Уляна Супрун про те, які дослідження для раннього виявлення раку можна зробити безоплатно
Фото: Depositphotos.com

На своїй сторінці у фейсбук ексочільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун розповідає про те, які дослідження для раннього виявлення раку можна зробити безоплатно і чому не варто нехтувати цією можливістю.

Фактично кожну українську сім’ю в той чи інший час зачепив рак — хтось з близьких чи родичів наразі бореться з онкозахворюванням, хтось успішно пройшов лікування, хтось — все ж помер, дізнавшись про рак пізно, коли хвороба вже надто сильно прогресувала.

За даними Національного інституту раку, щорічно в Україні близько 140 тисяч українців дізнаються про те, що мають рак. Близько третини з них чують свій діагноз на пізніх стадіях, коли новоутворення потребує тривалішого та складнішого лікування, а шанси на повне одужання дуже низькі.

Що раніше виявити новоутворення, то вищі шанси на успішне лікування та одужання. 

Саме тому у програмі медичних гарантій передбачено шість інструментальних досліджень для раннього виявлення раку. Пацієнти можуть зробити їх безоплатно у закладах, які уклали договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) на надання цих послуг. Головне — мати направлення свого сімейного чи лікуючого лікаря на проведення дослідження.

Які саме дослідження для раннього виявлення раку оплачує НСЗУ?

  • Мамографію грудних залоз (для виявлення раку грудей);
  • Гістероскопію (для виявлення раку матки та шийки матки);
  • Езофагогастродуоденоскопію (для виявлення раку шлунка та стравоходу);
  • Колоноскопію (для виявлення раку товстої кишки);
  • Цистоскопію (для виявлення раку простати та сечового міхура);
  • Бронхоскопію (для виявлення раку легень).

Що саме оплачує НСЗУ у цих дослідженнях?

  • Проведення дослідження з забезпеченням анестезії за потреби;
  • Гістологічне дослідження матеріалу взятого у пацієнта під час обстеження;
  • Аналіз та опис результатів дослідження;

За цим посиланням — більше деталей про кожне дослідження, що саме входить в пакет та які вимоги до медзакладів. 

Чому саме такі дослідження в пакеті?

Вони допомагають виявити найбільш поширені типи новоутворень. Наприклад, серед жінок — це рак грудної залози. Серед чоловіків — рак легень та рак простати. Одним з найбільш поширених є рак товстої кишки, як серед чоловіків, так і серед жінок.

Де їх можна зробити?

У медзакладах, які уклали договір з НСЗУ на надання цих послуг. Знайти ці заклади та їхні контакти можна тут

У пошуку треба обрати потрібне дослідження, тоді на карті залишаться лише ті заклади, які мають контракт саме на цей пакет. Наразі НСЗУ законтрактувало 683 медзаклади на виконання цих досліджень, 33 з них — приватні.

Від старту трансформації з квітня цього року понад 124 тисячі пацієнтів безоплатно зробили дослідження для раннього виявлення онкозахворювань: 59 600 — мамографію, 12 107 — колоноскопію, 4 623 — бронхоскопію, 3 790 — цистоскопію та 2 482 — гістероскопію. За це НСЗУ сплатила медзакладам 58 млн гривень. 

У якому віці треба проходити онкоскринінг?

Він відрізняється для жінок та чоловіків різного віку. Тут є докладний опис коли і кому треба проходити онкоскринінг та в якому віці.

Наприклад, мамографію призначають пацієнткам віком від 40 років, колоноскопію — пацієнтам від 50 років. Це не означає, що вікові обмеження є суворими. Якщо лікар підозрює новоутворення, дослідження можна провести в будь-якому віці. Але найчастіше такий вид діагностики стосується людей старшого віку.

Тож якщо маєте близьких старшого віку — розкажіть їм про можливість зробити дослідження для виявлення раку безоплатно та за потреби допоможіть сконтактувати зі своїм лікарем, аби сходити на огляд та отримати направлення на дослідження, якщо воно необхідне. Тут є поради, як переконати своїх близьких літнього віку, піти до лікаря. 

Пам’ятайте, що раку можна запобігти! Профілактика раку дає на 50% більше шансів не захворіти. Йдеться й про повноцінне та різноманітне харчування, відмову від алкоголю та куріння, також від раку можуть захистити деякі щеплення. 

Якщо у медзакладі, який має договір з НСЗУ, відмовляються надавати гарантовану медичну допомогу безоплатно чи просять за це гроші, тут є алгоритм дій для пацієнтів.