Зміст:
  1. Виробництво інклюзивного одягу в Україні
  2. Одяг для людей на колісних кріслах від Wheelny
  3. Одяг-трансформер від бренду "Жага"
  4. Бренд All inclusive: одяг для ветеранів від ветерана
  5. Інклюзивне взуття від бренду Fairytale
  6. Майбутнє інклюзивного одягу в Україні

Нині в Україні офіційно налічується понад три мільйони людей з інвалідністю. І всі вони потребують зручного одягу, який має враховувати різні особливості положення тіла. Тож хто та як створює інклюзивний одяг в Україні?

Виробництво інклюзивного одягу в Україні

Виробництво інклюзивного одягу в Україні не є масовим, однак нині цей напрям розвивається швидше, ніж будь-коли. І на це вплинуло повномасштабне вторгнення РФ: саме через російську агресію понад 300 000 українців отримали статус людини з інвалідністю.

За майже три роки повномасштабної війни низка українських брендів випустила лінійки інклюзивного одягу. Наприклад, харківський бренд Your Way відшив колекцію для людей з інвалідністю в колаборації з центром Superhumans, а бренд Fairytale, який зазвичай створював індивідуальне взуття, зокрема й для українських зірок, тепер виготовляє інклюзивне взуття для ветеранів. Також є інші бренди, які спеціалізуються винятково на виготовленні одягу для людей з інвалідністю.

Одяг для людей на колісних кріслах від Wheelny

Те, як непросто знайти одяг, який був би зручним для людей у колісному кріслі, знає з власного досвіду засновниця бренду Wheelny.

Дизайнери інклюзивного одягу в Україні: хто вони та що пропонують
Фото: Марина Барба

У 2016 році Анна Павлусь отримала травму й перестала ходити. Після тривалої реабілітації дизайнерка стикнулася з проблемою підбору одягу: звичний для неї одяг став незручним, а інклюзивний – ніде було купити. Тоді Анна вирішила шити його самостійно, а згодом почала брати індивідуальні замовлення від інших людей у колісному кріслі.

З початком повномасштабного вторгнення Росії дизайнерка призупинила роботу й взялася за пошиття бронежилетів для військових. Проте невдовзі Анна побачила, що попит на інклюзивний одяг росте, тож у березні 2023 року заснувала перший в Україні бренд одягу для людей у колісному кріслі Wheelny.

"Звичайно, війна несе великі біди, страждання, але я зі своїм одягом зараз стала на часі. І саме після вторгнення Росії про мене почали говорити, про мене почали дізнаватися і пропонувати якісь колаборації, співпраці. Через війну попит на мій одяг збільшується. Зараз я справді не встигаю сама все це створювати, бо дуже багато замовлень", – розповідає дизайнерка.

Дизайнери інклюзивного одягу в Україні: хто вони та що пропонують
Фото: Марина Барба

Своїм клієнтам Анна пропонує термобілизну, футболки, шорти, спортивні костюми, джинси та різноманітний верхній одяг. Речі адаптовані під сидяче положення тіла так, щоби рукави не заважали крутити колеса, а штани щільно закривали спину й захищали від холоду.

Свої речі дизайнерка намагається робити не лише зручними, а й гарними, адже з власного досвіду знає: люди на кріслі колісному хочуть носити стильний одяг.

Одяг-трансформер від бренду "Жага"

Бренд "Жага" також народився під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Його засновниця Анастасія Клименко шукала можливості бути корисною для країни й врешті вирішила шити інклюзивні речі:

— "Жага" виготовляє одяг-трансформер для людей, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом або тих, хто втратили кінцівку. В асортименті здебільшого трикотажний одяг у спортивному стилі. Штани цього бренду з легкістю трансформуються в шорти, а кофти з довгим рукавом – у футболки. І це неабияк зручно для людей, які мають протези.

Дизайнери інклюзивного одягу в Україні: хто вони та що пропонують
Фото надане Анастасією Клименко

"Наприклад, ветерани не дуже довго можуть ходити з протезом. Він не завжди зручний, його потрібно поправляти, якісь маніпуляції робити. І для цього звичайний одяг потрібно підкотити або ж взагалі зняти. У людних місцях це не дуже зручно робити, а з такими штанами все робити набагато зручніше. І це естетично гарно, як на мене", – пояснює дизайнерка.

