Зміст:
  1. Наталя Мулько, дитячий стоматолог
  2. Василь Щепаняк, лікар-стоматолог "Доктор Ще", спільнота "Свійдок"
  3. Маріанна Коршинська-Маді, стоматолог, засновниця проєкту "Школа Усмішки" та блогу @goodmood_dentistry 
  4. Юлія Слащова, стоматолог

Лікарі часто радять пацієнтам покращити свій спосіб життя на користь здоровʼю. Та чи користуються вони своїми ж порадами?

В інтервʼю для LIGA.Life чотири українські стоматологи пояснили, як доглядають за ротовою порожниною, як часто відвідують колег як пацієнти та що точно не будуть робити зі своїми зубами.

Наталя Мулько, дитячий стоматолог

П'ять правил догляду за зубами, яких дотримуються стоматологи
Наталя Мулько
  • Доглядова рутина

"Двічі на день використовую зубні пасту та щітку (електричну або мануальну) та скребок для язика. А ввечері – зубний йоржик. Ополіскувач не застосовую. Не бачу в ньому потреби. До того ж деякі з них дуже агресивні, оскільки містять спирти, які не дуже приємні для слизової", – пояснює Наталя. 

Основа доглядової рутини – ретельне чищення зубів без поспіху.

Голівку електричної щітки прикладає до кожного зуба, щоб вона прокрутилась та механічно відчистила наліт, і так поступово переходить від зуба до зуба. За використання мануальної щітки застосовує методику чищення під кутом до ясен без натискань. Тобто це має бути максимально лагідний рух виключно кінчиками щетинок. 

"Після чищення залишаю певний відсоток пасти, щоб фториди мали змогу подіяти в ротовій порожнині. Далі беру йоржик і заношу залишки пасти в міжзубний проміжок. Тільки потім спльовую і використовую шкребок для язика. Він дає відчуття чистої ротової порожнини та свіжого подиху", – розповідає Наталя. 

Така рутина повторюється зранку та ввечері. Однак пораду про чищення зубів після кожного прийому їжі вважає непридатною для активної людини. Наприклад, після обіду можна використати жувальну гумку або зубну нитку. Але дуже обережно, щоб не порізати ясна. 

  • Критерії вибору пасти та щітки

В арсеналі Наталі дві щітки – електрична та мануальна. Каже, що вибір, якою скористатися саме сьогодні, – питання настрою. Мануальну щітку обирає з мʼякою щетиною. Зазвичай віддає перевагу відомим брендам, як Curaprox та Tepe. Електричну щітку поки не змінювала. Для себе обрала Oral-B Genius.

"У мене немає чіткого графіка зміни щітки, наприклад, раз на три місяці. Дивлюся на щетину. Якщо вона вже змінила нахил, то купую нову. На електричних щітках є відповідні індикатори, які сигналізують, що насадку слід змінити", – пояснює лікарка.

Головний критерій вибору пасти – її склад. Зважає на кількість фторидів, відсутність спінювачів та правильний рівень абразивності (індекс RDA).

"Зазвичай купую пасти в клініці. Адже люблю більш професійного призначення, як паста Dr. Wild. Однак в масмаркеті також є гідні варіанти. Наприклад, для мене відкриттям став Lacalut, який зараз має дуже крутий склад".

  • Огляд у стоматолога

Наталя відвідує стоматолога раз на три місяці. Робить професійну гігієну.

"Мені фарбують наліт, показують, де, можливо, не дочищаю. Потім спецпорошком з водою чистять зуби. Якщо є мінералізовані зубні відкладення, знімають наліт ручним скейлером", – описує процедуру Наталя.

  • "Ні" у догляді за зубами

Лікарка не буде використовувати Тус Мус (спецгель для зміцнення зубів) та емаль-герметизуючі ліквіди (засоби для фторування). Адже обидва не мають жодної науково доведеної користі для здоровʼя ротової порожнини.

"З дитинства не їм солодке. Також в мене ніколи не було великої кількості перекусів. Каву також не люблю", – стверджує Наталя та додає: "Їжа в принципі дуже кольорова. Зуби фарбує не лише кава, а й буряк, червоне вино, томати тощо. Якщо ви палите або маєте наліт на зубах, то він буде фарбуватися, але якщо ви дотримуєтеся гігієни, то видимого ефекту не буде".

