Як система на основі ШІ допомагає виявити підвищений ризик самогубств у людей – досвід лікарень
Вчені створили систему VSAIL (Vanderbilt Suicide Attempt and Ideation Likelihood Model) на основі ШІ, що допомагає лікарям виявити пацієнтів з підвищеним ризиком суїциду. Систему випробували в трьох неврологічних лікарнях науковці Медичного центру Університету Вандербілта. Результати VSAIL опублікували в Jama Network Open, пише Medical Xpress.
За пів року під час 7732 візитів пацієнтів система зафіксувала майже 600 сповіщень. Науковці порівняли методи подання інформації про ризик вчинення суїциду:
- активні сповіщення, що переривають роботу лікаря;
- пасивне відображення даних в електронній карті пацієнта.
З’ясувалося, що перший підхід ефективний для стимулювання проведення скринінгу на ризик самогубства. Зокрема, 42% цих сповіщень проводили оцінку пацієнта, тоді як показник пасивного відображення складає 4%.
Разом з тим існує й ризик "втоми від сповіщень" – це ігнорування лікарями повідомлень, що є наслідком їхньої надмірної кількості. Слід зазначити, що дослідники наголошують на необхідності подальших досліджень для вивчення цього питання.
До того ж науковці підкреслили, що подібні системи можна випробовувати й в інших медичних установах.
"Автоматизована система позначила лише близько 8% усіх візитів пацієнтів для скринінгу. Такий вибірковий підхід робить реальнішою для зайнятих клінік реалізацію зусиль із запобігання самогубствам.
Системам охорони здоров'я необхідно збалансувати ефективність переривчастих оповіщень з їхніми потенційними недоліками. Але ці результати свідчать про те, що автоматизоване діагностування ризиків у поєднанні з добре продуманими оповіщеннями може допомогти нам виявити більше пацієнтів, які потребують допомоги", – розповів доктор медичних наук Колін Волш.