Українські вчені виявили раптове зростання вмісту хлорофілу в океані – що це означає
Українські вчені на станції "Академік Вернадський" виявили раптове зростання вмісту хлорофілу в Антарктичному океані. Це може змінити архітектуру харчових мереж океану та призвести до глобальних наслідків у морських екосистемах, розповіли в Національному антарктичному науковому центрі.
Так, у листопаді 2023 року на всіх точках, звідки беруть проби води поблизу острова Галіндез, вміст хлорофілу був у 2,5-3 рази більшим, порівняно з торішніми показниками.
Дослідники вважають, що це пов'язано з наслідками глобального потепління. Останнім часом в Антарктиці фіксують рекордно низькі площі морського льоду, тож океан отримує більше сонячного світла і нагрівається.
Світло та підвищена температура пришвидшують процес фотосинтезу в рослин, активну участь в якому бере саме хлорофіл. Тож зростання вмісту хлорофілу в пробах води свідчить про активний розвиток рослинних організмів (фітопланктону) в океані. Здебільшого це одноклітинні мікроскопічні чи навіть нановодорості, які складно побачити неозброєним оком.
Саме фітопланктон є основою харчування для всіх мешканців океану, а тому зростання його чисельності запустить каскадні процеси та вплине на життя інших морських організмів — від криля до китів, кажуть науковці.
Зокрема, більша кількість світла також викличе зміни у видовому складі мікроводоростей, що означає зміну розміру їхніх клітин та інших характеристик.
Попередні дослідження українських вчених свідчать, що сам процес активного розвитку фітопланктону у весняно-літній період відбувається щороку, але за ним можуть стояти різні групи організмів. Вивчення саме цієї різниці дозволяє відстежувати вплив кліматичних змін на морське середовище.