Зміст:
  1. Останній успіх збірної України
  2. Андрій Лунін
  3. Анатолій Трубін
  4. Віталій Миколенко
  5. Ілля Забарний
  6. Олександр Зінченко
  7. Єгор Ярмолюк
  8. Михайло Мудрик
  9. Віктор Циганков
  10. Артем Довбик
  11. Роман Яремчук
  12. Чи є перспективи на підвищення у класі?Левова частка гравців української збірної грають у чемпіонатах Старого світу. За всю історію нашої команди такого ніколи не було. Сама участь наших футболістів у турнірах Європи дає їм неоціненний досвід, адже вони вчаться й опановують різні стилі, що не може не зіграти на користь України у відборах до чемпіонатів світу та Європи.Раніше закордонних гравців у команді можна було порахувати на пальцях однієї руки. Згадуються перш за все Андрій Шевченко, Сергій Ребров, Андрій Воронін, Анатолій Тимощук (який став зрадником та залишився в працювати тренером в росії), Дмитро Чигринський. Проте відомим з них на весь світ став тільки Шевченко.

Останній успіх збірної України

19-го листопада на стадіоні "Air Albania" в Тирані національна команда України з футболу виграла в албанців з рахунком 2:1. Швидкі голи забили наші Олександр Зінченко та Роман Яремчук. Українці посіли друге місце у групі та залишилися в дивізіоні B турніру Ліги націй.

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Національна збірна України/UAF

Проте за новими правилами цього сезону, "синьо-жовті" мають шанс пройти ще й до найвищого дивізіону А. Для цього вони повинні зіграти з однією із команд, які посіли треті місця в групах цього дивізіону. За результатами жеребкування 22 листопада нашим суперником стала Бельгія. З ними Україна зіграє два матчі: 23 і 25 березня 2025-го року. Перша гра для синьо-жовтих номінально буде домашньою.

Загалом початок наступного року має стати дуже насиченим, адже весною ще й стартує відбір і до Чемпіонату світу 2026. Тож великих результатів від збірної України треба очікувати та вимагати. Потенційно наша команда може бути в десятці кращих команд Старого світу. У нас для цього є все, особливо досвід молодих гравців, які вже заявили про себе на найвищому рівні клубного футболу у Європі. Про них ми й розповімо цього разу.

Андрій Лунін

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Андрій Лунін/Instagram

Амплуа: воротар
Вік: 25 років (11.02.1999, Красноград, Харківська область)
Зріст: 191 см
Вага: 80 кг
Клуб: Реал Мадрид (Іспанія)

Андрію Луніну 25 років, та він уже виграв чимало нагород. Зовсім юнаком встиг захищати ворота "Дніпра" та луганської "Зорі". 19-річним гравцем перейшов до гранду світового футболу "Реал Мадрид", ставши першим українцем, який одягнув форму королівського клубу. У його складі Лунін виграв двічі чемпіонат Іспанії, кубок і суперкубок цієї країни. Та найголовніше: Лунін також двічі вигравав найпрестижніший турнір Європи, Лігу Чемпіонів. До нього серед українських футболістів ніхто подібного не досягав. Так, чемпіонами цієї ліги ставали Андрій Шевченко й Анатолій Тимощук, проте лише по одному разу.

У "Реалі" ж Андрій уже сьомий рік веде боротьбу з бельгійцем Тібо Куртуа за роль основного воротаря, та поки що програє зірковому візаві. Проте Куртуа останнім часом отримує багато травм, тож поки він відновлюється, саме Лунін стоїть у воротах.

На національному рівні у Луніна також є досвід перемог. У 2019-му році юнацька українська збірна зробила сенсацію, виграла чемпіонат світу. Андрій був основним голкіпером тієї команди.

Лунін, на думку фахівців, неймовірно талановитий воротар і має хороші шанси стати одним із кращих захисників воріт у Європі. Головне – це психологічна стабільність. Адже іноді Лунін допускає купу помилок, як, наприклад, у матчі Євро-24 Україна – Румунія. Проте, коли налаштується на гру – здатен брати найскладніші м’ячі, як це було в Лізі чемпіонів торік. У будь-якому випадку, ми вже маємо голкіпера екстракласу. Та він не єдиний першокласний воротар в українській збірній.

Анатолій Трубін

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Анатолій Трубін/Instagram

Амплуа: воротар
Вік: 23 роки (01.08.2001, Донецьк)
Зріст: 200 см
Вага: 86 кг
Клуб: Бенфіка (Португалія)

Анатолій Трубін є прямим конкурентом Луніна за роль основного воротаря в збірній, і поки що він цю боротьбу виграє. Переломним моментом стало Євро-24, коли головний тренер команди Сергій Ребров поставив у ворота саме Трубіна у двох матчах групового етапу. Після цього Трубін виходить переважно в основі.

