Інклюзивність на ринку праці: чи наймають українські компанії людей з інвалідністю – дослідження

Протягом двох років частка вакансій для людей з інвалідністю зросла з 7% до 12% (з 4 315 у січні 2023 року до 12 092 у березні 2025 року). Про це LIGA.Life повідомляє Work.ua. Однак, в Україні лише 15-18% людей з інвалідністю мають роботу йдеться в дослідженні громадської спілки "Ліга сильних".
Попри те, що відповідних вакансій для людей з інвалідністю все ще недостатньо, спостерігається позитивна тенденція. Work.ua проаналізував, у яких вакансіях частка пропозицій для людей з інвалідністю найбільша:
спеціаліст відділення банку (57% від усіх вакансій на цю посаду підходять людям з інвалідністю);
касир-операціоніст (56%);
спаювальник (40%);
викладач німецької (36%);
викладач польської (34%);
водій-міжнародник (33%);
фінансовий консультант (32%).
Під час аналізу посад із найбільшою часткою вакансій для людей з інвалідністю Work.ua виявив закономірність: часто це пов’язано з великою кількістю робочих пропозицій від окремих компаній, корпоративна культура яких орієнтована на інклюзію.
Галузі, де найбільша частка вакансій мають позначку "Людям з інвалідністю":
"Неприбуткові, благодійні та громадські організації" – 26%;
"Фінанси, банки, страхування" – 26%;
"ЗМІ, медіа" – 25%;
"Охорона, безпека" – 25%;
"Машинобудування" – 19%;
"Телекомунікації, зв'язок" – 18%;
"Транспорт, логістика" – 17%.
Крім цього, компанія провела опитування серед роботодавців, які за останні пів року розмістили хоча б одну вакансію з позначкою "Підходить людям з інвалідністю". Опитування пройшло у квітні цьогоріч, у ньому взяло участь 213 роботодавців. 61% з цих компаній найняли кандидата, що має статус людини з інвалідністю.
Попри це, половина шукачів цієї категорії зіштовхнулися з дискримінацією на ринку праці. Цьогоріч у березні на Work.ua зареєструвалося 4 477 кандидатів зі статусом людини з інвалідністю – лише 2% від загальної кількості шукачів.