"Eat the rich" – чому злість на багатіїв стала трендом і до чого тут Маск, Трамп і Безос

"Коли нічого буде їсти, люди з’їдять багатих." Цю фразу приписують Жан-Жаку Руссо, і хоча прозвучала вона ще у XVIII столітті, сьогодні знову на вістрі. Гасло "Eat the rich" повернулося в публічний прострій головним чином завдяки Дональду Трампу та американським мільярдерам. Президенту США не раз дорікали за тісні зв’язки з найбагатшими людьми планети, а Ілон Маск узагалі заявив, що без його підтримки Трамп програв би вибори.
Ще гучніше прозвучав протест у Венеції: коли мільярдер Джефф Безос влаштував розкішне весілля, активісти зустріли гостей плакатами "Безос, геть з лагуни" та "Їжте багатіїв". На святі були всі – від Білла Гейтса і Леонардо Ді Капріо до Опри Вінфрі та Кардаш’ян-Дженнер.
У часи, коли економічна напруженість і класова лють лише посилюються, статки та приватність багатіїв опиняються під пильнішою увагою. У соцмережах дедалі частіше критикують блогерів, селебриті та всіх, хто демонструє розкішні подорожі, брендові речі чи гучні вечірки під час війни. Це наш локальний прояв того ж конфлікту, що на Заході виливається у меми та гасла "Eat the rich".
Деякі дослідження навіть свідчать: багатші люди схильні бути менш співчутливими; дослідники припускають – гроші ізолюють їх від необхідності розвивати і покладатися на свої громади.
Разом із клінічним психологом Олександром Коневим LIGA.net розбирається:
- Чому злість на багатіїв перетворюється на тренд?
- Естетика "old money" та вишуканість як статус: чому ми захоплюємося і водночас засуджуємо життя багатіїв?
- Чи можна бути "етичним мільярдером"?
- Чому багатство знижує співчуття та емпатію людини?
Психологічні причини популярності гасла "Eat the rich"
Гасло "Eat the rich" зараз знову на слуху, бо люди на власні очі бачать, наскільки світ несправедливий. Після кількох років економічних потрясінь і шаленого збагачення окремих людей, нерівність уже не здається чимось далеким чи теоретичним. У соцмережах щодня миготять приватні літаки й нові рекорди багатіїв на біржі, тоді як більшість суспільства ледве справляється з цінами та рахунками, пояснює для LIGA.net Олександр Конев.
– З погляду когнітивної моделі А. Бека це класичний ланцюжок: "тригер – автоматичні думки – емоція – поведінка".
- Тригер: фото/інформація про надприбутки.
- Думки: "світ несправедливий", "мене обікрали".
- Емоція: гнів.
- Поведінка: хейт у коментарях, прояви різної форми агресії.
Тому лозунг звучить як вербальна форма захисної агресії.

Коментарі (0)