Андрій Трубін заявив про себе в донецькому "Шахтарі". У його складі тричі ставав чемпіоном України, вигравав Кубок і Суперкубок країни. Влітку 2023-го перейшов до "Бенфіки". І зараз є основним голкіпером команди. Звісно, "Бенфіка" не рівень "Реалу", проте команда грає також у Лізі чемпіонів. Минулого сезону посіла друге місце у чемпіонаті Португалії. Має всі шанси наступної весни виграти золото.

Трубін, на думку багатьох фахівців, справді ще один воротар екстракласу української збірної. Він молодший за Луніна на два роки. Тому має достатньо часу, щоб повністю розкрити свій потенціал.

Віталій Миколенко

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Віталій Миколенко/UAF

Амплуа: захисник
Вік: 25 років (29.05.1999, Черкаси)
Зріст: 180 см
Вага: 71 кг
Клуб: Евертон (Англія)

Віталій Миколенко – вихованець "Динамо" (Київ). Грав за столичний клуб із 2016-го до 2022-го року. Ставав чемпіоном України, двічі вигравав Кубок і тричі Суперкубок. А у 2019-му отримав звання найкращого молодого гравця національного чемпіонату.

1 січня 2022-го року офіційно перейшов до "Евертона", середняка англійської Прем’єр-ліги. Миколенко майже відразу став гравцем основного складу британської команди. Проте цього сезону Миколенко травмувався, через це зіграв усього 10 ігор за свій клуб. У жовтні повернувся на футбольне поле.

У чемпіонаті Англії "Евертон" на сьогодні знаходиться у другій десятці серед 20 команд. Та це не заважає Миколенку завжди бути у формі. Він вирізняється непоступливим характером. Має гарну швидкість і високий айк’ю футболіста. В майбутньому Миколенко може вирости в одного з кращих захисників Європи. За збірну України грає з 2018-го. Провів 46 матчів, забив один гол.

Ілля Забарний

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Ілля Забарний/champion.com.ua

Амплуа: захисник
Вік: 22 роки (01.09.2022, Київ)
Зріст: 189 см
Вага: 81 кг
Клуб: Борнмут (Англія)

Ілля Забарний – ще один захисник збірної України, який грає в англійській Прем’єр-лізі. Він також вихованець клубу "Динамо" (Київ). По одному разу вигравав чемпіонат України, Кубок і Суперкубок.

31-го січня став гравцем англійського середняка "Борнмут". Забарний виборов собі місце в основному складі британської команди й часто допомагає "Борнмуту" не пропустити зайвий гол.

Відомий тренер Йожеф Сабо прогнозує Забарному велику кар’єру:

Думаю, що найближчим часом його можуть забрати у "Борнмута", скажімо, мадридський "Реал" чи "Манчестер Сіті". Адже він зараз дуже гарний. І, дійсно, є чутки, що Забарного купуватиме топклуб.

Трансферна ціна українця мало не 32 мільйони євро. За збірну України грає з 2020-го року. Провів 42 матчі, забив один гол.

Олександр Зінченко

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Олександр Зінченко/Instagram

Амплуа: півзахисник
Вік: 27 років (15.12.1996, Радомишль, Житомирська обл.)
Зріст: 178 см
Вага: 70 кг
Клуб: Арсенал (Англія)

Олександр Зінченко – капітан збірної. Він вважається найтитулованішим українським футболістом у європейських чемпіонатах. Випускник академії "Шахтаря" в Україні на дорослому рівні так і не пограв. Його відразу забрали до себе функціонери англійського клубу "Манчестер Сіті" у 2016-му році. Втім, майже одразу відправили в оренду до нідерландського "ПСВ", де він зіграв 19 ігор.

Через рік Зінченко повернувся до "Манчестера" і виграв свій перший титул, Кубок футбольної ліги. У складі гранду єврофутболу Олександр грав до 2022-го. Виграв 4 чемпіонати Англії, 4 рази – Кубок ліги, і по одному разу – Кубок Англії та Суперкубок.

Наступним клубом українця став ще один гранд, лондонський "Арсенал". У цій команді Зінченко грає й досі на позиції лівого захисника. Встиг із лондонцями виграти Суперкубок Англії. Зараз же все активніше ходять розмови, що "Арсенал" хоче продати українця. Найбільш імовірний наступний клуб для нашого захисника – міланський "Інтер".

Зінченка вважають універсалом на полі в плані захисних дій. Він може активно грати як у центрі, так і на флангах біля власних воріт. Фахівці визначають у Зінченка здатність читати гру та бути на три-чотири кроки попереду суперника. Олександр – це мозок української збірної. По суті, він для команди є таким самим, як для Франції – Зідан, чи для Іспанії – Хаві. За національну команду Зінченко зіграв 69 матчів і забив 10 голів.

