Жива газета, дипломатична кухня, Забужко і музика Лятошинського: причини піти на Книжковий Арсенал

- День 1-й. Відкриття, дипломатична кухня й жива журналістика зі сцени
- День 2-й. Пошта, поезія й кіноперформанс: день, коли література стає досвідом
- День 3-й. Забужко, Андрухович, пам’ять і тіла світла — великі імена й глибокі сенси
- День 4-й. Сила жінок, музика Лятошинського й DakhTrio зі Стусом — завершення, яке звучить надовго
Традиційно Книжковий Арсенал буде не ярмарком, а місцем для зустрічей, дискусій, презентацій, перформансів і виставкових проєктів. Щоб окреслити масштаб Книжкового 2025 року, трохи цифр: 212 подій, 8 сцен, більше ніж 100 видавців-учасників, 16 виставкових проєктів і книжкових колекцій, 6 книгарень. Серед новинок — повернення Ярмарку ілюстраторів. Після кількох років перерви він знову стане частиною фестивального простору.
Комунікаційниця Мистецького арсеналу Софія Кущ розповідає про найцікавіші події, які варто відвідати. Серед них — дискусії, читання, презентації, виставка, перформанси та концерт.

"Все між нами — переклад" — фокус-тема цьогорічного Книжкового від кураторок Марсі Шор, авторки й професорки історії Єльського університету, та Оксани Форостини, перекладачки, редакторки й видавчині.
Метафору фокус-теми добре розкриває їхній спільний есей: "Як ми можемо направду висловити себе, перекласти себе у слова, навіть коли ми говоримо з самими собою? А потім є цей другий рівень: чи можемо перекласти ці слова іншою мовою, щоби бути зрозумілими іншим? Чи можемо зрозуміти самих себе через мову — і якщо так, чи є шанс також зрозуміти інших, приймаючи ще один рівень розділення, коли навіть ми самі не є цілком прозорими для себе?"
День 1-й. Відкриття, дипломатична кухня й жива журналістика зі сцени

Першого дня, у четвер, 29 травня, на 17:00 заплановане офіційне відкриття Фестивалю (Головна сцена), але увійти на територію Мистецького арсеналу можна буде вже з 16:00.
Після відкриття варто затриматися біля Головної сцени на дискусію "Усе між нами — переклад: інтро. Between No Limits / поміж без меж", яка розпочнеться о 18:00.
Далі рухайтесь на Авторську сцену у правому крилі Мистецького арсеналу. Там запланована презентація книжки "Дипломатична кухня: за лаштунками світової політики". Відкрита зустріч з автором Дмитром Кулебою і Володимиром Ярославським. Модеруватиме Вадим Карпʼяк.
Коли і де: 19:30, Авторська сцена.
Дискусія "Історії українських митців. Як наблизити видатні імена до сучасних українців" збере поціновувачів сучасного прочитання життя українських мистців початку ХХ століття. Учасники: Анна Лодигіна, Ірина Магдиш, Валентина Клименко, Маріам Найем, Христина Бойко та Гліб Капоріков.
Коли і де: 20:00, Лекторій.
Або можна завершити цей фестивальний день біля Вуличної сцени. Уперше в Києві на Книжковому Арсеналі "Live Magazinе" представить спеціальний випуск, уперше в Україні. Перформанс "Журналістика оживає на сцені": історії, які розповідатимуть наживо зі сцени репортери, фотографи та художники. Ніяких записів, трансляцій, перемотування, все відбуватиметься тут і зараз: жива, ефемерна газета.
Коли і де: 20:00, Головна сцена.
День 2-й. Пошта, поезія й кіноперформанс: день, коли література стає досвідом

Почніть день з ексклюзивчика: УкрПошта погашатиме поштову марку до 20-річчя Мистецького арсеналу. Дуже ймовірно, що погашену марку можна буде придбати лише в цей день і лише на фестивалі.
Коли і де: 10:30, Літературна сцена.
На публічному інтерв'ю "Тренди. Класика: читання й перечитування". Юрій Андрухович поговорить із Вадимом Карп’яком про свій читацький, а не письменницький досвід.
Коли і де: 13:30, Авторська сцена.
На обід — цікава дискусія про "Покоління тривожних: сучасна німецькомовна проза Урсули Познанські, Бова Б’єрґа, Дженні Ерпенбек, Ніно Харатішвілі". За участі Богдани Романцової, Роксоляни Свято та Ірини Ніколайчук.
Коли і де: 14:00, Літературний сад.
Також радимо звернути увагу на поетичні читання "Я хочу на той берег — переведи: український схід в поезії". Ліза Жарікова, Ірина Цілик, Єва Тур, Іванна Скиба-Якубова, Олег Каданов, Катерина Міхаліцина, Анатолій Дністровий та Павло Коробчук. Кураторка читань: Олена Гусейнова.
Коли і де: 16:30, Літературна сцена.
Публічне інтервʼю "Читання як свобода" з Максом Буткевичем.
Коли і де: 16:30, Головна сцена.
І обов’язково варто прийти на публічне інтервʼю Катерини Калитко та Катерини Яковленко. Це має бути цікаво.
Коли і де: 18:30, Авторська сцена.
Завершити другий день радимо кіноперформансом від Довженка-Центру. Репрем’єра фільму "Василина" 1927 року режисера Фавста Лопатинського за оповіданням Івана Нечуя-Левицького "Бурлачка". З музичним супроводом наживо від "ДваТри" та Symonenko.
Коли і де: 20:30, Вулична сцена.
День 3-й. Забужко, Андрухович, пам’ять і тіла світла — великі імена й глибокі сенси

