Зміст:
  1. Що таке холодова алергія?
  2. Симптоми холодової алергії
  3. Діагностика
  4. Методи лікування
  5. Чи можливе повне одужання?
  6. Що робити у разі гострої алергічної реакції?
  7. Профілактика

Мороз і холод — це природні явища, до яких більшість людей легко пристосовуються. Але в деяких навіть незначне зниження температури може спровокувати холодову алергію.

Що викликає таку реакцію організму, як її розпізнати та чи можливо вилікувати, спеціально для LIGA.Life розповіла лікарка-алергологиня, педіатриня, кандидатка медичних наук та засновниця медичного центру B_Health Майя Руселевич.

Що таке холодова алергія?

Холодова алергія — це неправильна реакція імунної системи на низьку температуру. Коли організм піддається впливу холоду, вивільняється гістамін, який викликає запалення і симптоми, схожі на класичну алергію.

— Дуже часто цей стан є наслідком змін у роботі імунної системи. Він може виникати вторинно у разі аутоімунних, інфекційних або онкологічних захворювань, які викликають запальні процеси в організмі. Саме тому алергія на холод часто супроводжує такі патології, — розповідає лікарка.

Алергологиня Майя Руселевич (фото надане Маєю Руселевич)
Алергологиня Майя Руселевич (фото надане Майєю Руселевич)

Також схильність до алергічних реакцій може мати генетичний характер.

— Холодова алергія, як і будь-яке інше алергічне захворювання, може передаватися спадково. Особливо це помітно у сім’ях, де є атопічні захворювання, — додає Майя Руселевич.

Симптоми холодової алергії

Холодова алергія може проявлятися різними симптомами. Основні з них:

  • Почервоніння та свербіж шкіри, які виникають під час контакту з холодом.
  • Набряк шкіри в місцях, що піддаються впливу низької температури.
  • Висипи у вигляді пухирців (так званий уртикарний висип), що нагадують сліди після укусу комара або сліди від кропиви.
  • Риніт (нежить): закладеність носа або його "нездатність дихати" під час вдихання холодного повітря.
  • Сльозотеча та кон'юнктивіт: почервоніння слизової оболонки очей, посилення набряку носа, рясна сльозотеча, які виникають на холоді.
Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

У важких випадках можуть виникати системні алергічні реакції, як-от:

  • Задишка або утруднене дихання.
  • Симптоми анафілаксії, які потребують негайної медичної допомоги.

— Окрім впливу холоду, загострення можуть провокувати й інші фактори. Наприклад, висока вологість і сильний вітер часто сприяють виникненню симптомів. Контакт із холодною водою або вживання холодних напоїв і їжі також є поширеними тригерами. Крім того, стрес, сильна втома, супутні інфекції чи хронічні захворювання можуть суттєво погіршити стан, — пояснює лікарка.

Діагностика

— Головний метод діагностики холодової алергії — це клінічний тест із кубиком льоду. Ми прикладаємо кубик льоду до шкіри на 3-5 хвилин. Якщо результат позитивний, то на місці контакту з’являється не просто почервоніння, а й набряк або висип за типом кропив’янки.

Окрім того, визначити алергію на холод допомагають лабораторні аналізи, зокрема аналіз крові та тест на кріоглобуліни. Але основним залишається саме клінічний тест із кубиком льоду.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Також важливо оцінити функцію імунної системи, обов’язково перевірити щитоподібну залозу, а ще виключити або підтвердити наявність аутоімунних чи інфекційних захворювань, які можуть бути тригерами й провокувати загострення холодової алергії, — розповіла Майя Руселевич.

Методи лікування

Лікування холодової алергії потребує комплексного підходу, що містить як медикаментозну терапію, так і заходи профілактики. Основна мета — мінімізувати контакт із холодом і контролювати симптоми за допомогою ліків.

— Основним препаратом для лікування холодової алергії є сучасні антигістамінні засоби другого покоління, які не викликають сонливості. Їх можна застосовувати тривало, без обмежень у повсякденному житті, наприклад під час керування автомобілем.

Звісно, необхідно зменшити контакт із холодом: уникати холодної води та впливу холодного повітря, а також захищати тіло теплим одягом. Часто недостатньо просто надягти рукавички, шапку, шарф чи термобілизну — іноді доводиться повністю закривати обличчя балаклавою або маскою, а також використовувати окуляри, щоб уникнути прямого контакту з холодним повітрям.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

У важких випадках призначаються кортикостероїди, імуномодулятори чи інші препарати, — пояснює Майя Руселевич.

Чи можливе повне одужання?

Тривалість лікування залежить від важкості стану пацієнта. У легких випадках достатньо симптоматичної терапії, щоб контролювати прояви алергії.

Якщо ж перебіг захворювання тяжкий, необхідне тривале лікування із застосуванням серйозних препаратів.

— Повне одужання можливе, якщо холодова алергія є тимчасовою, наприклад, вона викликана перенесеною інфекцією. Але у випадках спадкових або ідіопатичних форм захворювання необхідний постійний контроль, а також використання серйозних імунологічних препаратів, — зазначає алергологиня.

Що робити у разі гострої алергічної реакції?

— По-перше, необхідно зігріти уражену ділянку, але робити це поступово, без різкого нагрівання. Наприклад, увійти в тепле приміщення і дати шкірі зігрітися природним шляхом. Додатково слід вживати антигістамінні препарати. Якщо виникає системна реакція, необхідно терміново звернутися до лікаря-алерголога. У випадках, коли раніше вже були важкі реакції, обов’язково потрібно мати з собою автоінжектор з адреналіном, — рекомендує лікарка.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Профілактика

Важливо уникати тривалого перебування на холоді, носити теплий одяг, рукавички, а також застосовувати бар’єрні креми, зокрема cold-креми, стіки для губ на основі вазеліну, жирні креми або емолієнти.

Рекомендується також вживати антигістамінні препарати перед виходом на холод.

— Важливо уникати різких перепадів температур. Треба носити одяг із натуральних тканин, який добре зберігає тепло. Ідеальним вибором є термобілизна та термошкарпетки. Також важливо виключити холодні напої та їжу. Підтримка здорового способу життя є ключовою для зміцнення імунітету, адже імунна система повинна працювати адекватно, — радить Майя Руселевич.