Як навчитися бігати швидко і без травм. Поради для початківців від Світлани Шмідт
Щоб отримати всі переваги й закріпити біг у житті, потрібно уникати помилок.
LIGA.Life розпитала про основні помилки початківців та як їх виправити у Світлани Шмідт, майстра спорту міжнародного класу з легкої атлетики та рекордсменки України з бігу на 3 км.
Основні помилки початківців
Бігають у взутті, не призначеному для бігу.
Не роблять суглобової розминки перед бігом та заминки після тренування.
Бігають щодня, швидко і багато.
Немає регулярності, бігають від випадку до випадку.
Різко збільшують кілометраж (дистанцію).
Не переодягаються після бігу, промерзають і хворіють.
Одягаються не відповідно погоді.
Не роблять відновлювальних процедур (масаж, баня) та нехтують сном.
Ігнорують силові тренування.
Не працюють над технікою бігу, через це багато травмуються.
Неправильно їдять перед тренуванням, через це виникає дискомфорт – болі в боці, важкість та нудота.
Не ставлять конкретну мету, тому швидко втрачають інтерес.
Виправити ці помилки доволі просто – для перших тренувань краще знайти тренера й хорошу компанію для бігу.
Тренер визначить техніку бігу й розробить біговий план, який допоможе досягти вашої мети.
А хороша компанія бігунів допоможе не пропускати тренування. Все це можна знайти у бігових клубах, котрих зараз багато.
Ще по темі:
Бігові поради для початківців й не тільки
Порада № 1. Обов’язково бігайте саме в "бігових кросівках".
Далеко не всі кросівки підходять. Бігове взуття повинно мати амортизаційну подушку, не надто тонку підошву й обов'язково бути на пів або навіть один розмір більше стандартного розміру. Це щоб великі пальці не забивались під час довгих забігів і нігті залишились на місці. Не купуйте бігове взуття впритул!
Усі бігові бренди мають лінійку взуття RUN, шукайте саме її.
Порада № 2. Обов'язково виконуйте суглобову розминку перед бігом і хорошу розтяжку після тренування.
Розминка підготує ваш організм до навантаження, а стретчинг допоможе швидше відновитися.
Порада № 3. Не варто відразу бігати довго, почніть з 10-15 хв – для першого разу цього більш ніж достатньо.
Не соромтеся чергувати біг з ходьбою – починайте з малого.
З часом бігу стане більше, а ходьба зійде нанівець.
Порада № 4. Бігайте повільно. Навчившись робити це повільно, зможете бігати дійсно швидко!
Щоб відчути свій темп, спробуйте говорити під час пробіжки. Якщо не задихаєтеся і легко спілкуєтеся – вітаємо, це ваш ідеальний темп для правильного розвитку і зміцнення серцево-судинної системи!
Порада № 5. Не потрібно бігати щодня.
Двічі-тричі на тиждень – оптимальний варіант для початківця.
Пам'ятайте, наш організм розвивається не під час тренування, а під час відпочинку. Саме в цей період він кидає весь резерв на відновлення та адаптацію до нових навантажень, тим самим роблячи вас сильнішими.
Відпочинок – невіддільна частина тренувального процесу, не ігноруйте його.
Порада № 6. Навантаження й обсяг потрібно збільшувати поступово, на 10% в тиждень.
Але обов'язково повинно бути 3-4 тижні збільшення навантаження, потім тиждень найменшого навантаження (розвантажувальний).
Порада № 7. Кожне пропущене тренування – це два кроки назад.
Не можна після великої перерви відразу бігати великі дистанції. Краще починати повільно.
Порада № 8. Нудно бігати самому – шукайте компанію однодумців. Це може бути сусід, брат чи сестра, а ще краще знайти біговий клуб.
Порада № 9. Немає поганої погоди для бігу, є неправильне екіпірування.
Влітку важливо одягати головний убір та якомога менше одягу, щоб не перегрітися.
В холодну пору року тримайте кінцівки в теплі, а на пробіжку одягайтеся так, ніби на вулиці на 5-7 градусів тепліше.
Порада № 10. Побігали на холоді – знайдіть тепле місце й обов’язково зробіть розтяжку.
Не варто стояти й холонути на вулиці. Або відразу продовжуємо тренування (заминку та розтяжку), або відразу заходимо в тепло.
Порада № 11. Після тренування завжди переодягайтеся у сухий одяг і сухе взуття, навіть якщо ви на машині й там сідниці гріє сидіння. Все одно доведеться потім виходити на холод.
