Більше, ніж привабливість і орієнтація. Що таке сексуальність та як її покращити
Що особисто для вас означає слово "сексуальний"? Це який? Імовірно, найближчий синонім – "зовнішньо привабливий". Найцікавіше, що для кожної людини поняття привабливості й сексуальності буде відрізнятися. Адже у головному мозку кожного з нас є набір "маркерів привабливості", що є еволюційним механізмом. Відтак для вас конкретна людина може бути привабливою, а для вашого друга – ні.
Однак на відміну від своїх прикметників, слова "привабливість" і "сексуальність" не є синонімами. Остання є набагато глибшим поняттям і не обмежується лише зовнішністю.
Про те, що таке "сексуальність", коли вона формується та як її покращити LIGA.Life розпитала Анну Вершебнюк, сексологиню, сімейну психологиню й аналітично орієнтовану психотерапевтку.
Що таке сексуальність
Якщо коротко: це частина людської ідентичності, а точніше – спосіб, у який ми відчуваємо свої романтичні й еротичні бажання, дії, емоції тощо. Щоб краще зрозуміти сутність сексуальності, розберімо її чотири основні складові:
- Біологічна – фізичні аспекти, повʼязані зі статевим розвитком і репродуктивною системою.
"Перші цеглинки сексуальності закладаються в людині ще в період ембріонального розвитку. Так на другому місяці вагітності починають формуватися ендокринні залози. Згодом вони дуже впливають на відчуття "я – сексуальний" і вироблення статевих гормонів – тестостерону й естрогену. На 2-3 місяці також закладається анатомія статевих органів, а на 3-5-ому – формується мозок. Робота цих органів важлива для розвитку сексуальності", – пояснює експертка.
Окрім того, кожна людина має генетично закладений набір індивідуальних сексуальних реакцій, активності та потреб, тобто статеву конституцію. Вона також зумовлена біологічними властивостями організму і є складовою сексуальності.
- Емоційна – здатність людини будувати та розуміти взаємовідносини, бути емпатичним, отримувати задоволення, а також проявляти пристрасть.
- Соціальна – сукупність культурних і соціальних чинників: стереотипи, норми, мораль, сексуальна освіта, релігія тощо.
"Соціальна складова змінювалась залежно від епохи. Наприклад, у період Ренесансу вважалося, що чоловік має бути емоційним, чуттєвим, тонким, а жінка – вихованою, стриманою, холодною та недоступною. Такі суспільні установки й норми впливають на сприйняття людиною своєї сексуальності", – додає Анна.
Окрім того, у деяких культурах є значний релігійний вплив. Тож секс сприймають як щось гріховне, брудне і сороміцьке. Така установка може пригнічувати сексуальність людей, ба навіть призводити до психологічних розладів, додає експертка.
- Ідентичність охоплює сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність. Часто ці два поняття ототожнюють. Однак це неправильно.
Сексуальна орієнтація – визначення статі (ей), до яких людина відчуває сексуальний потяг. Наприклад, є гетеросексуали (відчувають потяг до протилежної статі), гомосексуали (до своєї статі), бісексуали (і до чоловіків, і до жінок), пансексуали (до людини, незалежно від статі та гендеру) тощо.
Гендерна ідентичність – ідентифікація своєї статі. Біологічно маємо лише дві – чоловіча та жіноча. Проте є небінарні ідентичності – людина не ідентифікує себе зі своєю статтю або якоюсь одною. Наприклад, андрогіни визначають себе, ніби між чоловічою та жіночою статтю. Натомість агендери взагалі заперечують поняття гендеру.
Є декілька елементів, які винесені за рамки цих складових, як:
- сексуальна поведінка (фетиші, вподобання в ліжку);
- сексуальний інтелект – сукупність знань про секс, емоційного інтелекту та фізичного комфорту (гармонія з власним тілом, цінність власних кордонів тощо).
А є ті, що поєднують у собі декілька згаданих складових. Наприклад, зовнішня привабливість – це про біологічну (згадаймо про "маркери привабливості" у мозку) і соціальну (вплив культури, релігії, тенденцій) складові. Сексуальний досвід і психологічні травми – це про ідентичність та емоційну складову.
"Наприклад, травми можуть вплинути на ідентичність і заблокувати можливість людини отримувати задоволення. А сексуальність – це про налагоджений контакт зі своїм задоволенням і бажанням, а також вміння розслабитись та довіряти іншій людині", – пояснює Анна.
Тобто поняття сексуальності набагато складніше і глибше, ніж просто зовнішня привабливість чи тільки сексуальна орієнтація. Це про сукупність факторів, які впливають на наше сприйняття себе, а також взаємодію з потенційними партнерами.
Коли формується сексуальність
Основа закладається ще в утробі матері. Адже саме тоді починають розвиватися органи та системи, які впливають на сексуальність. Однак перші її видимі прояви можна помітити у молодшому віці – до трьох років.
"Рання сексуальність базується на тілесному контакті в першу чергу з мамою. Поступово починає формуватися статеворольова ідентичність: дитина спостерігає за поведінкою чоловіків і жінок. Може виникати рання випадкова мастурбація, коли дитина досліджує своє тіло, зокрема статеві органи", – пояснює сексологиня.
