На території Могилянки археологи шукатимуть могилу гетьмана Сагайдачного
Фото: КМДА

На території Києво-Могилянської академії проведуть археологічні дослідження, щоб знайти фундамент памʼятки Богоявленського собору Києво-Братського монастиря. Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова.

Розвідувальні археологічні дослідження проведе Центр консервації предметів археології спільно з Інститутом археології НАН України та Києво-Могилянською академією.

У 2022 році памʼятку занесли до Переліку обʼєктів культурної спадщини міста Києва, а у 2023 році — до Державного реєстру нерухомих памʼяток України.

За однією з гіпотез, під час спорудження мурованого Богоявленського собору поховання гетьмана Петра Сагайдачного перенесли. За словами Соловйової, археологічне вивчення залишків собору допоможе визначити розташування могили гетьмана Сагайдачного.

До знищення у 1936 році Богоявленський собор був одним із найяскравіших взірців українських барокових гетьманських храмів, зображення якого було на поштових листівках та світлинах. Цегляний Богоявленський собор пов’язаний з іменами двох видатних діячів української історії – славетних козацьких гетьманів Петра Сагайдачного та Івана Мазепи.

Мурований собор спорудили у 1690-1695 роках як головний храм Києво-Братського монастиря. Собор також згадують у більшості путівників Києвом XIX – початку XX ст., оскільки він був одним із найпопулярніших столичних храмів.