Зміст:
  1. Від роздумів до відкриттів: Київська оперета
  2. Будівля з історією
  3. Погода на 14-15 грудня

Від роздумів до відкриттів: Київська оперета

Антициклон з Польщі та оперета: культурно-синоптичний прогноз на вихідні від Наталки Діденко
Фото: вистава "Тигролови" у Київській опереті

Багато років моє спілкування з оперетою обмежувалося кількома фільмами-оперетами за класичними сюжетами жанру, арією естонського співака Георга Отса в ролі Містера Ікс у фільмі-опереті Імре Кальмана "Принцеса цирку", а також випадковим давнім походом до нашого театру оперети на виставу, яка залишила розмите враження візиту до ромського табору.

Вже під час війни я потрапила в приміщення театру. Але не на виставу. Там, у фоє, була невелика виставка талановитої молодої художниці, моєї хрещениці.

Ми з хрещеницею, ще з однією художницею (моєю подругою) та адміністраторкою театру ходили поміж чудових щирих картин, придивлялися уважно та підсвічували ліхтариками, бо якраз вимикали світло. Потім пішли у найближчий ресторанчик погрітися, погомоніти, попити чаю-кави. І ці відвідини мені запам’яталися якимось особливим теплом, красою, затишком і таким типовим театральним шармом. Посеред холодного воєнного темного Києва, зі свічкою на столику та гудінням генераторів за вікнами.

Здається, та виставка, той день стали переломним моментом у моєму відновленому інтересі до театру оперети. Адже саме після цього пішов вал прекрасних вражень від нових постановок, свіжих прем’єр.

Я добре пам’ятаю, як "спіткнувся" мій погляд на афіші про прем’єру оперети "Тигролови" за романом Івана Багряного. Де "Тигролови", а де оперета? Де події сталінської звірячої доби, а де опереткові арії?

І лише після того, як я пішла на цю виставу, я зрозуміла, як змінився наш театр оперети і яких неймовірних творчих здобутків він досягнув. І вже щоразу зазираю в оновлені афіші театру, очікуючи на щось нове, яскраве і чесне.

Будівля з історією

Антициклон з Польщі та оперета: культурно-синоптичний прогноз на вихідні від Наталки Діденко
Фото: theatre.com.ua

Відвідуючи театр, важко не звернути увагу на саму будівлю. Її фасад, зведений у 1902 році, привертає увагу елементами еклектики, що поєднують риси модерну та неокласицизму. Та мало хто знає, що будівля спочатку була створена як цирк — знаменитий Шато-де-Фльор (Château de Fleurs).

Унікальність конструкції, спроєктованої для циркових вистав, зберігається досі. Це стало основою для сценічних переобладнань, які дозволяють створювати масштабні театральні постановки.

Нині простора зала оперети вміщує понад 800 глядачів і завдяки чудовій акустиці вважається однією з найкращих у Києві.

Антициклон з Польщі та оперета: культурно-синоптичний прогноз на вихідні від Наталки Діденко
Фото: Мюзикл "Чикаго" у Київській опереті

…Мюзикл ніколи не був моїм улюбленим жанром, та й після відомого американського "Чикаго" було трохи бентежно купувати квитки на київську прем’єру.

І що ж?

Мені стало соромно за свої сумніви, бо наша прем’єра виявилася просто розкішною – із блискучим, саме українським, втіленням відомого сюжету.

До прем’єри у Києві наш театр оперети йшов майже п’ять років, подолавши багато перешкод та скепсису.

І отримав найкращі справедливі відгуки.

Про Івана Уривського, режисера Національного театру Івана Франка, після його культової "Конотопської відьми" зараз говорять далеко за межами театральної тусовки.

На його постановки квитки неможливо дістати, вони розлітаються буквально за кілька днів чи й годин.

І так сталося із неймовірною постановкою Івана Уривського у театрі оперети.

У Київському національному академічному театрі оперети 20 червня 2024 року відбулася прем’єра вистави "На русалчин Великдень" на основі драматичної лірико-фантастичної опери композитора Миколи Леонтовича "На русалчин Великдень" за однойменним казковим сюжетом Бориса Грінченка.

Марно розповідати про всі прийоми та образи постановки, про розкішні картинки, костюми, голоси, динаміку та сенси цієї неймовірної опери.

Це треба бачити самому, якщо, звісно, вдасться вполювати квитки.

Думаю, не помилюся, якщо припущу, що ця вистава нашого театру оперети зробила б фурор у закордонних гастролях. Бо це красиво, з національним духом, яскраво, стильно, ексклюзивно і професійно.

Як, власне, все у київському театрі оперети. А тепер — до погоди.

Погода на 14-15 грудня

Антициклон з Польщі та оперета: культурно-синоптичний прогноз на вихідні від Наталки Діденко
Фото: Вечірній Київ

14-15 грудня антициклон на ім’я Ернст, який переміститься з Польщі в Україну, витіснить залишки опадів, і в суботу буде сухо. Можливі навіть сонячні прояснення, яких ми не бачили кілька тижнів. Єдиний виняток — вдень 14 грудня у східних областях України можливий невеликий сніг.

В Україні через протистояння потужних атмосферних утворень, антициклону та нещодавнього циклону виникатиме рвучкий вітер — від помірного на заході України до сильного, штормового на сході. Будьте вкрай обережними під гіллястими деревами та білбордами.

Важливо! В Україну заходить свіжа повітряна маса арктичного походження, тому відчутно похолоднішає. У нічні години очікується -4-12, подекуди до -14 градусів, а вдень у суботу передбачається -2-7 градусів.

Уважно — посилюється ожеледиця! Обирайте міцне неслизьке взуття і не бігайте надто швидко. Одягайтеся багатошарово, зручно і тепло.

Проте похолодання вже в неділю, 15 грудня, зміниться потеплінням, температура підвищиться до відлиги, з’являться опади у вигляді мокрого снігу та дощу.

До такої мінливої погоди мають бути особливо уважними люди із серцево-судинними проблемами, бо різкі переходи від похолодання до потепління, сильний вітер та коливання атмосферного тиску можуть загострити хронічні недуги. Будьте уважними до себе, до власної безпеки та свіжих прогнозів погоди.