Зміст:
  1. ЮКІ
  2. Анаконда
  3. Папаченко
  4. Пульс
  5. Наставник

ЮКІ

2020-й мав стати роком українського спортивного тріумфу – і на світових змаганнях, і в кіно. Та пандемія змінила розклад головних стартів і дати прем'єр українських стрічок. LIGA.Life розповідає про 5 фільмів, присвячених українським спортивним легендам.

Історії легендарних зірок Національної хокейної ліги можна подивитися в кінотеатрах з 3 грудня. 

Вейн Грецкі, Тері Савчук, Орест Кіндрачук, Джонні Буцик, Кен Данейко – ці легенди вписали свої прізвища в історію світового хокею. 

Вони ставали володарями Кубка Стенлі, деяких із них досі називають найкращими серед усіх. Об’єднує їх не лише любов до хокею, майстерність, витримка та бійцівський характер, але й українське походження.

"ЮКІ" – стрічка не лише про спорт та легендарних хокеїстів, але й про еміграцію українців, важкі часи та вміння знайти своє місце на іншому континенті.

Над фільмом працювали три роки. За словами режисера Володимира Мули, найважче було знайти контакти та домовитися про зустрічі із запланованими героями: 

"Найбільше сподобався момент, коли я зміг записати Вейна Грецкі. Ми вже закінчили знімальний період, пакували всю апаратуру, були готові повертатися до України, і я був на 85% впевнений, що Грецкі у фільмі не буде. І тут прийшла звісточка, що вдасться з ним поспілкуватися". 

Мула каже, що до останнього не вірив, що зможе записати Грецкі саме так, як потрібно для фільму. Але вдалося.

Чому слід подивитися "ЮКІ"? Бо в Україні мало знімають документальних патріотичних легких фільмів, пояснює Мула: "Тобто там, де нікого не вбивають, ніхто не плаче, нікого не втрачають. Патріотичного, але позитивного. В "ЮКІ" українство показано в найкращому ключі. Українцям потрібно йти на прем’єру, щоб здобути ковток позитиву на кінець цього важкого року".

Наразі кінотеатри розписали фільм на перший тиждень, тому від кількості відвідувачів залежатиме подальша доля фільму у кінопрокаті.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Анаконда

Вона – наймолодша дворазова чемпіонка світу з дзюдо. Спортивні експерти називають її "діамантом", суперниці – "українською анакондою" (за її задушливий прийом).

Одні кажуть, що перемоги Дар'ї Білодід – результат співпраці з батьками, інші запевняють – секрет в характері дівчини, хтось зухвало коментує – "Вона не з того тіста". 

Проте заради золотого виступу дзюдоїстка відмовляється від звичайного життя, залишається в залі після тренувань та постійно працює, не шкодуючи себе.

"Анаконда" – про шлях від гімнастики до дзюдо, від звичайного "хочу спробувати" до олімпійських мрій.

"Україні бракує уваги до власних героїв. Ми наче знецінюємо їхні перемоги та силу. Саме тому мені було цікаво розповісти історію Дар'ї Білодід, яка відома за кордоном і набагато менше – вдома", – каже режисерка фільму Анна Бурячкова.

Каже, їй хотілось розповісти не лише про наполегливу спортивну роботу, але й про страхи, напругу, любов до своєї справи та жагу до перемоги. "Здається, такого рівня я ніколи в житті не бачила", – пояснює режисерка.

Бурячкова додає, що Дар'я уникає уваги до приватних історій, утім вважає, що їм вдалося "зазирнути за край і розкрити не лише спортивні досягнення, але й характер": "А це завжди цікаво – що саме стоїть за чемпіоном?".  

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Папаченко

Скільки сил вкладають тренери, щоб виховати з талановитого спортсмена справжнього чемпіона? 

Що відчувають батьки, коли дивляться виступи своїх дітей? А наскільки важко, якщо ти – і батько, і тренер?

За перемогами Василя Ломаченка стоїть не лише постійна праця, бажання завжди бути першим, але й унікальний тренер – Анатолій Миколайович Ломаченко, якого у боксерському світі прозвали Папаченком. 

Він змушував сина займатися народними танцями, щоб були сильні ноги та хороша координація, перепливати Дністровський лиман, мінімальна ширина якого 4 км, завантажував його головоломками.

Усе це фахівці називали унікальним методом Анатолія Миколайовича.

Ви чуєте його голос з кута рингу під час боїв Лома, але навряд чи побачите його інтерв’ю. Він не любить публічності та зазвичай залишається "за спиною сина", разом з яким переживає перемоги та поразки. 

