Зміст:
  1. Відновлений міст через гірську річку, Японія
  2. Міст для пробіжок на набережній Ханчжоу, Китай
  3. Трикілометровий міст-алея у центрі мегаполіса, Китай
  4. Міст, що дбає про річку, Бельгія
  5. "Потрійний" міст у Празі, Чехія

Європейські міста давно орієнтуються на концепцію сталого розвитку, у якій пріоритет  надається пішоходам, а в останню чергу — автомобілям. Та загалом у більшості країн світу, зокрема й в Україні, досі панує автомобілецентризм, тому на ділі — у нас у пріоритеті автошляхи. У цій ситуації важливу роль для містян відіграють пішохідні мости, що стали "одним з найважливіших компонентів міського планування", пише ArchDaily. 

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Особливу увагу архітектурне видання звертає на пішохідні мости в азійських та європейських містах. Як свідчить світова практика, такі мости можуть бути і красивими (для цього не обов’язково будувати їх у формі хвилі і яскраво підсвічувати) і практичними водночас (і це не тільки про мостові переходи над швидкісними шосе). 

Видання ArchDaily опублікувало добірку з п’яти пішохідних мостів, які змінюють наше уявлення про відродження культури пішоходів у містах. LIGA.Life коротко переповідає матеріал.

Відновлений міст через гірську річку, Японія

Для людей, а не машин. П'ять пішохідних мостів у Європі та Азії
Фото: © Katsumasa Tanaka

Міст Кусугібасі розташований у японському місті Івакуні. У 2018 році через велику повінь пішохідний міст був вщент зруйнований. Архітектурне бюро Kengo Kuma & Associates розробило новий проєкт і відбудувало міст — тепер він став "символом стійкості". Міст в Івакуні спроєктований таким чином, щоб протистояти майбутнім повеням — його конструкція складається з бетону, а роль своєрідних захисних буферів виконують кипарисові конструкції.

Кипарисові дошки навмисне розташовані не прямолінійно, а похило, що перегукується з навколишнім гірським середовищем. "Міст спроєктований у людському масштабі та поєднує в собі японську теслярську майстерність із сучасними технологіями проєктування", — відзначає ArchDaily. 

Міст для пробіжок на набережній Ханчжоу, Китай

Для людей, а не машин. П'ять пішохідних мостів у Європі та Азії
Фото: © Yong Zhang

Проєкт є частиною велетенського громадського простору на набережній річки Цяньтан у китайському місті Ханчжоу. Громадський простір включає місця для прогулянок, зелені зони, спортивні та оглядові майданчики. За проєктування цього простору відповідала студія дизайну TJAD.

Перед архітекторами стояло непросте завдання — організувати сталу й екологічну взаємодію пішоходів і транспорту в обмеженому просторі. Річ у тому, що міст пролягає через шлюз на набережній. Раніше у цьому місці перетиналися пішоходи та автомобілі. "Це була точка розриву в просторі набережної. Дизайн нового мосту дозволив створити безперервну спортивну трасу", — пише видання.

Міст називається "Шовковим" і спроєктований так, щоб потоки пішоходів на ньому не перетинались. До того ж містяни можуть спостерігати за течією та суднами на річці крізь решітчасте покриття. 

Трикілометровий міст-алея у центрі мегаполіса, Китай

Для людей, а не машин. П'ять пішохідних мостів у Європі та Азії
Фото: © Tianpei Zeng

Це — більше, ніж пішохідний міст. Арка мосту, яка пролягає над швидкісним шосе у центрі китайського Дунгуаня — це лише частина величезної пішохідної зони, яка простягається на кілька кілометрів посеред міста.

"На фоні розвитку метро та міжміських залізниць цей пішохідний міст є частиною більш масштабного замислу — системи сповільнення руху в китайському Дунгуані. Задумана як трикілометрова ділянка в центральній зоні міста, концепція пов’язує віддалені міські локації та підвищує їхній потенціал", — описують проєкт автори.

Головна мета — з’єднати та пожвавити розкидані у центрі мегаполіса зелені простори. Крім того, об’єкт має кілька вертикальних порталів, які дозволяють містянам без зусиль потрапити на поверхню мосту. "Це у підсумку оживляє міську тканину Дунгуаня".

Міст, що дбає про річку, Бельгія

Для людей, а не машин. П'ять пішохідних мостів у Європі та Азії
Фото: © Jorn Jansoone

Компактний міст через річку, який має назву "Власбруг", розташований у Бельгії, у містечку Вільсбек. За об’єкт відповідали бельгійські інженери SBE nv. У бельгійському містечку прагнуть зберігати водні шляхи та інфраструктуру регіону, тож автори мосту розробили проєкт, який би "підвищував привабливість водних маршрутів". Архітектори спроєктували не тільки сам міст, а й проклали уздовж річки буксирувальні стежки, що слугують доріжками для велосипедистів і пішоходів. 

Щоб "заохочувати" мешканців до прогулянок маршрутом, міст перетинає річку плавно, не порушуючи її ландшафту. "В основі проєкту лежить прагнення відповідати на виклики у скромний спосіб і вписуватися в первісне середовище", — пише про міст ArchDaily.  

"Потрійний" міст у Празі, Чехія

Для людей, а не машин. П'ять пішохідних мостів у Європі та Азії
Фото: © Alex Shoots Buildings

Цей пішохідний міст у Празі збудували для пішоходів та велосипедистів. Тонко вигнута конструкція полегшує зв'язок між берегами приміського району Голешовіце та району Карлін. Водночас завдяки відгалуженню міст дозволяє мешканцям потрапити на невеличкий острів Штваніце. Дизайн мосту вражає: інфраструктурний об’єкт виконаний стримано, натомість його форма імітує вигини острова, водночас з усіх боків міст перетинається з тротуаром.

Крім того, у проєкті враховано потенційні ризики повеней: один бік мосту спроєктовано так, щоб його можна було регулювати по вертикалі, а гідравлічний поршневий механізм дає змогу підіймати міст до рівня повені. Проєктували міст спільно студії Atelier Brigde Structures та Blank Architekti s.r.o.