Про нову виставку в Малій галереї Мистецького арсеналу "Ландшафт нашої памʼяті" можна буде послухати під час розмови "Портрети покликані із зараженої землі". Чи можуть нові матеріальні форми перекинути нас у стан іншого поєднання з минулим? Художники-фотографи Габріела Булісова та Марк Айзек роками відвідували місця масових поховань, збираючи органічні матеріали, перетворюючи їх на рідку емульсію, яку використовували для відтворення фотографій жертв Голокосту. Учасники та учасниці розмови: Наташа Чичасова, Ґабріела Булішова, Марк Айзек і Неля Ваховська. Модеруватиме Катерина Ботанова.
Коли і де: 13:00, Головна сцена.
Публічне інтерв'ю "Тренди. Перечитування знакових текстів 2000-х." найімовірніше збере повний зал. Говоритимуть Ірена Карпа, Юрій Андрухович. Модеруватиме Олена Гусейнова.
Коли і де: 13:30, Літературна сцена.
Не вдасться пропустити це. Оксана Забужко за модерації Вадима Карп’яка презентуватиме книжку "Наша Європа".
Коли і де: 17:00, Головна сцена.
День 4-й. Сила жінок, музика Лятошинського й DakhTrio зі Стусом — завершення, яке звучить надовго

Видання Vogue Ukraine третій рік поспіль організовує свою подію на КА, цього року це буде "Почуття і чуттєвість: про війну та літературу". Презентація другого тому збірки "Contemporary Prose & Poetry in Vogue Ukraine". Ірена Карпа, Любко Дереш, Ірина Славінська, Софія Андрухович, Микола Толмачов.
Коли і де: 11:00, Головна сцена
Сильною та важкою обіцяє бути подія "Жінки, які дивляться на війну: презентація документальної книги Вікторії Амеліної". Говоритимуть жінки, про яких Вікторія написала у своїй книзі. Але говоритимуть вони вже без Вікторії, бо її убила російська ракета. Учасниці: Лариса Денисенко, Євгенія Закревська, Вікторія Бабій, Юлія Какуля-Данилюк, Віра Курико-Агієнко, Ірина Новіцька, Тетяна Пилипчук, Світлана Поваляєва, Євгенія Подобна, Ірина Довгань, Катерина Рашевська, Олена Стяжкіна, Тетяна Терен.
Коли і де: 16:00, Головна сцена.
Борис Лятошинський у виконанні Симфонічного оркестру Національної філармонії України. Музика Бориса Лятошинського говорить про своє, яке ніщо не може зламати/вбити/забрати/знищити. У концерті звучатимуть балада "Гражина" за поемою Адама Міцкевича — трагічна й велична історія перемоги, здобутої ціною життя — і Друга симфонія — сповідь душі, написана в страшні 1930-ті роки, свідчення сили бути собою попри все.
Коли і де: 16:00, Вулична сцена.
Про український південь в поезії радимо послухати на читаннях "Не поїду я до моря". Учасники: Юрій Андрухович, Галина Крук, Ярина Чорногуз, Катерина Калитко, Дмитро Лазуткін, Мар’яна Савка, Юлія Мусаковська, Репер Курган (Женя Володченко).
Коли і де: 16:30, Літературна сцена
Володимир Єрмоленко, Тетяна Огаркова презентуватимуть книгу "Життя на межі", яка "проросла" з фокус-теми торішнього Книжкового.
Коли і де: 19:30, Головна сцена.
Нізащо не можна пропустити музичну програму від гурту DakhTrio "Стус. Тичина. Шевченко." DakhTrio — це музичний проєкт акторів театру "ДАХ", який створює нетипові музичні твори на поезії українських поетів, тривалість яких може сягати до 15 хвилин, за що їх прозвали "подорожі". У програмі прозвучать пісні на поезію Василя Стуса, Павла Тичини та премʼєрні композиції на тексти Тараса Шевченка.
Коли і де: 20:00, Вулична сцена
Повну програму можна переглянути на сайті Книжкового Арсеналу.