Краса вимагає жертв: які хвороби можна "підхопити" в салонах та як цього уникнути
Салони краси мають бути місцем турботи про ваш зовнішній вигляд і здоров'я, але нехтування санітарними нормами може перетворити процедури на справжній жах. Під час манікюру, педикюру чи візиту до перукаря можна заразитися грибковими, бактеріальними та вірусними інфекціями.
Як розпізнати небезпеку і захистити себе — спеціально для LIGA.Life розповіли лікарка-інфекціоністка Анастасія Неклюдова та співвласниця б'юті-студії "Мак" і майстриня манікюру Наталя Вітряченко.
Інфекції, якими можна заразитися у салоні краси
— Під час манікюру, педикюру та візиту до перукаря існує ризик передання різних інфекцій, якщо в салоні краси не дотримуються правил стерилізації інструментів та гігієни. Серед найпоширеніших інфекцій – грибкові, бактеріальні та вірусні, — розповідає Анастасія Неклюдова.
Грибкові інфекції (мікози) включають:
Дерматофіти, зокрема Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes та Epidermophyton floccosum, які вражають шкіру, нігті та волосся.
Дріжджові гриби роду Candida, такі як Candida albicans, а також Candida parapsilosis та Candida tropicalis.
Цвілеві гриби, зокрема Aspergillus spp., Fusarium spp. та Scopulariopsis brevicaulis.
Бактеріальні інфекції можуть бути спричинені такими збудниками, як стафілокок чи стрептокок, які здатні викликати гнійні запалення.
Вірусні інфекції включають небезпечні збудники, такі як віруси гепатитів B і C, а також ВПЛ (вірус папіломи людини).
— Грибкові захворювання часто передаються в салонах краси через декілька ключових причин. По-перше, джерелом інфекції можуть бути клієнти, які вже мають грибкові ураження і звертаються за послугами.
По-друге, механізм передання полягає у використанні інструментів або поверхонь, які не пройшли належної стерилізації, багаторазових рушників чи навіть одноразових матеріалів, які застосовуються повторно. Також небезпеку становлять ванночки для ніг, що не дезінфікуються належним чином.
Під час манікюру та педикюру можуть утворюватися мікропошкодження шкіри чи нігтьової пластини, які стають "воротами" для проникнення грибкових інфекцій. До того ж часте використання гель-лаку або нарощування нігтів послаблює нігтьову пластину, роблячи її вразливішою до грибків, — пояснює лікарка.
Грибки активно розмножуються у вологому середовищі. Тому ванночки для педикюру або приміщення з недостатньою вентиляцією створюють ідеальні умови для їх росту.
Якщо салон грубо порушує санітарні норми, то на кріслі перукаря можна підхопити вошей. Це може статися через повторне використання неочищених гребінців чи інших інструментів. Втім, зустріти таке в сучасному світі можна доволі рідко.
Симптоми інфекції
Симптоми, які можуть свідчити про зараження інфекцією після відвідування салону краси, залежать від типу збудника:
Грибкові інфекції. Про зараження грибком свідчать свербіж, почервоніння шкіри, потовщення чи зміна кольору нігтів.
Бактеріальні інфекції. Якщо ви відчуваєте біль, помічаєте почервоніння, набряк, виділення гною чи підвищення температури шкіри навколо пошкодженої ділянки, це може свідчити про бактеріальне зараження, наприклад, стафілококом чи стрептококом.
Вірус папіломи людини (ВПЛ). У разі зараження ВПЛ можуть з'явитися бородавки, особливо на пальцях чи ступнях.
Вірусні гепатити B і C. Симптоми можуть включати загальну втому, жовтяницю (пожовтіння шкіри й білків очей), підвищення температури тіла, болі в животі, нудоту, а також зміну кольору сечі (темна) та калу (світлий). У деяких випадках гепатити можуть мати безсимптомний перебіг, і діагностувати їх можна лише за допомогою лабораторних аналізів.
У разі появи будь-яких із цих симптомів важливо негайно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та отримання лікування.
— Якщо після процедури з’явилося запалення, і воно має локальний характер без виражених симптомів, обробіть уражену ділянку антисептиком і уникайте впливу зовнішніх чинників до загоєння, – додає Анастасія Неклюдова.
Та у наступних випадках слід негайно звернутися до лікаря::
якщо біль і почервоніння не минають, змінюється колір чи товщина нігтя, збільшується кількість папілом на шкірі або зʼявляються симптоми вірусного гепатиту;
якщо утворюється гній або спостерігається загальне погіршення стану: підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів.
Як розпізнати нестерильні інструменти у салоні?
— Окрім візуальної чистоти інструменту, зверніть увагу, чи майстер піклується, щоб клієнт бачив процес підготовки інструменту до процедури. Він може при вас відкрити крафт-пакет зі слідами випалення або термічної обробки (якщо це був автоклав), або дістати інструмент з УФ-лампи, де доречно зберігати заздалегідь стерилізований інструмент, — пояснює Наталя Вітряченко.
Стандартний протокол для обробки інструментів включає наступні етапи:
Дезінфекція після процедури
— Одразу після закінчення роботи інструмент занурюється у спеціальний дезінфекційний розчин на 15 хвилин. Це може бути ультразвуковий очищувач, який ефективно видаляє залишки органічних матеріалів, — зазначає експертка.
Миття інструментів
Інструмент промивається під струменем води з використанням мийного засобу, а потім ретельно висушується.
Стерилізація
— Після попередньої дезінфекції інструменти пакуються у крафт-пакети або вакуумні термостійкі пакети та піддаються стерилізації в сухожарових шафах чи автоклавах, — додала Наталя Вітряченко.
Зберігання інструментів
Стерилізовані інструменти зберігаються у запакованому вигляді або в УФ-лампах до моменту використання.
Окрім обробки інструментів, майстер повинен підготувати робочий простір і продемонструвати використання одноразових матеріалів:
водонепроникну серветку для інструментів
одноразові пилочки, бафи, серветки для манікюру
одноразовий чохол для ванночки
одноразові рукавички майстра.
Чи можна приносити власні манікюрні інструменти?
— Звичайно, можна мати власні манікюрні інструменти і приносити їх до салону. Однак варто зазначити, що придбати якісний інструмент буває нелегко. Краще довірити це професіоналу, який обере інструменти належної якості та заточить їх під свою руку. У протилежному випадку не варто очікувати високої якості манікюру, — зазначає Наталя Вітряченко.
На що ще звернути увагу?
— Майстер зобов’язаний продезінфікувати свої руки та руки клієнта перед початком процедури, щоб забезпечити максимальну безпеку. Лише за таких умов можна бути впевненим у безпечності послуг та уникнути можливих інфекцій, — підкреслює Наталя Вітряченко.
— Хороший салон завжди дбає про безпеку клієнтів і не приховує цього. Зазвичай інформацію про засоби безпеки проведення процедури (використання одноразових матеріалів, дезінфекцію та стерилізацію тощо) також дублюють у соцмережах. Якщо сумніваєтеся, просто запитайте майстра або попросіть показати, як все організовано. Це нормально – переконатися, що все безпечно, — додає експертка.
Щодо безпечних візитів до перукаря, інфекціоністка Анастасія Неклюдова додала, що окрім чистоти та стерилізації інструментів, важливо звертати увагу на те, чи дотримуються майстри правил дезінфекції робочого місця до та після кожного клієнта.
— Також можна прочитати відгуки онлайн або звернутися за рекомендаціями до знайомих, які вже користувалися послугами цього салону, — зазначила інфекціоністка.