У Комітеті з питань здоров'я розвінчали основні міфи про е-рецепт
Фото: Unsplash

Михайло Радуцький, голова Комітету з питань здоров’я, опублікував 10 ключових міфів, які з'явилися навколо електронного рецепта, та дав їм пояснення.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

  • Міф №1: на всі ліки буде потрібен е-рецепт.

Ні, зміни стосуються лише рецептурних ліків. До них зокрема входять: антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (зокрема протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати та антигістамінні засоби, препарати для розрідження  крові, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

За словами Михайла Радуцького, неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання. Саме тому призначати їх має лише лікар.

"Впровадження електронного рецепта — це одна із євроінтеграційних вимог", — додав Радуцький.

  • Міф №2: рецептурні ліки відпускатимуться виключно за е-рецептом.

Ні, на час воєнного стану ліки можна придбати як за паперовим, так і за е-рецептом.

  • Міф №3: якщо у закладі немає світла, то не зможу отримати рецепт на ліки.

За відсутності світла лікар випише пацієнту паперовий рецепт.

  • Міф №4: під час війни зміни не на часі.

Рецептурні ліки завжди відпускалися за призначенням лікаря. З квітня додається лише новий, більш зручний електронний інструмент — е-рецепт.

На період воєнного стану діятиме виняток на придбання рецептурних ліків у зонах бойових дій. Такі аптеки в разі потреби можуть відпускати рецептурні ліки, за винятком наркотичних препаратів, сильнодійних та отруйних речовин, без рецепта лікаря.

  • Міф №5: волонтери не зможуть купувати ліки для потреб воєнного часу.

Волонтери, благодійники, підрозділи ЗСУ та військові адміністрації зможуть закуповувати рецептурні ліки для потреб військових гуртом безпосередньо у дистриб’юторів і для цього не потрібен рецепт.

  • Міф №6: запис до лікаря можливий на декілька днів наперед, тому неможливо буде отримати ліки вчасно.

У разі погіршення самопочуття потрібно обов’язково звернутися до лікаря. У разі екстрених ситуацій також пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Наприклад, пацієнтам із хронічними захворюваннями не потрібно кожного разу йти до лікаря. Повторні рецепти на ліки пацієнт може отримати дистанційно.

  • Міф №7: вимушені переселенці не зможуть отримати ліки, адже не мають доступу до свого сімейного лікаря.

Під час воєнного стану отримати е-рецепт можна без декларації із сімейним лікарем. Також пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.

  • Міф №8: сімейні лікарі почнуть призначати лише дорогі ліки.

Е-рецепт містить лише діючу речовину. Тобто пацієнт сам вирішує щодо того, який купити препарат відповідно до наявності коштів. Ані лікар, ані фармацевт не мають впливати на вибір.

  • Міф №9: з квітня неможливо буде придбати ліки проти тиску, знеболювальні, для лікування серцево-судинних захворювань, зокрема "Корвалол".

"Корвалол" відпускається без рецепта, тому він залишається доступним у кожній аптеці без призначення лікаря. А на ті ліки, які підлягають продажу за рецептом лікаря (це можна перевірити в інструкції до препарату), дійсно потрібен або електронний, або паперовий рецепт. Але це не нова норма, рецептурні ліки й раніше відпускалися за рецептом лікаря.

  • Міф №10: у звичайній аптеці не можна буде купити ліки для тварин.

Додаткових змін щодо надання ліків для тварин не запроваджують. Як і раніше, можна придбати лікарські засоби для тварин в аптеці за ветеринарним паперовим рецептом.