Місяць без кави – випробування чи позитивні наслідки?
![Місяць без кави – випробування чи позитивні наслідки? Місяць без кави – випробування чи позитивні наслідки?](https://wsrv.nl/?output=webp&url=www.liga.net/images/general/2020/10/02/20201002172143-4311.jpg&w=620&fit=cover&dpr=2)
Так моя денна норма зросла з одного ранкового горнятка американо без молока до п’яти. Зранку кава допомагає прокинутись та збадьориться. Вдень – це частина спілкування з колегами. Після обіду мене також можна побачити з горнятком, тому що знову хочеться спати. Ввечері кава рідкісна гостя мого раціону, але якщо робочий процес затягнувся, то наша зустріч неминуча.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
На офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я чітко пояснюється дія кофеїну. Так спочатку кава викликає викид дофаміну, серотоніну та ендорфінів — нейромедіаторів, що залучені у відчуттях задоволення, бадьорості чи радості. Далі кава блокує аденозинові рецептори в мозку, що "гальмують гальмування".
Проте дія кофеїну невічна і невдовзі ми знову відчуваємо втому. У результаті йдемо за додатковою порцією кави. МОЗ рекомендує замінити ще одну чашку кави якісним сном. Та на жаль, іноді слово "сон" відправляється у категорію провалених дедлайнів.
До чого призвело моє кавове зловживання? До звикання і поступової відсутності ефекту бадьорості. Якщо ранкова кава допомагає прокинутись, то горнятко після обіду приносить лише додаткову склянку води у раціон.
Я вирішила прислухатись до поради і у рамках експерименту редакції відмовилась від кави.
![Місяць без кави – випробування чи позитивні наслідки?](https://www.liga.net/images/general/2020/10/02/20201002173051-3225.jpg)
Привіт, чаю, давно не бачились!
Про існування чаю вдома я згадую лише восени. Коли на вулиці холодно, чай стає обов’язковим атрибутом домашнього затишку. Проте пити чай на початку осені, коли на вулиці +25, здається дивним.
Та питання про дивацтво не зрівняється зі звичкою пити гарячі напої зранку. Тому на заміну чорній каві прийшов зелений чай. Для порівняння: у 230 мл розчинної кави – 27-137 мг кофеїну, тоді як в 230 мл зеленого чаю – 30-50 мг кофеїну.
Так згідно з дослідженням зменшення вживання кофеїну може викликати головний біль, роздратованість та зменшення рівня концентрації. Проте окрім умовного рефлексу випити чашку кави, коли проходжу повз кав’ярню або сиджу в кафе з подругами, інших побічних ефектів я не помітила.
Через тиждень ранкового ритуалу пиття зеленого чаю я нарешті почала насолоджуватись напоєм. Помітила декілька переваг такої заміни: зникнення кавового нальоту на зубах, покращення сну та зменшення відчуття спраги. Це надає мотивації продовжувати експеримент далі.
Немає кави, немає й цукерок
Усе життя я п’ю каву без цукру і вже понад рік без молока. Смачна кава для мене – це звичайна чорна кава без підсолоджувачів. Проте біля горнятка завжди має лежати щось смачненьке: печиво, цукерка, шоколадка, тортик. До речі, солодке – це моя друга слабкість після кави.
Зелений чай також потребував солодощів. Проте є один нюанс: денна норма чаю – одна чашка, коли звична кількість кави – п’ять. Так потреба в солодкому також зменшилась у ході експерименту. На додачу покращилась якість шкіри та зменшилась цифра на вагах, що можна розцінювати, як переваги експерименту.
![Місяць без кави – випробування чи позитивні наслідки?](https://www.liga.net/images/general/2020/10/02/20201002172710-7210.jpg)
30 гривень на весілля
Експеримент припав на період підготовки до весілля. Як виявилось, окрім позитивних змін у зовнішньому вигляді, місяць без кави – це і про фінансову економію. Щодня на каву я витрачала в середньому 30 гривень. Так за місяць мені вдалось заощадити 900 гривень на витрати для весілля.
Річ у тім, що якщо за смачною кавою треба йти до кав’ярні, то ароматний чай можна зробити вдома. Тим паче, як виявилось, на просторах інтернету є безліч рецептів домашніх чаїв. Один з моїх улюблених: імбирно-лимонний з ложечкою меду. До речі, якщо у порції такого чаю кофеїну зовсім немає, то є купа вітамінів та фітонутрієнтів, які захищають від інфекцій.
Що далі?
Мій місяць без кави завершився, і я знову повернулась до ранку з улюбленим напоєм. Проте помітила, що денна доза з п’яти горняток зменшилась до двох, а замість печива та цукерок тепер п'ю каву з чорним шоколадом.
До речі, після першого горнятка кави відчула прилив сил та бадьорості. З впевненістю можу сказати, що давно такого не відчувала. Все ж таки рекомендація МОЗ спрацювала.
Звичка економити також залишилась. Дозволяю собі випити каву у кав’ярні два-три рази на тиждень. Усе інше відкладаю на скарбничку, але тепер не на весілля, а на подорожі!