Порада № 12. Купіть собі реєстрацію на забіг – поставте мету.
Розкажіть про це всім і поступово крок за кроком йдіть до неї. Біг не любить метушні й поспіху.
Ще з теми:
Порада № 13. Не можна пробігти марафон, тренуючись 2-3 місяці. Ні, звичайно ж, можна вимучитися і дійти / доповзти до фінішу, але пробігти в кайф для себе та без наслідків для здоров'я точно не можна. Відразу після фінішу може нічого й не боліти, але з часом це може відгукнутися травмами та загальною перетренованістю.
Порада № 14. Не зневажай відновленням! Наш організм, як і машина, вимагає ТО – ми повинні постійно його оновлювати. Більшість травм ми отримуємо через перенапруження й перевтому. Ходи в баню/сауну з віником, роби масаж, плавай, роби контрастний душ, добре висипайся і пий багато води!
Порада № 15. Дихати під час бігу треба так, як і під час ходьби. Просто не думай про це, не обмежуй себе кількістю вдихів-видихів, підлаштовуючи ритм під біговий крок. І знову ж таки бігай так, щоб можна було спокійно розмовляти на ходу (за винятком спеціальних бігових вправ).
Порада № 16. Не зневажай силовим тренуванням і СБВ (спеціальні бігові вправи). Нам потрібно зміцнити й підготувати опорно-руховий апарат до бігу. Треба розвивати всі групи м'язів рівнозначно.
Порада № 17. СБВ – запорука правильної техніки бігу. Вони закладають правильний стереотип бігового кроку, допомагають бігати швидше з меншими зусиллями та значно зменшують імовірність отримання травм.
Порада № 18. Правильна техніка бігу в кожного своя. Не варто бігати тільки так, як ти десь прочитав, побачив або почув. Шукай свою техніку, яка запобігатиме травмуванню.
Шукай свою техніку, яка запобігатиме травмуванню.
Порада № 19. Не чекай швидкого результату й став собі досяжну мету. Біг вчить нас ставити собі довгострокові цілі, набратися терпіння і поступово йти до них. Це дуже хороша навичка й для життя в цілому.
Порада № 20. Під час забігів завжди пий воду і намагайся не їсти незнайомі тобі гелі або батончики на трасі. Проблеми зі шлунком ще нікому не допомагали пробігти дистанцію в запланований час.
Порада № 21. Не варто одразу купувати дорогий гаджет. Для початку підійде звичайний пульсометр. І лише потім, коли ти усвідомлено зможеш поставитися до покупки годинників, купуй дійсно дорогий і хороший гаджет.
Порада № 22. Не варто їсти незадовго до тренування. Легкий перекус повинен бути хоча б за годину, а повноцінний обід – за 3-4 години до початку тренування.
Порада № 23. Коли ти тільки починаєш бігати, утримайся від бігу в навушниках або хоча б мінімізуй його у процентному співвідношенні. Це необхідно для того, щоб краще контролювати своє тіло, відчувати свої рухи, чути тупіт і дихання. Вчитися під час бігу відпочивати головою – не дарма ж його називають одним з кращих видів медитації.
Вчитися під час бігу відпочивати головою – не дарма ж його називають одним з кращих видів медитації.
Порада № 24. Бігати вранці чи ввечері – це вже вирішувати тобі. Найкращий час для тренування – це зараз! Якщо тобі комфортніше бігати вранці, зарядитися енергією на цілий день, то бігай з самого ранку. Якщо ж після важкого дня ти хочеш зробити собі приємність – тренуйся з задоволенням. Немає сил вранці – йди на пробіжку ввечері.
Порада № 25. Втрата мотивації – дуже розповсюджена проблема. Зазвичай вона трапляється з людьми, які вже досягли своїх цілей. Після цього вони відчувають спустошення. Бувало у вас таке?
Я довго думала, як знову змусити або мотивувати себе йти до нової мети, і, знаєте, що зрозуміла? Поки я знову не відчую почуття голоду до нових перемог, я себе не змушу. Та й не потрібно змушувати себе бігати силоміць, адже ми повинні робити те, що любимо, що нам подобається та приносить задоволення.
Більше спорту та корисних порад – у нашому Telegram-каналі Бути здоровим – просто.
Подбати більше про своє тіло і стати спортивнішими допоможуть як правильне харчування, так і професійні тренери. Наприклад, у мережі Спортлайф. Спортлайф є партнером Ліга.Лайф у матеріалах щодо здорового способу життя. Вони підтримують цю тематику фінансово, однак не втручаються у редакційні матеріали.