Хто привів збірну України з шахів до першого місця на чемпіонаті Європи
Чоловіча збірна України з шахів уперше перемогла на чемпіонаті Європи. Змагання проходили в Словенії.
Успіх української команди став несподіванкою для світу шахів. Розбираємося, чому і хто привів Україну до перемоги за дошкою.
Чому ця перемога така сенсаційна
Українська команда виступала на змаганнях не в найсильнішому складі. Взяти участь у чемпіонаті з різних причин не змогли декілька сильних шахістів: Василь Іванчук, Павло Ельянов, Юрій Криворучко.
В результаті, перед початком турніру чоловіча збірна України була сьомою за силою, згідно з середнім рейтингом FIDE (міжнародна система оцінювання сили шахістів) – 2 656 балів.
Але вже після п’ятого туру наша чоловіча збірна вийшла на третє місце, де міцно закріпилась.
Справжньою сенсацією стала перемога над збірною Росії. Російська команда відома як лідер турніру і рейтинг-фаворит. Це п’ятикратні переможці чемпіонату Європи. Їхній середній рейтинг FIDE, для порівняння, – 2 728.
Тим не менш, це не завадило українській команді взяти перше місце з блискавичним результатом. Всупереч очікуванням, українська команда не програла жодної партії з 36 і набрала 14 очок.
А рахунок "Україна-Росія" склав у підсумку 2,5-1,5.
Хто грав за збірну і відзначився в боротьбі з росіянами
Склад чоловічої команди був таким: Антон Коробов, Юрій Кузубов, Андрій Волокитін, Кирило Шевченко, Володимир Онищук.
У трьох матчах партії з росіянами закінчилися внічию. Та вже за третьою дошкою український гросмейстер Кіріл Шевченко провів блискавичну атаку за допомогою різносторонніх рокіровок і обіграв росіянина Кирила Олексієнко.
Кирилу Шевченку 19 років. На початку листопада він відзначився вагомим особистим досягненням – переміг на престижному бліцтурнірі "Меморіал Михайла Таля" у Ризі.
З такими успіхами у Шевченка є всі шанси стати шахістом елітного рівня.
Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин
Після перемоги над Росією, наша команда вийшла на друге місце.
Боротьба за золото розгорнулася в останньому, дев’ятому турі, де наша команда зустрічалась зі збірною Вірменії. Так, отримавши впевнену перемогу з рахунком 3 – 1 (дві нічиї, дві перемоги), збірна України стала чемпіоном Європи.
Свої партії виграли Андрій Волокитін – дворазовий чемпіон України, переможець шахової олімпіади 2004 року у складі збірної України.
А також Антон Коробов – чотириразовий чемпіон України, чемпіон Європи з бліцу у 2013 році, срібний призер шахової олімпіади у 2016 році.
Хто привів українську збірну до перемоги
Головний тренер чоловічої збірної України з 2011 року – Олександр Сулипа. Заступник – тренер Мартин Кравців.
Сулипа – львівський гросмейстер. Він неодноразово приводив команду до призових місць чемпіонатів світу (друге місце у 2015 році, третє місце – у 2011, 2013 роках) та Європи (друге місце у 2019 році, третє – у 2017 році), а також на шахових олімпіадах (друге місце у 2016 році, третє – у 2012).
Які задачі має тренер збірної з шахів на командних змаганнях? Головна – підтримка мікроклімату в колективі, слідкування за станом гравців, їхніми проблемами та особливостями.
Крім цього, це ще й щоденна багатогодинна підготовка до ігор, розроблення стратегії боротьби з кожним суперником, підбір гравців на кожен окремий матч.
Як зіграла на чемпіонаті Європи жіноча збірна України
Жіноча національна збірна поділила третє-четверте місця та, за додатковими показниками, стала четвертою, набравши 12 очок.
У складі жіночої команди грали шахістки Ганна Музичук, Ганна Ушеніна, Юлія Осьмак, Наталія Букса, Інна Гапоненко, Наталія Жукова. Тренер – Михайло Бродський.
Це також чудовий результат, зважаючи на обставини: взяти участь у змаганнях не змогла гросмейстерка Марія Музичук, за якою перемога на чемпіонаті світу серед жінок 2015 року, дві – на чемпіонаті України і яка стала найкращою шахісткою світу у 2015 році. А Ганна Ушеніна в ході турніру отримала позитивний результат тесту на COVID-19 та вибула зі змагань.
Чим ще був визначальний цей турнір
Друге місце на змаганнях серед чоловіків взяла збірна Франції, у якій на першій дошці грав 19-річний Аліреза Фірузжа.
Його результат – сім перемог та дві нічиї дозволив досягнути рейтингу 2 804. Так Фірузжа став наймолодшим шахістом, який досяг позначку у 2 800.
Багато хто, навіть нинішній чемпіон світу Магнус Карлсен, пророкує, що Аліреза в майбутньому буде чемпіоном світу.
За темою: Основного претендента на чемпіона світу з шахів визначили достроково
Сергій Уткін для LIGA.Life