 1,5 євро. Вино в тавернах коштує від 4 євро за келих.
Замовити салат – від 7 євро. Але готуйтеся, що вам принесуть щедру порцію і одного салату може вистачити.
Вечеря на двох з вином і морепродуктами може обійтися в близько 30 євро.
І спробуйте овочі, особливо баклажани. Греки мають купу рецептів для них.
Сир фета буде майже всюди. Вам можуть подати навіть кавун з фетою.
Карткою можна розрахуватися будь-де. В умовах пандемії цей спосіб навіть вітається більше, ніж готівка. Але і мати євро на руках теж буде не зайвим.
Як подорожувати
На Халкідіки є готелі з власними пляжами, ресторанами, магазинами, звідки можна нікуди не вибиратися до кінця відпочинку. Але так повноцінно грецький настрій і смак ви навряд відчуєте.
Авто
Оскільки відстані між селищами значні – найзручніше орендувати автомобіль. За добу це коштуватиме від 50 євро на відстань до 350 км (далі окрема плата), плюс 5 євро страхових за скло і гуму. Вартість бензину – від 1,75 євро.
Автомобільні дороги на Халкідіки в хорошому стані. Утім, якщо хочете на транспорті поїздити в горах – доведеться замовляти спеціальний джип із водієм. Екскурсія на чотирьох людей коштує 64 євро з кожного.
Велосипед
Є варіант подорожувати велосипедом. Його можна орендувати – від 20 євро на п’ять годин. Ціни можуть відрізнятися в кожному місті.
Зі слів місцевого водія, автомобілісти поважають велосипедистів на дорогах.
Навіть в горах на роверах можна влаштувати собі екотуризм.
Човен/яхта
Між містами ходять човни. За 3 євро, наприклад, можна причалити до селища Неос-Мармарас.
Оренда яхти коштує 60 євро для шести людей без капітана. І 150 – для восьми з капітаном.
Що варто відвідати
На Халкідіки, мабуть, усі населені пункти, що біля моря, жваві та гучні. Особливо це стосується вечора суботи.
У греків є сімейна традиція – одягати щось гарне і йти разом вечеряти в таверну. Тож, приїхавши ввечері, наприклад, в Афітос, готуйтеся до того, що сідати доведеться ледь не на сходах.
Але і тут скаржитись нічого, адже всі будинки, тротуари і сходи в цьому селищі зроблені з місцевого пористого каменю, що має органічний вигляд.
Крім цього, в Афітосі є багато квітів у розмальованих горщиках. І щороку ці малюнки змінюють.
Дикі пляжі Азапіко (Azapiko). Якщо хочете розслабитися подалі від цивілізації – вам сюди. Довкола море, гори і скелі.
А також намети і трейлери. На Халкідіки є як платний кемпінг з туалетами і душем, так і безкоштовні – приїжджай і живи. Але поряд є і таверни. Перевірено: смачно в Panos.
Між іншим, там навіть українське "Дякую" розуміють.
Регіон Халкідіки, крім пляжів і природи, славиться виноробством. Тому відвідати кілька виноробень – ледь не обов’язкова частина подорожі. Куди ж без дегустації.
Найвідоміші виноробні: Domaine Gerovassiliou, Arvanitidis Estate, Petralona Winery, Nico Lazaridi, Ktima Biblio Chora.
Селище Неос-Мармарас. Коли причалюєш до пірсу – враження, що опинився у музеї кораблів, водночас усі вони справжні.
Тут можна потрапити на ярмарку риби та морепродуктів, де риболови виставляють свіжий улов. А також на фестивалі з живою музикою.
З Неос-Мармарас човном можна добратися і до безлюдного острова Келіфос. Місцеві його ще називають черепахою. І не дарма.
Загалом, готуйтеся, що значну частину подорожі доведеться провести в дорозі. Але можна не гнатися за точкою прибуття, а розглядати те, що довкола – насаджені вздовж дороги квіти і кущі, оливкові сади, виноградники гори і море на горизонті.
Помітними є маленькі споруди на узбіччях у формі храмів. Це скульптури, які встановлюють на місцях, де гинули люди в автокатастрофах. Схоже, як в Україні ставлять хрести і вінки біля дороги. І на дорогах в Греції ці маленькі церкви зустрічаються часто.
Екскурсії
На Халкідіки є три популярні екскурсії:
- Гора Афон (4 монастиря) – острів Аммуліані.
- Салонікі – північна столиця Греції.
- Метеори – група високих скелястих валунів, вершини яких увінчані монастирями і скитами.
Метеори – одна із найпопулярніших екскурсій Греції. У 1981 році там ще й зняли сцени з найвідомішим британським шпигуном – агентом 007 – для фільму "Тільки для ваших очей".
Екскурсії тривають зранку до вечора. Їхня вартість залежить від розташування. Найвіддаленіша – Метеори. Коштує близько 100 євро з людини. У вартість входить дорога, послуги гіда і в деяких обід. Вхід у монастирі не включено.
Стосовно екскурсії в монастирях, вимоги до одягу: для жінок – сукня не вище коліна, без декольте, чоловіків – закрите взуття, кросівки.
Що привезти з собою з Халкідіки
У регіоні вирощують оливки, виготовляють мед і вино. Оливки в’ялять прямо на деревах під сонцем.
Місцевий мед – каштановий, квітковий і хвойний. У горах кожні 100 м розставлені вулики.
Вино можна брати як на виноробні, так і в супермаркетах. Основна порада щодо вибору вина – не беріть в пластикових пляшках.
Загалом, популярними в Халкідіки є білі та рожеві вина.
Традиційне грецьке вино – Рецина. Перекладається, як "смола".
Назва пов'язана із стародавньою традицією герметично закривати амфори з вином сумішшю гіпсу і смоли. Так вино довше зберігалося і вбирало запах смоли. Сьогодні смолу додають спеціально для збереження присмаку напою.
Додаткові поради
У морі на півострові Кассандра є медузи, можуть вжалити. Місцеві кажуть, що їх не бачили вже близько 30 років. Тому радять брати з собою олівець із аміаком, який прибирає біль. Його можна купити в аптеці.
Купуючи щось в магазині – забирайте чеки з собою. Це через жорсткі податкові правила. До вас на вулиці можуть підійти і запитати чек. І якщо продавець не видав, на магазин чекає штраф.
У країні дотримуються карантинних правил, особливо в готелях, супермаркетах та історичних пам'ятках.