Василь Щепаняк, лікар-стоматолог "Доктор Ще", спільнота "Свійдок"

П'ять правил догляду за зубами, яких дотримуються стоматологи
Василь Щепаняк
  • Доглядова рутина

"Насамперед це догляд за зубами двічі на день. Зранку зазвичай використовую зубну щітку та пасту. Очищаю ротову порожнину в межах 2-3 хв., приділяючи увагу кожному зубу. Ввечері виділяю більше часу на це, тому що окрім зубної щітки та пасти долучаю зубну нитку та міжзубний йоржик, бо зазвичай між зубами накопичується наліт. Пізніше він може перетворитися на зубний камінь, що підвищує ризик виникнення карієсу та пародонтиту", – описує свою рутину лікар.

Додатковий елемент вечірнього догляду Василя – ополіскувач. Обирає засоби не на спиртовій основі, а також без антисептиків по типу хлоргексидину. Їх слід використовувати лише з лікувальною метою. Адже мають досить агресивну дію на мікробіом (сукупність мікроорганізмів) порожнини рота. 

"За тривалого використання може занадто приглушувати хороші мікроорганізми і створювати умови для появи тих, що провокують запальні процеси в ротовій порожнині", – пояснює стоматолог. 

Також іноді Василь використовує скребок для очищення язика. Однак це не щоденний атрибут рутини.

  • Критерії вибору щітки та пасти

Василь користується звичайною мануальною щіткою, адже так йому комфортніше. Однак визнає: за той самий проміжок часу електрична щітка інтенсивніше чистить зуби. 

За словами Василя, хороша зубна щітка повинна мати мʼяку щетину та жодних гумових елементів. Щодо пасти, то вміст фторидів в ній має бути в межах 1500 ppm. Це профілактична доза для карієсу, стверджує лікар.

"Також хорошим компонентом для пасти є ксиліт, що має доведену протикаріозну дію. Однак звертаю увагу на вміст спінювачів, парабенів та антисептиків. Їх не має бути у пасті", – пояснює стоматолог.

  • Огляд у стоматолога

Василь старається відвідувати лікаря двічі на рік з профілактичною метою та заради професійної гігієни. 

"За пів року на зубах зʼявляються такі ділянки, де накопичується достатньо нальоту. Звичайна щітка їх не зніме. Тому професійна гігієна дуже допомагає", – стверджує лікар.

Вона складається з видалення твердого зубного каменю ультразвуковим апаратом – скейлером, прибирання за допомогою Airflow пігментного нальоту від кави, чаю та інших барвників та полірування зубів обертовою щіткою або гумкою.

  • "Ні" у догляді за зубами

"Є багато застарілих підходів до лікувальних інʼєкцій в ясна з метою їхнього зміцнення. Але вони переважно не працюють. Тому основний метод лікування пародонтиту – не інʼєкції, а ретельне очищення від зубних відкладень", – пояснює лікар.

  • Харчові звички на користь зубів

Василь зізнається: любить і солодке, і каву. Однак через дотримання гігієни ротової порожнини вплив цих продуктів на зуби збалансований. 

"Загалом споживання свіжих овочів та інших продуктів, які необхідно пережовувати, сприяє зміцненню пародонту довкола зубів та природному очищенню зубів. Булочки та фастфуд цього не зроблять!" – наголошує стоматолог.

Щодо жувальної гумки, то це може бути хорошим методом для освіження подиху та стимуляції слиновиділення, але не очищення зубів.

Гумку можна застосовувати, але після їжі (щоб не зашкодити шлунку) та жувати до втрати смаку. 

"Є альтернативний лайфхак: пообідали – зʼїжте яблуко для освіження подиху та прибирання залишків їжі. Адже яблучний сік містить кислоти, які допоможуть розчинити м’який наліт та залишки їжі", – додає стоматолог.

Маріанна Коршинська-Маді, стоматолог, засновниця проєкту "Школа Усмішки" та блогу @goodmood_dentistry 

П'ять правил догляду за зубами, яких дотримуються стоматологи
Маріанна Коршинська-Маді
  • Доглядова рутина

Щоранку та щовечора Маріанна обовʼязково вмиває та зволожує обличчя, а також чистить зуби. Використовує щітку (і електричну, і мануальну), пасту, йоржик або флос (зубну нитку), інколи – ополіскувач та очищувач язика. До речі, флос та набір йоржиків завжди носить з собою в сумці.

"Використовую модифіковану методику чищення за Басом (ставить щітку до осі зуба під кутом 45 градусів до напрямку ясен). Своїх пацієнтів теж навчаю цієї методики. Також важливо орієнтуватися за часом – не менше ніж 2 хв., краще 3 хв.", – пояснює Маріанна.