У фільмі про Папаченка розповідають його вихованці, колеги та друзі.

"Тренер такого рівня – унікальна постать не лише для нашої країни, а взагалі для світу. Специфіка фільму в тому, що це не навчальне кіно, яке дає рецепт – як треба тренувати за методикою Анатолія Миколайовича. Ми показуємо його як індивідуальність, відкриваючи загалу, як тренер-батько працює з Василем", – розповідає режисер Сергій Долбілов.

Він пригадує зйомки з Лос-Анджелеса, коли був бій Ломаченка, де він відстоював своє звання чемпіона світу. Суперник був не найсильнішим. 

"Увесь бій ми знімали лише Анатолія Миколайовича – його реакцію, підказки синові, емоції. Вдалося зробити відео, як Анатолій Миколайович бачить бій сина", – додає режисер.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Пульс

Бігти, щоб відчувати себе живою, бути впевненою, що ти – звичайна людина, щоб забути про всі обмеження "в голові". 

"Пульс" – історія про українську легкоатлетку Оксану Ботурчук, яка мріє про Олімпіаду і знає, що завдяки своїм досягненням може туди поїхати. 

Але замість бажаної поїздки на Ігри чотириріччя потрапляє в аварію, втрачає зір, а з ним і шанс стати чемпіонкою. 

У її спортивне повернення не вірить ніхто – ні тренер, ні батьки, ні кохана людина. Ботурчук змушена боротися зі своєю вадою та зневірою в житті, щоб все ж піднятися на олімпійський п’єдестал.

Роль п’ятикратної срібної та бронзової призерки літніх Паралімпійських ігор 2008, 2012 та 2016 років зіграла Наталія Бабенко. 

Прем’єра була запланована на березень 2020, але через пандемію її скасували та перенесли. Нову дата показу поки не оголошували.

"Це неймовірна історія дівчини з маленького міста. Вона народилася і виросла в Україні. Це історія подолання і перемоги над собою – історія неймовірної перемоги, заснована на реальних подіях. Фінальну сцену знімали на НСК "Олімпійський" з подальшою заміною на стадіон з Пекіну за допомогою комп'ютерної графіки. Сотні акторів, масових сцен, дощ, жахливий холод – все це супроводжувало зйомки. Попри труднощі, глядач зможе повністю відчути те, що відчувала наша головна героїня", – каже режисер Сергій Чеботаренко.

Наставник

Триває робота над ще одним фільмом про українського спортивного генія – Валерія Лобановського. 

З його ім'ям асоціюються найкращі роки "Динамо" та найбільші перемоги киян. 

Події стрічки розкажуть про середину 70-х років минулого століття, саме в той час, коли київське "Динамо" було справжньою грозою у футболі. 

І якщо про діяльність коуча та трофеї Лобановського знають багато українців, то фільм "Наставник" покаже, яким був великий тренер поза полем.

Це стрічка про одного з найвидатніших українських тренерів в історії футболу. В основу унікальної системи підготовки та тренувань футболістів Лобановського лягли вирахувані до деталей математичні моделі, за якими готувалися і грали його команди. 

Його тренерська робота принесла ряд грандіозних перемог київському "Динамо", а його методики стали переймати та використовувати закордонні тренери з провідних футбольних клубів. 

Особистість і доля Лобановського сама по собі кінематографічна, а тема футболу має багато шанувальників. 

Окрім футболу, це емоційна історія про людину, яка йшла проти системи, та, ризикуючи, будувала нову. 

"Працюючи зі Світланою Лобановською та Олегом Базилевичем як консультантами проекту, ми дізналися та зібрали багато цікавих деталей про особистість Валерія Васильовича – його характер, сім’ю, історії з його життя, та унікальний підхід до тренувань спортсменів. Увесь матеріал використовується в основі сценарію "Наставника", – каже керівник компанії KINOROB та співпродюсер фільму Єгор Олесов.

Бонус: Трішки українського спорту є у серіалі "Хід королеви" ("Ферзевий гамбіт") на Netflix. 

Фінальна партія, де головна героїня грає з радянським гросмейстером Василем Борговим, знята за мотивами партії найсильнішого шахіста в світі 1990х-2000х років, багаторазового чемпіона світу, українця Василя Іванчука та американця Патріка Вольфа у 1993 році. 

Тоді зустріч завершилася внічию. Більше того, українцю пропонували зіграти роль Боргова.

Більше про серіал читайте у нашому матеріалі: Ферзевий гамбіт на Netflix: як побудований шаховий світ у серіалі

Ольга Модіна, для LIGA.Life