На Львівщині відновлять унікальний стінопис 19 століття
Фото: Львівська ОВА

На Львівщині, в селі Ісаї, відновлять унікальний стінопис Михайлівської церкви, що датується 19 століттям. Про це повідомили у Львівській ОВА.

У межах обласної програми "Охорони, збереження і популяризації історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки" триває реставрація однієї з найдавніших дерев’яних церков на Львівщині — церква Св. Михаїла у селі Ісаї, що на Самбірщині.

Цьогоріч на реставрацію Михайлівської церкви з обласного бюджету виділили 3,6 млн грн. Зокрема, підрядники вже закінчили основні види робіт для стабілізації структури церкви.

Йдеться про закріплення фундаментів, заміну піддашшя, гонтового покриття, заміну дерев’яних елементів конструкції самої будівлі, укріплення стін, влаштування дощаних покриттів підлоги церкви, а також галерей першого та другого ярусів.

Фото: Львівська ОВА
Фото: Львівська ОВА

За словами художника-реставратора Олега Рішняка, церква Св. Архистратига Михаїла є дуже цінною і стоїть в одному ряді з церквами у Дрогобичі та Потеличі. Адже, попри давній час спорудження святині, тут збережено не тільки архітектуру, але й весь мистецький ансамбль: стінописи, іконостас, хоругви 18 століття, автентичні замки та кенотаф. Є також вигравійований самим архітектором Іллею Пантелеймоном напис на брусі.

Розпис храму починається ззовні, з розпису порталу: на дверях церкви з західної сторони бачимо зображення Архистратига Михаїла і два зображення апостолів Петра і Павла. Вся площа церкви всередині також є розписана.

"Оскільки пам’ятка дуже довго замокала, бруси були вологі, а зараз все висихає – дерево зменшується в об’ємі — то почалося лущення фарбового шару. Відтак, хоча церква виведена з аварійного стану, її стінопис перебуває в гострому аварійному стані й вимагає якщо не повної реставрації, то принаймні консерваційних заходів", — додав Олег Рішняк.

У 2023 році в обласному бюджеті для збереження унікального стінопису передбачили 1 млн грн. Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА вже оголосив тендер на відновлення стінопису храму. Початкова вартість реставраційних робіт складає 7,6 млн грн.

Церкву збудували ще у 1663 році за проєктом архітектора Іллі Пантелеймона. Зараз вона є пам’яткою архітектури національного значення. У 2018 році стан святині визнали аварійним, тоді ж розпочалось її відновлення.