  • Критерії вибору щітки та пасти

Лікарка запевняє: можна користуватися лише мануальною або електричною щіткою. Однак самій Маріанні подобається результат поєднання обох.

"Основні критерії вибору щітки – мʼяка густа та рівна щетина. А щодо пасти, то обовʼязково з вмістом фторидів у кількості не менш ніж 1450 ppm".

  • Огляд у стоматолога

Двічі на рік обовʼязково звертається до лікаря. Цього часу достатньо, аби не допустити ускладнень, якщо зʼявляється карієс, стверджує Маріанна. 

"Обов’язково двічі на рік мені проводять професійну гігієну, а інколи – фторування. Це нанесення на зуби засобів з високою концентрацією фторидів для профілактики карієсу в групах ризику та лікування його початкових стадій".

  • "Ні" у догляді за зубами

Маріанна точно не буде робити професійне відбілювання, тому що є багато протипоказань та ускладнень.

Також пірсинг язика та скайси (кришталеві прикраси на зуби) – однозначне "ні".
  • Харчові звички на користь зубів

"Обмежень не маю. Намагаюся правильно доглядати за ротовою порожниною і мати раціональне збалансоване харчування. Щоправда, не люблю все те, що шкодить зубам найбільше: карамельки, кукурудзяні палички, іриски тощо", – розповідає лікарка.

Юлія Слащова, стоматолог

П'ять правил догляду за зубами, яких дотримуються стоматологи
Юлія Слащова
  • Доглядова рутина

Вже багато років у Юлії є правило – завжди чисті зуби. Тож чистить їх щоранку та щовечора. 

"Зранку роблю це або за 30 хв. до сніданку або через 30 хв. після. Мені зручно до сніданку, тому що поки готую його та збираюся, якраз проходить пів години. Лягати спати з нечищеними зубами для мене – табу, як і не змити макіяж перед сном", – пояснює лікарка.

Має дві щітки – мануальну та електричну. Останню використовує, коли та заряджена. Натомість якщо чистить зуби не вдома або електрична щітка розряджена, бере мануальну.

Окрім пасти та щіток використовує зубну нитку (флос) кожного вечора або інколи після прийому їжі. Також в арсеналі є іригатор для чищення міжзубних проміжків. Однак користується ним приблизно раз на 1-2 тижні. Називає це "спа для зубів".

"Цього року почала ще користуватися інтердентальними йоржиками. Це дуже великий плюс для гігієни міжзубних проміжків, а отже, профілактика карієсу між зубами. А ополіскувач використовую час від часу, коли хочеться більше свіжості та відчуття чистоти".

  • Критерії вибору щітки та пасти

"Мануальна щітка повинна бути якісною, з густою рівною щетиною, не містити гумових елементів та зручно розміщуватися у руці", – пояснює лікарка.

Щодо пасти, то використовує лікувально-профілактичну. Оскільки не має захворювання ясен чи чутливості зубів. 

"Обираю якісну за складом пасту серед відомих виробників та обов’язково з вмістом фторидів 1450 ppm – норма для дорослої", – запевняє стоматолог.

  • Огляд у стоматолога

До лікаря звертається за бажанням. Адже робить регулярний самоогляд за допомогою стоматологічних інструментів та дзеркала.

Однак коли відчуває потребу у допомозі колеги – звертається.

"Раз на пів року роблю професійну гігієну. Це обов’язково потрібно робити кожному, а деяким навіть раз на три місяці. Колись робила відбілювання, але поки що внутрішньої потреби повторювати немає", – додає Юлія.

  • "Ні" у догляді за зубами

Лікарка не буде експериментувати зі смужками та різними сумнівними пристроями для відбілювання. Також вважає неефективними "органічні крафтові" пасти. Адже викликають стійкий наліт на зубах. А щітки з натуральною щетиною – ідеальне середовище для розвитку бактерій. 

  • Харчові звички на користь зубів

"Намагаюсь дотримуватись раціону за правилом тарілки здорового харчування. Це корисно для організму в цілому,  як наслідок – і для здоровʼя зубів. Звісно, не живу ідеальне життя, тому інколи їм солодке. Але в мене великий бонус – я до нього байдужа. Тому обмежувати себе не змушую", – запевняє Юлія.

Вона також любить каву, пʼє 1-2 горнятка на день. Чай – значно рідше. Однак загалом радить пити багато води, бо від цього залежить якість слини. Саме вона відіграє важливу роль у захисті зубів та ясен.

Читайте також: Як погана гігієна рота та зубів може нашкодити серцю. Як правильно чистити зуби