Ожиріння, діабет і серцеві захворювання – можуть бути наслідками нерегулярного режиму сну
У дослідженні, опублікованому в Journal of Epidemiology & Community Health, вчені з’ясували, що відсутність режиму сну підвищує ризик серцевих нападів й інсультів, діабету та ожиріння. Навіть у людей, які сплять достатню кількість годин, пише CNN.
У досліджені взяли участь 72 269 учасників віком від 40 до 79 років, які не мали серйозних серцево-судинних проблем. Для кожного з учасників обчислили індекс регулярності сну (Sleep Regularity Index – SRI), де вищий бал вказує на більш регулярний режим сну. Нерегулярним сном вчені окреслили значні зміни у часі засинання та пробудження.
Виявилося, що у людей із нерегулярним графіком сну ризик смертності від серцевих нападів, серцевої недостатності й інсультів вищий на 26%, ніж у людей, які мають регулярний графік. Показник враховує низку факторів: фізактивність, вживання алкоголю та паління, які можуть вплинути на результати.
Люди з високим SRI частіше дотримувалися рекомендованої тривалості сну: 7–9 годин на добу для людей віком 18–64 років, 7–8 для тих, кому за 65 років. Виявилося, що 48% людей мали нерегулярний графік, однак достатню кількість сну. Проте навіть у них зберігався високим ризик серцево-судинних захворювань.
Як розповідає автор дослідження, професор Жан-П’єр Шапю з Університету Оттави, дані вказують, що нерегулярний сон може бути фактором ризику смертності. Провідний фактор ризику – підвищений артеріальний тиск. А допустима норма відхилення від графіка сну 30-60 хвилин.
Заразом виявилося, що "відсипання" на вихідних за робочий тиждень – не варіант. Оскільки не усуває наслідки хронічного недосипання. Однак додатковий сон у вихідні тимчасово покращить настрій і когнітивні функції.
А ось професор кардіометаболічної медицини з Університету Глазго, Навід Саттар, вважає, що саме чинники, які впливають на якість сну, наприклад, алкоголь у пізній час, – відповідальні за наслідки на здоров’я, але не сам режим.