Адаптогени: що це таке й чим вони корисні
Що таке адаптогени
Вікіпедія каже, що адаптогени (лат. adaptogena, adaptatio — пристосування, грец. genos — рід) — лікарські засоби, що полегшують адаптацію (пристосування) організму до різних несприятливих умов (холоду, спеки, браку кисню, іонізуючого випромінювання, промислового забруднення тощо). Можуть бути як рослинного, так й тваринного походження.
Вони підвищують фізичну та розумову працездатність та здатність протистояти стресу. В більшості випадків такі препарати малотоксичні, але, як і всі інші стимулятори, повинні використовуватися з відповідною обережністю.
Саме завдяки здатності підтримувати фізичну форму та імунітет на високому рівні, ці препарати стали особливо популярні серед всіх, хто веде здоровий спосіб життя й активно займається спортом.
Вперше цей термін запропонував у 1960-х роках фармаколог і токсиколог, професор Микола Васильович Лазарєв. Він активно займався дослідженням адаптогенів і вводив їх у свою повсякденну медичну практику.
Як вони працюють
Адаптогени допомагають нашому організму реагувати на короткочасний та довготривалий фізичний чи психічний стрес або відновлюватися від нього. Деякі з них також підвищують імунітет і загальне самопочуття. Дослідження показують, що адаптогени можуть боротися з втомою, підвищувати розумову працездатність, полегшувати депресію та занепокоєння, а також можуть стати вашою персональною чарівною паличкою й нарешті досягти балансу.
Коли ми стикаємось зі стресовим фактором, фізичним чи психічним, наше тіло переживає так званий загальний синдром адаптації (ГАЗ). Це триступенева реакція: тривога, опір та виснаження.
Адаптогени допомагають нам довше залишатися у фазі опору (резистентності) завдяки своєму стимулюючому ефекту. Замість того, щоб здатися в розпал стресового моменту, під час виконання складного завдання чи події, ми досягаємо рівноваги і можемо продовжувати робити свою справу. Це як міні-вакцина від стресу!
Крім того, адаптогени:
збільшують рівень АТФ (відповідає за рівень енергії в організмі) і креатинфосфату (контролює потужність);
містять сильні антиоксиданти, які захищають мітохондрії, клітинні мембрани та ДНК від пошкоджень;
покращують роботу серцево-судинної системи й підвищують постачання тканин киснем;
збільшують синтез білків та інших речовин, що відповідають в організмі за "ремонт пошкоджень".
Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин
Найпопулярніші адаптогени
Найбільш популярні адаптогени рослинного походження. Напевно усі чули про корінь солодки, женьшень та елеутерокок. Доктор Бренда Пауелл, медичний директор Center for Integrative and Lifestyle Medicine в Клівленді, наголошує, що кожен адаптоген має дещо іншу функцію, тому ваш вибір повинен залежати від того, що потрібно вашому організму саме зараз.
Властивості адаптогенів:
женьшень – підвищує робочу пам’ять, покращує час реакції, заспокоює та підвищує імунітет.
ашваганда – бореться зі стресом, поліпшує пам'ять, підвищує захисні сили організму та нормалізує функцію щитоподібної залози;
астрагал – бореться з втомою;
кордицепс – підвищує стійкість до фізичного, розумового та емоційного стресу;
ягода годжі – підвищує енергію, фізичну та розумову працездатність, дарує спокій та почуття добробуту, а також може покращити сон;
елеутерокок – сприяє підвищенню витривалості, м'язової сили, поліпшує пам'ять і стимулює імунітет;
корінь солодки – зменшує стрес;
родіола рожева – запобігає фізичній та психічній втомі, підвищує здатність до навчання, покращує пам'ять, підвищує працездатність;
ягода лимонника (ягода магнолії) – підвищує витривалість, покращує розумову та загальну працездатність;
куркума – підсилює роботу мозку та бореться з депресію.
Як додати до раціону
Адаптогени не дуже смачні, тому замість того, щоб приймати їх як лікарський засіб, набагато приємніше буде додати їх у смузі, супи й навіть до салатних заправок! Препарати, що працюють як стимулятори, краще приймати до обіду, щоб ввечері ви могли спокійно заснути, а от заспокійливі можна пити перед сном.
Рекомендується приймати їх в особливо стресові періоди (декілька днів або тижнів), а потім робити невелику перерву.
Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин
Застереження
Адаптогени – це не БАДи, які можна споживати постійно. Перед тим, як щось купувати й додавати до свого раціону, краще проконсультуватися з лікарем, тому що вони впливають на нервову систему! З неприємних побічних ефектів можуть бути безсоння, алергія та індивідуальна непереносимість.
Протипоказання:
вагітності та годування груддю;
індивідуальна непереносимість або алергія на компоненти;
підвищена нервова збудливість;
безсоння;
високий артеріальний тиск;
лихоманка.