Партнерський проєкт
Зміст:
  1. Як часто ми хворіємо на сезонні хвороби?
  2. Чи може холодне повітря бути єдиною причиною застуди чи грипу
  3. Як стрес сприяє сезонним захворюванням
  4. Чому важливо не займатися самолікуванням
  5. Як знизити ризик захворіти
  6. Читайте також:

Більше року українці живуть в реальності повномасштабної війни, витримуючи всі випробування та будуючи своє життя не зважаючи ні на що. Щоб і далі працювати на перемогу, ми маємо турбуватися про своє здоров'я і здоров'я близьких. Не менш важливо не займатись самолікуванням та звертатись до лікаря, коли виникають симптоми захворювань. 

Тому у партнерському проекті з Teva розбираємо поширені теми та проблеми, які говорять про те, що вам час потурбуватись про себе.  

Наприклад, сезонні хвороби. 

Як часто ми хворіємо на сезонні хвороби?

Дорослі хворіють на ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) в середньому два-три рази на рік. Діти – частіше, зазначають у Центрі з контролю та профілактики хвороб США (CDC).

У застуджених людей можуть бути болі в горлі, нежить, мокротиння. Вони можуть чхати, відчувати головний біль або ломоту в тілі. Звичайна застуда у людей з ослабленим імунітетом може протікати у важчій формі. Але більшість видужує протягом 7-10 днів.

Вірус грипу схожий за симптомами, тому багато людей прирівнюють ці хвороби. Але грип небезпечніший, підкреслюють у CDC. Симптоми проявляються інтенсивно і раптово, можуть викликати важкі форми захворювання, серйозні ускладнення, іноді призводять до госпіталізації та навіть смерті.

Сезон грипу наразі продовжується у США та більшості країн Європи.

В Україні також спостерігається висока циркуляція розповсюдження вірусів грипу, зазначають у Центрі громадського здоров’я. З початку цього епідемічного сезону від ускладнень захворювання померло семеро людей.

Різні штами сезонного грипу циркулюють у всіх частинах світу. У помірному кліматі епідемії відбуваються переважно взимку, зазначають у ВООЗ, тоді як у тропічних регіонах нерегулярні спалахи грипу можуть виникати протягом усього року. Застудитися ж можна будь-якої пори року, хоча більшість хворіють навесні та взимку, кажуть у CDC.

Чи може холодне повітря бути єдиною причиною застуди чи грипу

Ні. Холод не може бути єдиною причиною застуди чи грипу, але може сприяти умовам, що призводять до хвороби.

ГРВІ є гострою вірусною інфекцією верхніх дихальних шляхів, як і грип. Тобто хворобу викликають віруси. Щоб застудитися, у переважній більшості випадків треба контактувати з риновірусом (рідше – бактеріями). Щоб захворіти на грип – зі штамом вірусу грипу.

Деякі дослідження дійсно свідчать, що основними факторами, які сприяють виживанню риновірусів у повітрі, є прохолодне і сухе повітря.

Однак інші показують, що хвороба також поширюється у вологому, теплому кліматі.

Сухе повітря на відкритому просторі може посилювати циркуляцію та стійкість вірусів грипу, вважають у Національному інституті охорони здоров'я США. А у людних приміщеннях із закритими вікнами сезонний грип, зауважує ВООЗ, загалом легко поширюється. Коли заражена людина кашляє або чхає, інфекційні краплі можуть поширюватися в повітрі на відстань до одного метра і заражати інших. Є теорія, що низькі температури та сухе повітря в приміщеннях полегшують можливості вірусів застуди та грипу потрапити у сухі носові проходи. Але думки про правильність ідеї розділені, пише Healthline.com. Хоча дослідники з Китаю виявили, що студенти в кімнатах гуртожитку з поганою вентиляцією застуджуються частіше.

В Американській академії алергії, астми та імунології, тим часом, зауважують, що можуть бути біологічні причини захворіти взимку. Результати їхнього дослідження свідчать про підвищену сприятливість до інфекцій верхніх дихальних шляхів у холодну пору року. Наш ніс першим контактує з зовнішнім світом, тому є більш чутливим до температурних змін. Через холод температура у носовій порожнині також знижується. Як наслідок – погіршується вроджена імунна відповідь у носі, переконані автори дослідження, пише Healthline.com.

Як стрес сприяє сезонним захворюванням

Стрес може послабити імунну функцію і зробити організм більш сприйнятливим до таких інфекційних захворювань, як застуда, свідчать дані опубліковані в International Journal of Behavioral Medicine. Залучені до дослідження більше ніж 400 добровольців продемонстрували, що учасники, які страждали від вищого загального стресу (вимірюваного за допомогою опитувань про стресові життєві події) були більш схильні до зараження на ГРВІ після цього.

Інше дослідження показало, що хронічний психологічний стрес заважає організму правильно регулювати запальну реакцію.

Люди, які зазнають тривалого стресу, з більшою ймовірністю захворіють на застуду при контакті з мікробами, що її викликають. В цьому випадку можуть допомогти медитація та щоденні фізичні вправи, як певний спосіб знизити стрес, переконані у Вісконсинському університеті. Адже у людей, які займаються спортом від 30 до 45 хвилин на день, кількість днів, коли вони хворіють, скорочується на 40-50%.

Руйнівним у битві проти застуди чи грипу є також високий стрес у родині, де захворіли діти або близькі з хронічними захворюваннями, пише Parents.com. Такий стан справ може змусити ще більше нервувати, посилювати тривожність і страх, що "хвороба проникла в будинок, будемо передавати мікроби один одному в кошмарній естафеті". Помітивши за собою подібні стани, краще не підживлювати занепокоєння, шукаючи поради в соцмережах, а звернутися до перевірених джерел інформації щодо правил профілактики захворювань, закликають експерти.

