Свято-Михайлівське дзвонарство офіційно визнане нематеріальною спадщиною України
Фото: МКСК

Традиція дзвонарства Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря офіційно стала частиною Національного переліку нематеріальної культурної спадщини. Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК).

Традиція бере свій початок із 15-16 століття. Перші дзвони для Свято-Михайлівського монастиря виготовляли з бронзи, зокрема їх оздоблювали молитвами й релігійними орнаментами.

Дзвін супроводжує й головні релігійні свята, і міські події, церемонії. Дзвони також сповіщали про наближення ворогів: суцільним дзвоном скликали народ на захист своєї землі, а перемогу над ворогом і повернення війська з війни супроводжував тризвін.

У грудні 2013 року, під час "Майдану", суцільний дзвін скликав містян у відповідь на атаку "беркутівців". Ця подія – один із ключових моментів Революції Гідності, зазначають у МКСК.

За часів радянської влади Свято-Михайлівський монастир був ліквідований, а сам храм – зруйнований. Однак традиція дзвонарства збереглася, оскільки дзвонарі перейшли служити в інші чинні храми. У 1997 році відновили монастирський мур і Економічну браму, а в 1998-му збудували дзвіницю та офіційно відкрили Свято-Михайлівський Золотоверхий собор.

Михайлівський карильйон є найбільшим зібранням дзвонів у одному місці на всьому пострадянському просторі. Його вважають унікальним, адже вперше в православному світі тут застосували хроматичний набір дзвонів, поєднаний із фортепіанною системою клавіш.