Кількість та частота походів до туалету пов’язана зі здоров’ям: вчені назвали "золоту середину"
Ілюстративне фото: Unsplash

Команда з Інституту системної біології (ISB) під час дослідження спорожнення кишківника 1425 людей виявила, що кількість і частота випорожнень пов’язані з прихованими проблемами зі здоров’ям. Зокрема, вдалося з’ясувати, яка кількість та частота дефекації є оптимальною. Про це пише Cell Reports Medicine.

У дослідженні взяли участь люди, які не мали в анамнезі проблем із нирками чи кишківником. Частоту випорожнень учасників розподілили на чотири категорії:

  • Запор – одне-два випорожнення на тиждень;

  • Нижня межа норми – три-шість разів на тиждень;

  • Верхня межа норми – одне-три на день;

  • Діарея – чотири та більше рідких випорожнень на день.

У групі, яка менше ходила до туалету, були частіше молоді жінки із низьким індексом маси тіла (ІМТ).

Але попри ці фактори, у людей із запорами або діареєю спостерігався чіткий зв'язок з основними проблемами зі здоров'ям. Наприклад, у людей із діареєю зазвичай траплялися бактерії у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту. Їхні зразки крові своєю чергою показали біомаркери, пов’язані з пошкодженням печінки.

У зразках калу людей із запорами виявили більшу кількість бактерій, пов’язаних із ферментацією білків. Науковці називають це потенційним доказом зв’язку між частотою дефекації та загальним станом здоров’я.

Учасники, які потрапили до "середини" – одне-два випорожнення на день, повідомляли, що вживають велику кількість клітковини, споживають достатню кількість води та займаються регулярною фізичною активністю. Зокрема, їхні зразки калу містили високий рівень бактерій, що ферментують клітковину.