Чому важливо не займатися самолікуванням

Ліків проти застуди немає. Медикаменти, що відпускаються без рецепта, можуть тільки полегшити симптоми, але від цього хвороба швидше не мине, зауважують у Національній службі здоров’я України.

Антибіотики не допоможуть вам вилікуватися від грипу чи застуди, підкреслюють у Центрі з контролю та профілактики хвороб США. Існує лише кілька противірусних препаратів з доведеної ефективністю, які знижують ризики важкого протікання хвороби. Вони відрізняються від антибіотиків тим, що борються із бактеріальними інфекціями. Але ці противірусні препарати від грипу працюють лише для лікування грипу і не замінюють вакцину проти грипу. Важливо теж пам’ятати, що ці препарати можуть викликати побічні ефекти. Найбільш поширеними є нудота та блювання, повідомляють у CDC. Справжні доказові противірусні препарати рецептурні і їх признає виключно лікарнаголошують у МОЗ. 

Спираючись на сучасні протоколи, пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я, для профілактики та лікування грипу не доведена ефективність таких методів:

  • теплові процедури,

  • фітотерапія,

  • вітаміни,

  • інтерферони,

  • гомеопатичні препарати,

  • антибіотики для профілактики.

Так звані народні засоби теж не допоможуть вилікувати грип, зауважують у відомстві. Не існує, наприклад, наукових доказів того, що часник має противірусні властивості та допомагає вилікуватись. Не має жодної доказової ефективності для лікування застуди чи інших вірусних та бактеріальних захворювань використання методу "парення ніг", дихання над картоплею, насипання гірчичного порошку в шкарпетки на ніч чи використання змочених у розчині оцту марлевих пов’язок. Такі процедури навпаки можуть зашкодити людям з ГРВІ та грипом. Адже, наприклад, через гірчичники у хворого може надмірно підвищитися температура тіла. 

Для симптоматичного лікування неускладнених гострих респіраторних захворювань у дітей, звертає увагу МОЗ, теж не рекомендовані антибіотики, противірусні препарати (крім доказових за показанням), "імуномодулятори" та інтерферони.

Не доведена ефективність вітамінів, антигістамінних та рослинних препаратів.

Поширені "сиропи від кашлю" можуть нашкодити дітям віком до 4 років. "Комбіновані ліки від застуди", які полегшують симптоми у дорослих, взагалі заборонені для дітей молодшого віку.

Щоб почуватися краще при звичайній застуді, треба більше відпочивати та пити багато рідини. При легкій формі грипу висока температура нормалізується протягом першої доби, а в застосуванні жарознижуючих та противірусних препаратів взагалі немає необхідності. Займаючись медикаментозним самолікуванням при грипі чи ГРВІ, ризикуєте отримати ускладнення перебігу хвороби. Тому найголовніше, наголошують у МОЗ, не витрачати кошти на бездоказові, необґрунтовані науково препарати і не приймати жодних препаратів без консультації з лікарем.

Як знизити ризик захворіти

Ліків проти застуди немає. Медикаменти, що відпускаються без рецепта, можуть тільки полегшити симптоми, але хвороба швидше не пройде. Щоб почуватися краще, треба більше відпочивати та пити багато рідини, зауважують у Національній службі здоров’я України.

Вкрай важливо не займатись самолікуванням, а звертатися до сімейного лікаря чи терапевта.

Антибіотики не допоможуть вам вилікуватися від грипу чи застуди, підкреслюють у Центрі з контролю та профілактики хвороб США.

Немає вакцини, яка захистить вас від застуди, додають у CDC. Тоді як найбільш ефективним способом профілактики грипу є саме щорічна вакцинація, наголошує ВООЗ. Найкращий час для щеплення – напередодні грипозного сезону. Але якщо такої можливості не було, вакцинуватися можна і впродовж усього епідсезону. Цього сезону ще є час скористатися захисною вакцинацією, оскільки активність грипу зберігається. Застудитися чи захворіти на грип може будь-хто. Водночас є групи, які наражаються на більший ризик тяжкого перебігу чи ускладнень, ніж інші, зауважує ВООЗ. Тому рекомендує щорічну вакцинацію для:

  • вагітних на будь-якому терміні вагітності

  • дітей віком від 6 місяців до 5 років

  • людей похилого віку (старше 65 років)

  • людей із хронічними захворюваннями

  • працівників сфери охорони здоров'я.

Поради від Центру громадського здоров’я, щоб знизити ризик застудитися чи захворіти на грип:

  • Частіше мийте руки водою з милом протягом 20 секунд і навчайте дітей робити те саме (особливо після контакту з поручнями, дверями) 

  • Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб 

  • Не торкайтеся очей, носа та рота немитими руками 

  • Тримайтеся подалі від хворих людей, які можуть поширювати віруси через тісний контакт 

  • Дезінфікуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки та мобільні пристрої

  • Регулярно провітрюйте приміщення

  • Завжди кашляйте та чхайте у серветку, яку зразу ж після використання потрібно викинути, або верхній рукав сорочки. Важливо повністю закривати рот і ніс та навчити  цьому дітей

  • Уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції

  • Обмежте відвідування місць великого скупчення людей. 

Для діагностики та визначення підходу до лікування необхідно звернутись до лікаря. ТОВ "Тева Україна" – провідна міжнародна фармацевтична компанія із головним офісом в Ізраїлі, яка спеціалізується на розробці та виробництві генеричних і оригінальних лікарських засобів, та активних фармацевтичних інгредієнтів. Інформація про знак для товарів і послуг Teva ("Тева") – на правах реклами. За деталями звертайтесь за адресою 01042, Київ, проспект П.Тичини, 1в, 9 поверх, +308044 594 70 80

Читайте також: