Серед онуків не має бути фаворитів. Як це пояснити бабусям та дідусям
Дідусь та бабуся приділяють одному онукові більше уваги, ніж іншому. Купують йому кращі подарунки, хвалять та обіймають. Інша ж дитина почувається менш особливою в очах старшого покоління, що викликає лише образу та розчарування. Це ознаки фаворитизму.
"Часто він пов’язаний з тим, що дитина була першим онуком в родині. А також з її темпераментом, характером або рівнем зрілості", – пояснює HuffPost експертка з виховання Мелісса Бенаройя.
Таку поведінку дідуся й бабусі мають помітити та вчасно проговорити батьки дітей. Адже за словами експертки, неспокій слід усунути на ранній стадії. Щоб це не стало "раною", яка псуватиме ваші стосунки з батьками.
Експерти з виховання поділились з HuffPost порадами, як врегулювати фаворитизм у родині. LIGA.Life переповідає головне.
Запитайте партнера, чи він також помітив це
Іноді ми схильні проєктувати власні проблеми на інші ситуації, стверджує Сьюзен Г. Гронер, авторка книги "Parenting With Sanity & Joy" та ведуча подкасту "Parenting Mentor Sessions".
Тож запитайте свого партнера, чи помітив він різне ставлення дідуся та бабусі до онуків, і що через це відчуває.
Вгамуйте емоції, а потім говоріть
Ви маєте підійти до розмови відкрито та з цікавістю, а не з агресією та звинуваченнями: "Ви подарували Сашку відеогру, а Олесі – крихітний набір Lego!".
"За потреби практикуйте навички самозаспокоєння, перш ніж підняти цю тему. Дихальні вправи або медитація – чудові способи регулювати емоції та заспокоїтись. Підійдіть до розмови з батьками з позиції "виграш для всіх", – радить Бенаройя.
Нагадайте батькам про цінність ваших стосунків
Почніть розмову з кількох позитивних коментарів. Інакше змусите батьків захищатися. Наприклад:
"Ви такі люблячі дідусь і бабуся. Це чудово, що ви зацікавлені життям своїх онуків". Зробіть паузу і подивіться, як вони реагують та відповідають на це.
"Я знаю, що Мишко – чудова дитина, з ним так легко проводити час і спостерігати за успіхами. Марійка також дивовижна. Але іноді я відчуваю, що їй не вистачає вашого часу і уваги. Для нас дуже важливо, щоб вона була поруч з вами. Як щодо збільшення вашого часу сам на сам, поки дещо не зблизитеся?".
Головне – сформулюйте свій запит так, щоб підкреслити втрати дитини, а не дідуся й бабусі.
Встановіть правила
"Це нормально, коли ви говорите своїм батькам чи родичам, що вдома має бути рівноправ'я, і важливо, щоб одна дитина не відчувала себе менш цінною, ніж інша", – пояснює Гронер.
Наприклад, домовтесь, що на свята кожна дитина має отримувати рівноцінні подарунки.
Створюйте умови для взаємодії дідуся/бабусі та онуків
Наприклад, попросіть своїх батьків взяти на прогулянку одного з онуків або піти разом у кіно. Можете піти з ними, поки ваш партнер бавиться з іншою дитиною.
Альтернатива – пошук спільного заняття, яке буде цікавим і найстаршим, і наймолодшим. Наприклад, спільне складання пазлів, розробка художнього проєкту чи наукові експерименти.
Дайте своїм батькам можливість змінитися
Цілком можливо, що дідусь і бабуся зовсім не усвідомлюють фаворитизму, а тим паче ваших почуттів та почуттів дитини. Тож намагайтесь побудувати розмову та розвиток стосунків між цими поколіннями якомога приємніше та без засудження.