Середземноморська дієта знижує ризик деменції на 28%: добірка дієт-аналогів
Дотримання середземноморської, MIND, RFS, AHEI дієт знижує ризик розвитку деменції. Про це йдеться в дослідженні науковців з Університету Йонсей у Південній Кореї, пише Journal of Nutrition, Health and Aging.
"З огляду на відсутність остаточного лікування деменції, дієтичні втручання, спрямовані на окремі компоненти їжі, загальну якість раціону та його загальний потенціал, пропонують перспективні підходи для ранньої профілактики", – зауважують дослідники.
Під час дослідження науковці проаналізували дані 131 209 осіб віком від 40 до 69 років з бази даних громадського здоров’я, оцінивши їх раціон харчування за шкалою:
середземноморська дієта;
дієта MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay);
Індекс рекомендованих продуктів (RFS);
Альтернативний індекс здорового харчування (AHEI).
Дотримання будь-якої з цих чотирьох дієт пов’язують зі значним зниженням ризику деменції – від 21% до 28%. Найкращі результати демонструють люди, які дотримувалися дієти RFS, а слідом за нею MIND.
Ці дієти зосереджуються на споживанні цільнозернових продуктів, фруктів, овочів, риби, горіхів і птиці. Смажені страви, молочні продукти та м’ясо не рекомендуються. Вважається, що ці раціони допомагають зменшити внутрішній стрес в організмі, а отже – захистити мозок від ушкоджень.
"Зв’язок між харчовими звичками й деменцією був сильніший серед літніх людей і жінок, а також відрізнявся між групами з ожирінням і без нього, що підкреслює різний вплив дієти на різні підгрупи населення", – зазначають дослідники.
Науковці зауважують, що багато ранніх досліджень покладалися лише на одну систему оцінювання дієти, без порівняння різних харчових моделей, або мали порівняно короткий термін спостереження, що обмежувало можливість оцінити довгостроковий ефект.