Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://wsrv.nl/?output=webp&url=www.liga.net/images/general/2022/11/22/20221122101958-5339.jpg&w=1280&fit=cover&dpr=2)
- Вікторія Нікитенко. Співвласниця кав’ярні KavoVarka, Гатне
- Катерина Іванова. Співвласниця книгарні-кав’ярні "Книжковий Лев", Київ
- Мирослава Рибак. Франчайзі кав'ярні "Альтернативна кава", Львів
- Ірина Антоненко. Адміністраторка "Альпака кафе", Київ.
- Руслан Швець. Власник кав'ярні SR coffee, Вінниця та Бершадь.
Регулярні відключення світла перевернули роботу закладів з ніг на голову: якщо раніше кав’ярні були місцем для відпочинку та зустрічей з друзями, то сьогодні — перетворились на мініковоркінги та станції "для підзарядки". Тепер їх наповнили фрилансери та "дистанційні" працівники, які вимушені підлаштовуватись до постійних блекаутів.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Такі реалії не завжди грають на руку власникам кав’ярень. Якщо всі столики займуть відвідувачі з ноутбуками, то перспективи заробітку будуть невтішними. Ще більше напруження створюють люди з ноутбуками, які займають столик на тривалий час, замовивши лише одну каву чи десерт. Ресторанному бізнесу і так нелегко в умовах війни, а тут ще й нові перепони.
Нещодавній інцидент у столичному закладі показав, як бізнесу не слід "реагувати" на відвідувачів з ноутбуками, щоб не зіпсувати свою репутацію. А як тоді поводитись правильно? Очевидно, що нові реалії потребують нових правил поведінки та нового етикету.
Liga.Life розпитала власників кав’ярень та закладів з різних міст, як вони пристосувались до роботи в умовах регулярних відключень та як лояльно комунікувати з гостями у цей час.
Вікторія Нікитенко. Співвласниця кав’ярні KavoVarka, Гатне
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://www.liga.net/images/general/2023/01/26/20230126162741-4262.png)
Як ставитесь до того, що у вашому закладі працюють з ноутбуками?
Загалом я нормально ставлюсь, коли приходять працювати у заклад з ноутом. Я і раніше не вважала це проблемою, оскільки наша кав’ярня розташована у житловому комплексі, люди частіше заходили за кавою у форматі to go, а не щоб працювати. Дуже мало людей займали столики з ноутами надовго — тож я цілком нормально сприймаю це і вважаю, що це ок — надавати столики під робоче місце у кав’ярні.
Чи змінився дохід закладу і як ви організували роботу ?
Ми з чоловіком стали власниками кав’ярні спонтанно, 2 місяці тому. Для роботи закладу одразу придбали потужний інверторний генератор, бо ми у житловому будинку, тож не хотіли сваритись з сусідами через шум. Сваритись і не довелось: люди зраділи можливості випити/з‘їсти щось до кави в періоди блекауту, а ще — попрацювати, підзарядити гаджети. Також у нас був Starlink, який забезпечив безперебійний інтернет.
Для нас від початку це була історія про взаємодопомогу та створення ком‘юніті, тож у перші дні відключень ми дозволяли всім працювати без обмежень. Наш рекорд — одночасне живлення понад 20 девайсів на старлінку і в розетках. Але якщо Starlink вивозив, то генератор — ні. Кавова машина, купа девайсів (люди ще й любили одночасно заряджати потужні пристрої) призводили до того, що нас постійно вибивало. Мій чоловік-айтівець замість того, щоб вирішувати робочі завдання, бігав і перезапускати генератор.
Тому ми ввели правило "бронювання робочого місця": якщо використовуєш розетку для ноута і працюєш, то — сплачуєш 50 грн/год або 250 грн/день, з 9:00 до 20:00. Телефони радо приймали на підзарядку, а один стіл залишили просто для відвідувачів.
На щастя, наші гості нормально сприйняли це правило й навіть завчасно записуються, щоб попрацювати. Більшість відвідувачів розуміють, що наш "імпровізований мініковоркінг" — це приватна ініціатива, а ніяк не бізнес, тож всіляко нас підтримують: купують і напої, і десерти. А для нас це головне джерело прибутку.
Як комунікувати з гостями, які довго займають столик і не замовляють?
