У Києво-Печерській лаврі презентували елементи "скіфського золота" – фото
28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" відбулася презентація окремих артефактів з колекції "Крим: золото й таємниці Чорного моря".
Т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв разом з уповноваженим представником музею відкрив один із боксів та показав частину колекції, яка невдовзі експонуватиметься на виставці.
Після майже 10 років судів артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря" в Амстердамі, повернулися до України.
"Скіфське золото" тимчасово зберігатиметься на території Києво-Печерської лаври, оскільки саме в цьому місці є найбільша колекція скіфських предметів, скіфського золота зокрема. За словами Карандєєва, після деокупації Криму ці 565 предметів обовʼязково повернуться до кримських музеїв.
"Ми сьогодні є учасниками дуже важливої й знакової події. Це перший в історії українсько-російської війни випадок такого великого за розміром і значенням повернення цінності до нашої країни. Ми повертаємо колекцію скіфського кримського золота, яка понад 10 років знаходилася за межами України", — наголосив т.в.о. міністра культури.
У презентації також взяли участь міністр юстиції Денис Малюська, перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова, представник Посольства Королівства Нідерланди в Україні, представники Служби безпеки України, Державної митної служби України, Офісу Генерального прокурора, Бюро економічної безпеки, а також онлайн-керівництво Музею Алларда Пірсона та юридичні радники України міжнародної юридичної фірми "Bergh Stoop & Sanders N.V.".
Артефакти вивезли з Криму на початку 2014 року, до окупації Росією півострова, для виставки "Крим — золотий острів у Чорному морі", яка відбувалася в Музеї Алларда Пірсона в Нідерландах.
Коли виставка закінчилася, Крим був вже під окупаційним режимом. Тому виникло питання, кому передавати ці предмети: музеям в окупованому Криму чи Україні.
14 грудня 2016 року суд Амстердама вирішив повернути Україні "скіфське золото", однак у січні 2017 року кримські музеї почали процес оскарження рішення. Апеляційний суд в Амстердамі у 2021 році ухвалив рішення на користь України.
Музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного Суду Нідерландів з проханням скасувати рішення суду. 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін.
За остаточним рішенням, винесеним Верховним Судом Нідерландів, Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111 689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв. Однак минулого тижня нідерландський музей скасував борг України.