Зміст:
  1. Герпес та його види
  2. Як передається вірус герпесу?
  3. Міфи про герпес
  4. Чи можна повністю вилікувати герпес?
  5. Чи існує вакцина від герпесу?
  6. Як герпес впливає на вагітність і новонароджених?
  7. Профілактика герпесу

Герпес — підступний супутник, який може з'явитися в найбільш невідповідний момент. За даними ВООЗ, носіями одного з типів вірусу герпесу є понад 60% дорослих людей у всьому світі.

Що це насправді за захворювання та як з ним боротися, спеціально для LIGA.Life розповіла кандидатка медичних наук, лікарка-інфекціоністка, імунологиня та засновниця клініки "Дім імунітету та профілактики інфекційних хвороб" Анастасія Лішневська.

Фото: лікарка-інфекціоністка Анастасія Лішневська
Фото: лікарка-інфекціоністка Анастасія Лішневська

Герпес та його види

Герпес – це вірусна інфекція, спричинена вірусами родини Herpesviridae. Основних видів, пояснює Анастасія Лішневська, кілька:

  • Вірус простого герпесу типу 1 (HSV-1): найчастіше викликає ураження слизових оболонок губ і ротової порожнини (застуда на губах).
  • Вірус простого герпесу типу 2 (HSV-2): в основному пов'язаний із генітальним герпесом.

Результати дослідження показали, що захворюваність на генітальний герпес серед людей 15-49 років зросла на 52% за період 1990-2021 років.

Вірус вітряної віспи (Varicella-Zoster Virus, VZV): викликає вітряну віспу та оперізувальний герпес.

Фото: depositphotos.com
Фото: depositphotos.com
  • Вірус Епштейна – Барр (EBV): асоціюється з інфекційним мононуклеозом і деякими видами онкологічних захворювань. Також встановлена асоціація з синдромом хронічної втоми.
  • Цитомегаловірус (CMV): особливо небезпечний для людей з імунодефіцитом.
  • Герпесвіруси людини типів 6, 7, 8 (HHV-6, HHV-7, HHV-8): можуть викликати розеолу, а HHV-8 пов'язаний із саркомою Капоші.

— Активацію герпесу можуть провокувати різні фактори: стрес і перевтома, ослаблений імунітет (хвороби, імуносупресія, ВІЛ), інфекції, застуда, лихоманка, гормональні коливання (вагітність, менструація), а також ультрафіолетове випромінювання, — зазначає інфекціоністка.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Дані ВООЗ про поширеність герпесу (станом на 11 грудня 2024 року):

  • На вірус простого герпесу першого типу (HSV-1) хворіють 3,8 млрд людей віком до 50 років — це 64% населення світу. Цей тип найчастіше проявляється як оральний герпес.
  • Вірусом простого герпесу другого типу (HSV-2), що спричиняє генітальний герпес, інфіковано 520 млн людей віком 15-49 років (13% населення).
  • У більшості випадків герпес протікає без симптомів. Коли симптоми є, вони проявляються болючими пухирями чи виразками, які можуть повторюватись.
  • У 2020 році щонайменше один симптоматичний епізод генітального герпесу перенесли 205 млн осіб віком 15-49 років (5,3%).
Фото: depositphotos.com
Фото: depositphotos.com

Як передається вірус герпесу?

Існує чотири види передавання вірусу герпесу, розповідає Анастасія Лішневська :

Розблокуйте щоб читати далі
Щоб прочитати цей матеріал потрібно оформити підписку