Зміст:
 1. Тримайте тварин в укритті
 2. Зробіть простір безпечним
 3. Запасіться їжею та водою
 4. Організуйте туалет
 5. Приготуйте речі для переходу в безпечніше місце 
 6. Не давайте калій йодид тваринам
 7. Підготуйте "тривожну валізку" для улюбленця
 8. Не панікуйте 

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

22 червня 2023 року президент України заявив, що Росія готує терористичний акт з викидом радіації на Запорізькій АЕС. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) і Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) пояснили українцям, що робити у разі аварії. 

Однак як захистити своїх улюбленців? Про це LIGA.Life розповіла Ініціатива Save Pets of Ukraine від Kormotech.

Тримайте тварин в укритті

Якщо в момент вибуху улюбленець був на вулиці, необхідно якнайшвидше вимити його з шампунем або милом. Але подбайте про власну безпеку під час водних процедур:

 • використовуйте гумові рукавички та маску для обличчя;
 • на ваших руках чи тілі тварини є порізи/подряпини – постарайтеся їх закрити, щоб радіоактивні матеріали не потрапили у рану;
 • помийте руки та обличчя після миття тварини.

Зробіть простір безпечним

Витріть миски й килимки для домашніх тварин. Ганчірки після цього покладіть у пакет чи пластикову коробку, яка герметично закривається. Залиште у місці, недоступному для людей і тварин.

Запасіться їжею та водою

Найбезпечніше годувати улюбленців кормом з закритих герметичних банок чи пакетів. Подбайте про це завчасно. 

Корм для свійських тварин також має бути схований у герметичних контейнерах (банках, коробках). Перш ніж відкрити його, протріть вологою тканиною або чистим рушником.

Також заздалегідь підготуйте запас води у щільно закритих місткостях. Адже вода в кранах, водоймах та криницях може бути деякий час небезпечною.

Запамʼятайте, що рекомендація "давати менше пити, щоб собака не хотів у туалет" – шкідлива.

На випадок трагедії розраховуйте, щоб ваш запас води був достатній для кожного члена родини, зокрема й улюбленця. Бо всім потрібно буде пити багато чистої води.

Читайте також: Переїзд за кордон з домашнім улюбленцем. Що варто знати та як підготуватись

Організуйте туалет

 • для котів.

Щоб зробити туалет, покладіть газети/пелюшки/наповнювач у зоні доступу тварини. Використовуйте ті, що на момент аварії були в закритих пакуваннях. Ставтеся до екскрементів як до ймовірно забрудненого матеріалу: не торкайтеся голими руками та одразу запаковуйте, як і інші забруднені речі.

 • для собак.

Деякий час виходити на вулицю буде заборонено, тому варто відділити простір, де собаці можна буде сходити в туалет. Заздалегідь подбайте про ящик з ґрунтом, що буде нагадувати звиклу місцевість та слугувати тимчасовим туалетом. Будьте готові, що в перший день собака може й не зробити свої справи. Адже це охайні тварини і не роблять брудно там, де сплять, їдять та граються.

Спостерігайте за улюбленцем. Якщо починає скиглити, шкребтись в закутку чи коридорі, відведіть в спеціальне місце та поясніть, що тут можна сходити в туалет. Навіть якщо нічого не вийшло, не тисніть і через годину повторіть. Пояснюйте спокійно.

Щоб полегшити процес, можна зробити теплі компреси на живіт. Наприклад, покласти теплу вологу серветку чи рушник, погладити. Не давайте сечогінні чи проносні засоби. Це тільки погіршить ситуацію.

"Не хвилюйтесь, що після цього собачка буде постійно ходити в туалет вдома. Ставтесь з повагою та розумінням до свого улюбленця. Підтримуйте його", – каже зоопсихологиня Оксана Галан.

Приготуйте речі для переходу в безпечніше місце 

Невеликих тварин (котів чи собак) сховайте у контейнер для перенесення та обмотайте поліетиленом, залишаючи отвір для доступу і дихання. Цей отвір закрийте марлею в кілька шарів.

Більших собак потрібно одягнути в їхній одяг, краще в зимові речі та намордник, обгорнутий марлею.

Не давайте калій йодид тваринам

Немає жодних науково обґрунтованих даних, які радять це робити.

Підготуйте "тривожну валізку" для улюбленця

 • сухий корм;
 • переноска для котиків, собак маленьких порід або кошенят/цуценят;
 • вода;
 • миска для води чи поїлка;
 • запас ліків у разі хронічних хвороб;
 • документи;
 • вологі серветки;
 • підстилка;
 • повідець, аби тваринка завжди була поруч;
 • намордник;
 • пакунки для стресової "несподіванки".

Варто також зробити запас їжі, води та ліків мінімум на 7 днів.

Не панікуйте 

Зберігайте максимально звичний для вас режим, грайтесь з собакою, вчіть команди. Адже це відволікає. Будьте спокійними, тому що тварини все відчувають.