Метапневмовірус: чи загрожує українцям і світу нова пандемія
Повідомлення про спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV) в Китаї викликало занепокоєння в багатьох українців. За понад три місяці відомо про 14 хворих в Україні.
Чи є реальний привід для хвилювання та в чому особливість метапневмовірусу, спеціально для LIGA.Life, розповіла лікарка-інфекціоністка Анастасія Неклюдова.
Вірус — неновий
В мережі шириться інформація про "новий китайський вірус", проте це не більше, ніж клікбейт. Анастасія Неклюдова пояснює, що насправді метапневмовіруси відомі ще з 2001 року. Вони належать до групи параміксовірусів та циркулюють у період пізньої зими – ранньої весни.
Шляхи передання та симптоми
– Метапневмовірус, як класична респіраторна інфекція, передається повітряно-крапельним шляхом та під час контакту зі слизовими. Інкубаційний період складає до 5 днів, – пояснює лікарка.
Перші симптоми:
- підвищення температури тіла;
- сильний сухий кашель;
- біль у горлі.
— Задишка, відчуття нестачі повітря, біль у грудній клітці, повторна хвиля підвищення температури, зниження сатурації можуть свідчити про тяжкий перебіг хвороби. В такому випадку потрібно негайно звернутися до лікаря для коректного призначення лікування, – пояснює Анастасія Неклюдова.
Хто в групі ризику
– На відміну від коронавірусної інфекції, метапневмовірус найнебезпечніший для малюків – особливо дітей до 5 років та немовлят до року. У зоні ризику також літні люди та ті, хто має хронічні хвороби чи проблеми з імунітетом. У них хвороба частіше дає ускладнення і може вимагати лікування в стаціонарі, – каже інфекціоністка.
Лікування
Лікарі призначають симптоматичне лікування, оскільки специфічних ліків проти самого вірусу немає. Компанія Moderna наразі працює над створенням вакцини від метапневмовірусу.
Як знизити ризик зараження
Захиститись від метапневмовірусу допоможуть прості, але дієві правила:
- тримайте дистанцію від хворих;
- регулярно мийте руки з милом:
- не торкайтеся обличчя та очей немитими руками.
Чи можлива пандемія
– На цей момент складно говорити про пандемічний потенціал метапневмовірусу, адже відсутні дані про появу нових штамів чи зміну вірулентності вірусу. Для об'єктивної оцінки ризиків необхідний постійний епідеміологічний моніторинг та аналіз нових наукових даних, – пояснила Анастасія Неклюдова.
В Центрі громадського здоров’я додали, що "метапневмовірус – це традиційний вірус, який циркулює в Україні протягом кожного епідсезону". Тому наразі немає жодних приводів для хвилювань.
Дотримуючись профілактичних заходів, можна значно знизити ризик інфікування та зберегти своє здоров’я.