22 червня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія готує терористичний акт з викидом радіації на Запорізькій АЕС. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) і Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) застерегли українців від профілактичного прийому калія йодиду. Оскільки це, навпаки, може призвести до опіків слизової та отруєння.
Відтак виникає питання: як підготувати себе до можливої аварії? ДНТЦ ЯРБ розібрали можливі сценарії подій та методи захисту власного здоров’я.
Перші кроки щодо запобігання або управління важкими аваріями на ЗАЕС почалися ще у 2011 році. Наприклад, встановили дизель-генератори та мобільні помпові установки для підживлення парогенераторів, басейнів витримки та бризкальних басейнів.
Окрім того, протягом останніх 9 місяців енергоблоки ЗАЕС зупинені: частина після окупації майданчика станції, решта – восени 2022 року. Нині лише 1 з енергоблоків у стані "гарячий зупин", 4 – "холодний зупин", ще 1 – "зупин для перевантаження". В усіх цих режимах енергоблоки не виробляють електроенергію та не мають радіоактивного йоду (І-131).
Загалом у ДНТЦ ЯРБ виокремлюють 2 несприятливих сценарії:
Розгляньмо кожен з них.
Кожен реактор на ЗАЕС розташований всередині захисної оболонки – контайнменту. Її основна мета – утримати радіоактивні матеріали і продукти радіоактивного розпаду всередині та не дати їм виходити у навколишнє середовище.
ДНТЦ ЯРБ оцінили радіаційні наслідки аварії "Повне знеструмлення енергоблока" на майданчика ЗАЕС, враховуючи умови: енергоблок у режимі "гарячого зупину" протягом 9 місяців, а метеорологічні умови – станом на 15:00 16 червня 2023 року.
Так, за важкого пошкодження активної зони при повному знеструмленні одного енергоблока ЗАЕС (але з цілим/щільним контайнментом) радіаційні наслідки аварії стосуватимуться території – 2,5 км навколо ЗАЕС (санітарно-захисна зона). Відтак здебільшого тільки персоналу станції.
Методи захисту: обмеження перебування на відкритому повітрі у межах санітарно-захисної зони. Йодна профілактика не потрібна.
Цей сценарій матиме ширшу географію, відповідно – гірші наслідки. Територія забруднення залежатиме від конкретного сценарію та метеорологічних умов.
У такому разі населенню надійде сповіщення про надзвичайну ситуацію. Але що робити далі?
Отже, щоб підготуватися до такого сценарію, потрібно:
"Пам’ятайте, наразі жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики", – додають в ДНТЦ ЯРБ.
Коментарі