Перш ніж запустити у виробництво ту чи іншу модель, одяг ретельно тестують самі ветерани. Інколи вони вносять чимало корективів, тож речі доводиться вдосконалювати кілька разів. У таких випадках Анастасія вважає ветеранів співавторами одягу й вказує їхні імена на сайті під конкретними моделями. Таким чином дизайнерка дякує за участь у розробці.

Серед клієнтів "Жаги" не лише люди з інвалідністю, а й ті, хто отримали тимчасові травми, наприклад перелом ноги, а також онкохворі, які потребують зручного одягу під час довготривалого й виснажливого лікування.

Бренд All inclusive: одяг для ветеранів від ветерана

Бренд All inclusive заснував ветеран Микита Горняк, який служив у 35 бригаді морської піхоти. У грудні 2022 року він отримав поранення й втратив ногу, після чого пройшов тривалу реабілітацію й протезування.

"Історія мого бренду почалася після поранення, коли я зрозумів, що не зможу повернутися на службу. Тоді кохана й рідні підштовхнули мене до створення інклюзивних речей. Все починалося просто з мерча для людей з травмами та протезами, а далі все дійшло до того, що я почав створювати більш корисні адаптивні речі", – розповідає Микита.

Нині All inclusive виготовляє худі та штани. У своєму одязі Микита намагається поєднати стиль, якість та комфорт. Іноді на розробку однієї речі йдуть місяці.

"Я хочу випустити досконалу річ. Я не хочу так: мені в голову прийшла якась ідея, а я швиденько "нарізав" технічні завдання працівникам. Працює воно чи не працює, якісно чи неякісно, я випускаю це на ринок, а там воно вже як буде. Ні, так у нас не працює. Я одні штани розробляю вже протягом чотирьох-п'яти місяців. Вони проходять фінальні випробування й скоро надійдуть у продаж. Це саме інклюзивні штани. Я хочу, щоб це була моя візитівка'', – розповідає Микита.

Попит на одяг від бренду постійно збільшується. Наразі невелика команда All inclusive – чотири наймані працівники та Микита з коханою – не встигають закривати всі потреби, тож уже працюють над розширенням бренду.

Інклюзивне взуття від бренду Fairytale

Інклюзивне взуття в Україні менш поширене, ніж одяг. Зазвичай його розробляють та створюють ортопеди, а не дизайнери. Однак власниця бренду Fairytale Еліта Коваленко – одна з небагатьох. З 2017 року модельєрка виготовляє взуття для українських зірок, а з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну до неї почали звертатися волонтери із запитом на взуття для ветеранів.

Йдеться про тих, чия одна нога після поранень та операцій стала коротшою за іншу, а також про тих, кому відірвало частину ноги, приміром п'яту. Тож паралельно зі сценічним взуттям тепер Еліта створює й інклюзивне.

"Моя основна спеціалізація – це "зіркове" й красиве взуття. Тобто для іміджу люди замовляли, для стилю, а з початком повномасштабного вторгнення вже вимушена робити таке", – розповідає дизайнерка. У середньому на роботу над однією парою взуття необхідно близько десяти днів, тобто за місяць вдається відшити три пари.

Про створення інклюзивного взуття Еліта вперше публічно розповідає для LIGA.Life. Дизайнерка свідомо не висвітлює цю частину свого професійного життя.

"Я про це ніде не розповідаю. Дуже важко все це робити. І бачити, і робити. І коли ти переходиш з краси в такий напрям… Це вже такі реалії життя, що ж робити", – каже Еліта.

Майбутнє інклюзивного одягу в Україні

Опитані LIGA.Life дизайнери певні: попит на інклюзивний одяг в Україні зростатиме й надалі, тож вони мають амбітні плани. Приміром, засновниця бренду Wheelny Анна Павлусь готується відійти від індивідуального пошиву й масштабувати виробництво. Нині у розробці нова капсула чоловічого та жіночого одягу. У майбутньому Анна прагне зробити Wheelny брендом, який носитимуть люди у колісному кріслі з усього світу.

Вийти на світовий ринок хоче й власниця бренду "Жага" Анастасія Клименко. "Одяг для людей з інвалідністю – це вже культура за кордоном. Тобто такий одяг існує дуже давно на іноземних сайтах, замовляти його можна. І він дорожчий за той, який я виготовляю", – розповідає Анастасія. Дизайнерка вже зареєструвалася на популярній онлайн-платформі продажів речей і чекає на перші замовлення з-за кордону.