Якщо ж людина замовила каву і сидить за столиком увесь день, думаю, що її не варто одразу виставляти за двері. Адже сфера обслуговування — це про гостинність насамперед. Треба завчасно озвучувати правила перебування в закладі й користування спільним простором. Має бути "золота середина", а досягається вона взаємодомовленістю. Проте і тиснути на бізнес не варто. Визначтесь для себе, що прийнятно у поведінці гостя, а що — ні, й донесіть до нього це. Як на мене, варіант ввести оплату за час є оптимальним.
Якщо у вас немає погодинної оплати й виникають ситуації, коли гості довго займають столики, то я б порадила:
Пояснити, чому це не ок, розказати трохи про внутрішню кухню і виживання бізнесу в умовах війни.
Запропонувати пригоститись чимось з десертів.
Якщо людина не реагує або реагує агресивно, дайте їй пів години та попросіть піти.
Катерина Іванова. Співвласниця книгарні-кав’ярні "Книжковий Лев", Київ
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://www.liga.net/images/general/2023/01/26/20230126162738-4440.png)
Як ставитесь до того, що у вашому закладі працюють з ноутбуками?
Загалом я не проти, якщо люди приходять попрацювати у наш заклад. Але у періоди відключень це трохи бентежить, а іноді — і не трохи. Річ у тім, що ми — не зовсім формат типової кав’ярні: ми поєднуємо книгарню та кав’ярню і наша ціль — це передовсім продавати книги, а кава — як приємний додаток, щоб людям обирати книги було комфортніше. Але тепер дуже часто ми з затишної книгарні перетворюємось на коворкінг.
Чи змінився дохід закладу і як ви організували роботу?
Важко відповісти точно, адже ми відкрились у серпні цього року і немає з чим порівнювати. До того ж щомісяця відбувається якийсь треш: то обстріли, то відключення світла. За таких умов важко відстежувати динаміку продажів.
Як комунікувати з гостями, які довго займають столик і не замовляють?
Ми не хочемо і не плануємо забороняти гостям працювати. Наприклад, я ж не знаю, який рівень проблем вирішують люди у нас за ноутами. Але тим, хто приходить подивитись кіно чи пограти в Doom, я б все ж таки заборонила. Також я просила б покинути заклад тих, хто поводить себе некоректно. Наприклад, були випадки, коли людям заважала розмова працівника книгарні з гостем під час робочого кола і вони робили нам зауваження. Таку поведінку я вважаю некоректною.
В цілому наш заклад — дуже клієнтоорієнтований проєкт, тому ми не поспішаємо з радикальними діями або правилами. Але суть "Книжкового Лева" не у каві та можливості попрацювати, то ж це ображає, коли нас сприймають не як хорошу книгарню, а як кафе чи коворкінг. Але якщо говорити про дії — то в майбутньому ми плануємо розділити столики для тих, кому треба попрацювати або зарядити гаджети, й для тих, хто прийшов на каву, келих вина та обрати собі книги.
Мирослава Рибак. Франчайзі кав'ярні "Альтернативна кава", Львів
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://www.liga.net/images/general/2023/01/26/20230126162742-2749.png)
Як ставитесь до того, що у вашому закладі працюють з ноутбуками?
До всіх відвідувачів ставимось позитивно, і ті, хто прийшли попрацювати, — не виключення. Гадаю, що така практика сьогодні стала невіддільною частиною нашого життя, тому ігнорувати її, чи злитись сенсу немає. Вірю у те, що до всього можна вміло пристосуватись.
Чи змінився дохід закладу і як ви організували роботу?
Постійні відключення, безперечно, не допомагають заробляти більше. Але у нас прохідна місцина і багато людей беруть замовлення to go, тому й вплив фрілансерів чи "дистанційників" не настільки відчутний.
Ми відкрили кав’ярню під час війни, але ще до того, як почались віялові відключення. На етапі проєктування я одразу запланувала загальний стіл для відвідувачів з ноутбуками. Зараз у нас діє таке правило: якщо гість налаштований працювати у нас дві години або більше, просимо пересісти за загальний стіл.
Як комунікувати з гостями, які довго займають столик і не замовляють?
Це дуже сильно залежить від закладу і його аудиторії. У нашому випадку вважаю не ок якось агресивно комунікувати або просити гостей з ноутами залишати заклад, адже багато фрілансерів — це наші постійні гості, які приходять до нас і у вихідні з друзями та сім‘єю.
Як на мене, найкращим рішенням буде, якщо ви одразу встановите правила, які діють у вашій кав’ярні на цей турбулентний час. Наприклад, у вас можна працювати тільки за загальним столом, або — можна працювати будь-де, але не більше 2-3 годин. Наступного разу, люди вже самі знатимуть як це працює, і непорозумінь не виникатиме. У крайньому разі, якщо людина довго займає стіл, а іншим немає де сісти — підсаджуйте гостей до відвідувача з ноутом.
