Канадські вчені винайшли новий спосіб вирощування м'яса без залучення тварин
Дослідники зі Школи біомедичної інженерії Університету Макмастера розробили спосіб вирощування м’яса, який дозволяє краще контролювати структуру та смак кінцевого продукту.
Ідея створення м’яса шляхом культивування клітин тварин, а не з самої тварини, є привабливою пропозицією.
По-перше, цей спосіб має менший вплив на навколишнє середовище, ніж вирощування худоби. По-друге, культивоване або вирощене в лабораторії м’ясо, також уникає етичних занепокоєнь щодо вживання м'яса.
Однак вирощування м'яса – складний процес. Його тканини складаються з м'язових волокон, які тварини тренують протягом життя. Звідси їх текстура, консистенція і смак.
До того ж важливий не тільки тип клітин, але і їх співвідношення і розподіл. Тому ми можемо відрізнити мармуровий стейк з високим вмістом жиру від пісного м'яса.
Фахівці з Університету Макмастера знайшли спосіб забезпечити достатньо високий рівень контролю під час виробництва штучного м'яса, щоб домогтися потрібних властивостей кінцевого продукту.
В основі їхнього методу лежить технологія вирощування тканин для трансплантації. Це виробництво смуг клітин в живильному середовищі, які потім нашаровуються один на одного в чашках Петрі.
Такий спосіб допомагає отримувати м'ясо з бажаними властивостями, а також контролювати процентне співвідношення жиру і мармуризації. Крім того, вирощування таких смуг займає кілька днів, а їх збірка триває кілька годин.
Перша демонстрація концепції була проведена з клітинами м'яса мишей. Однак вчені не змогли змусити себе спробувати відбивну з мишачого м'яса, тому наступний досвід провели вже з клітинами кролика. За їхніми словами, на смак і за текстурою м'ясо було як справжнє.
Окрім того, технологія придатна для масового виробництва і готова для вирощування штучної яловичини, свинини або курятини.
- Великий кондитер України почав виробництво штучного м'яса
- М'ясо без тварин. Стартап в США виробляє його в грибку з гейзерів Йєллоустон – відео