З 3 до 6 років настає активна фаза пізнання дотичних до сексу та сексуальності тем: "звідки я зʼявився?", "як сперматозоїд потрапляє до маминого животика?" тощо. Дитина починає називати статеві органи, продовжує досліджувати своє тіло.
"Батьки дуже бояться, що в садочку чи в школі діти будуть показувати статеві органи іншим, наприклад, під час гри в лікарню. Однак це абсолютно нормальний і природний етап розвитку сексуальності – інтерес до своєї чи іншої статі", – стверджує Анна.
Підлітковий період – найбільш маніфестний у темі сексуальності. Її прояв відбувається на трьох стадіях:
- Платонічний потяг і перша закоханість;
- Еротичний потяг, сексуальні фантазії, цікавість до еротичної літератури та порно;
- Статевий акт.
"У підлітковому віці секс може відбутися необовʼязково з людиною протилежної статі, але й своєї. Це ще не говорить про сексуальну орієнтацію підлітка, а лише елемент дослідження", – зазначає Анна.
• Не використовуйте дитину для уникнення сексуальних стосунків з партнером. Наприклад, коли берете дитину третьою в ліжко заради цього.
• Уникайте еротизованого середовища під час сну з дитиною.
• Привчайте малечу до самостійної гігієни та сну.
• Не забороняйте і не демонізуйте мастурбацію.
• Не цілуйте дитину в губи, особливо якщо це дитина протилежної статі.
• Не сваріть за ігри, де залучається демонстрація тіла. Це може бути банальна цікавість. Натомість спокійно знайдіть спосіб поговорити про це з дитиною.
• Не розповідайте про свій сексуальний досвід.
• Хочете поговорити про секс – створіть комфортні умови для дитини. Наприклад, дівчатам, імовірно, буде зручніше говорити з мамою про це, а хлопчикам – з батьком.
Після підліткового віку надмірна романтичність знижується, натомість розвивається зріла сексуальність. Людина контролює свій статевий потяг, не піддається йому так легко як раніше, більш уважно обирає потенційного партнера тощо.
У 55-60 років починається інволюційний період сексуальності, коли статевий потяг знижується. Стає складніше підтримувати збудження, важче перемикатися на сексуальний настрій з робочих чи побутових питань тощо. Однак це не означає, що секс зникає. У літніх людей може бути активне статеве життя. Просто їхня сексуальність змінюється після чоловічого та жіночого клімаксу.
Що може пригнічувати сексуальність
За словами Анни, є багато факторів негативного впливу:
- психічні й емоційні проблеми: депресія, стрес, тривожність;
- хвороби й інші фізичні проблеми. Наприклад, сексуальну функцію можуть пригнічувати діабет і серцево-судинні хвороби;
- гормональні порушення;
- деякі лікарські засоби. Наприклад, антидепресанти пригнічують лібідо та мають інші неприємні побічні дії;
- незадоволення своїм тілом, низька самооцінка, невпевненість у собі;
- релігійні та культуральні впливи, які викликають сором щодо сексу;
- рутинність і втома в стосунках. Саме тому парам важливо постійно працювати над своїми стосунками, щоб відійти від монотонності та підтримувати сексуальний інтерес один до одного;
- конфлікт та емоційна напруга в стосунках;
- негативний сексуальний досвід і травми.
"Секс – дуже вразлива сфера. Часто це найвищий рівень довіри. Відтак у разі негативного сексуального досвіду чи травми слід попрацювати з психотерапевтом, щоб бути відкритим до інтимних відносин", – радить Анна.
Як покращити свою сексуальність
Перший крок – подбайте про своє здоровʼя. Проходьте регулярні річні чекапи, зокрема перевіряйте стан ендокринної та репродуктивної систем. Також не забувайте про безпечний і здоровий секс: гігієна до та після статевого акту, догляд за секс іграшками й використання контрацепції.
Не переставайте досліджувати та пізнавати себе, радить сексологиня. Звертайте увагу на свої бажання, сексуальні фантазії, реакції свого тіла тощо. Вивчайте літературу, дивіться тематичні фільми про сексуальність, секс-освіту тощо. Це все допоможе "прокачати" сексуальний інтелект.
"Розвивайте навички комунікації та побудови відносин. Говоріть з партнером, відкривайтесь йому/їй, ведіть чесний діалог і проговорюйте свої бажання. Розуміти себе та своє тіло – це добре, але треба вміти озвучувати й обговорювати з партнером те, що вам хочеться реалізувати", – радить Анна.
Не бійтесь фантазувати. Це один з елементів підтримки сексуальності. Люди, які фантазують, набагато довше залишаються сексуально активними, тому що мають більше ресурсу та простору для експериментів. Відтак не застрягають у своїй рутині.
І останнє – прийміть свою сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність.
"Почніть нарешті отримувати задоволення від себе такого, яким вас створила природа. Не боріться з цим, а приймайте себе!" – підсумовує сексологиня.
я