Ірина Антоненко. Адміністраторка "Альпака кафе", Київ.
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://www.liga.net/images/general/2023/01/26/20230126162739-5656.png)
Як ставитесь до того, що у вашому закладі працюють з ноутбуками?
Ми лояльно ставимось до гостей, які працюють у нашому закладі. Чудово, коли такі гості теж розуміють потреби бізнесу і замовляють більше ніж одну каву і не займають столик на 2-4 людей.
Чи змінився дохід закладу і як ви організували роботу ?
Загалом ситуація кардинально не впливає на дохід закладу, адже люди, які працюють, також щось замовляють. Та інколи бувають моменти, коли гість бажає поїсти й посидіти за чашкою кави, але не може це зробити, бо всі столи зайняті фрілансерами. Тоді ми просимо пересісти людину з ноутом за "менш зручний столик". Але ми не запроваджували ніяких правил і цін за додатковий час, ми дозволяємо і дозволятимемо працювати у нашому кафе. Справа радше у нашій аудиторії — більшість людей розуміє, що ми не коворкінг і варто замовити більше, ніж одну каву.
Як комунікувати з гостями, які довго займають столик і не замовляють?
На мою думку, навіть у таких ситуаціях до гостя слід ставитися лояльно. Головне — не доводити до конфлікту. Якщо ж у нас "запара" і великий потік гостей, ми просимо гостей пересісти за "менш прибуткові" столики. Але в жодному разі не тиснемо і не змушуємо замовляти більше. Якщо ти кілька разів підійдеш до людини і запитаєш "Ви вже обрали щось поїсти?", гість піде сам, бо відчуватиме себе некомфортно.
Але я вважаю, що ніколи не слід просити гостя покинути заклад. Варто розуміти, що зараз ключ до комунікації з гостями — лояльність і співчуття. Так, бізнес зараз страждає не менше. Але проганяти чи встановлювати, наприклад, ціни за коворкінг, або щось подібне — жорстоко в сьогоднішніх реаліях, як на мене. Люди врешті-решт не винні, що в них немає світла вдома через русню.
Руслан Швець. Власник кав'ярні SR coffee, Вінниця та Бершадь.
![Нові коворкінги. Ми розпитали українські заклади про етикет під час блекаутів](https://www.liga.net/images/general/2023/01/26/20230126162744-5831.png)
Як ставитесь до того, що у вашому закладі працюють з ноутбуками?
Я ставлюсь до всіх гостей позитивно. Усім в цій країні потрібно підлаштовуватись до теперішніх реалій та по можливості допомагати іншим — зокрема тим, хто не може працювати вдома чи навіть в офісі через відсутність світла. І я як власник закладу нічого не втрачаю, адже надаю людям не лише стіл з розеткою, а й пропоную щось до кави замовити чи поснідати.
Чи змінився дохід закладу з початком відключень?
З початком масових відключень наш дохід знизився, адже спершу ми працювали без генератора і просто перечікували блекаути. А коли встановили генератор, це позитивно вплинуло на дохід, але однозначно відповісти важко, адже тут треба враховувати багато чинників. Інколи це залежить від гостей, які приходять працювати. Хтось замовляє більше, хтось — ні. А інколи — від графіка відключень. Якщо світло відключають ввечері, то гостей менше, більшість вдома залишаються. Якщо вимикають посеред дня — то наплив гостей великий, а відповідно й дохід зростає.
Як організували роботу на період відключень і як комунікуєте у кризові ситуації?
У нашому закладі є окремий ком’юніті-стіл, за яким може поміститися 7 людей одночасно. Це зона коворкінгу, яку ми спеціально виділили для працівників з ноутами. Переважно вони тільки там і працюють, адже там є достатня кількість розеток.
Щодо комунікації — вона завжди має бути лояльною до гостей. Будь-який клієнт правий, і ми працюємо для того, щоб він був задоволений. Якщо виникає ситуація, коли гість "засидівся за одним столом" — я б радив запропонувати йому щось до кави або запровадити у закладі тижневу чи місячну "підписку", свого роду абонплату на каву, яка була б вигідна і для гостя, і для вас. Вважаю, що просити гостя залишити заклад доречно тільки тоді, коли ви зачиняєтесь за графіком.