Єгор Ярмолюк

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Єгор Ярмолюк/champion.com.ua

Амплуа: півзахисник
Вік: 20 років (01.03.2004, Верхньодніпровськ, Дніпропетровська обл.)
Зріст: 180 см
Вага: 72 кг
Клуб: Брентфорд (Англія)

Єгор Ярмолюк доповнює колектив українців на Туманному Альбіоні. Він грає атакувальним півзахисником "Брентфорда", клубу з Лондона. Молодий гравець ще два роки тому й подумати не міг, що стане футболістом найпрестижнішого чемпіонату. Єгор два сезони захищав кольори "Дніпра". На свій перший офіційний матч узагалі вийшов у віці 16 років. Тож станом на 2020-й був наймолодшим гравцем в історії українського чемпіонату. В середині літа 2022 його купує "Брентфорд". Ярмолюк не відразу став гравцем основи. Та зараз показує на полі якісну гру, тож тренер збірної Сергій Ребров нещодавно запросив молодого вундеркінда до команди. Він поки що не виходив на поле, втім очікування від Єгора великі. Новачок уже поділився новими емоціями:

У національній команді мене добре прийняли гравці й тренери, поговорили, привітали. Тут зібрані найкращі футболісти з усієї країни. Тоді як у молодіжній збірній більше ротацій, у національній команді укомплектованіший склад. Для мене честь — потрапити сюди.

Михайло Мудрик

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Михайло Мудрик/football.ua

Амплуа: півзахисник
Вік: 23 роки (05.01.2001, Красноград, Харківська обл.)
Зріст: 175 см
Вага: 60 кг
Клуб: Челсі (Англія)

Михайло Мудрик вважається одним із найшвидших гравців у сучасному футболі. Його швидкість на полі досягла максимальних 35,8 км/год. До рекорда йому залишилося 4 км. Найкраще досягенння належить валлійському футболісту Гарету Бейлу, який у чемпіонаті Іспанії в 2013-му році розігнався до божевільних 39,9 км/год.

Мудрик вихованець харківського "Металіста", та першим клубом на дорослому рівні для нього став донецький "Шахтар". За нього атакуючий півзахисник зіграв 5 сезонів. Двічі ставав чемпіоном України та вигравав Суперкубок. У 2023-му вів перемовини з лондонським "Арсеналом", Михайло майже став гравцем "гарматників", але в процес втрутилися функціонери "Челсі". Запропонували "Шахтарю" кращу угоду. Тож "аристократи" (так називають "Челсі") заплатили за Мудрика рекордні для футбольної України 100 мільйонів євро.

ТакМихайло Мудрик став найдорожчим українським гравцем в історії, випередивши самого Андрія Шевченка (у 2006-му за Андрія те саме "Челсі" заплатило 44 мільйони євро).

В Англії у Мудрика справи йдуть відверто нестабільно. Гравець то потрапляє в основу на матч, то сідає на лаву запасних. Хоча останнім часом вдалі перфоманси півзахисника, особливо в кубку Англії, роблять його одним із кращих футболістів лондонської команди. Тим більше "Челсі" поступово повертає собі форму після спаду. В чемпіонаті зараз посідає третє місце й має всі шанси на перемогу у турнірі.

За збірну ж Мудрик дебютував у 2022-му році. Провів 28 матчів і забив три голи. Спеціалісти впевнені, аби перейти на новий рівень, українцю треба краще читати гру на полі. А так у нього є все, щоб бути не гіршим за Андрія Шевченка.

Віктор Циганков

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Віктор Циганков/https://dynamo.kiev.ua/uk

Амплуа: півзахисник
Вік: 27 років (15.11.1997, Нагарія, Ізраїль)
Зріст: 178 см
Вага: 72 кг
Клуб: Жирона (Іспанія)

Віктор Циганков – універсал на полі. Він може відігравати і як фланговий гравець, і як відтягнутий нападник. Разом з цим здатен грати роль опорного півзахисника у центрі, виступаючи плеймейкером (гравець, який створює гру біля воріт супротивника).

Починав кар’єру зі столичного "Динамо". Відразу став зіркою команди. Зіграв за "синьо-білих" 156 поєдинків і забив 77 голів. Вигравав чемпіонат України, тричі був володарем Суперкубка та переміг у Кубку країни.

У 2023-му його підписала амбітна молода команда з Іспанії "Жирона". У минулому сезоні дует Циганков/Довбик став одним із кращих в Іспанії. Українці наколотили на двох десятки голів і вибороли бронзу в чемпіонаті. "Жирона" посіла третє місце.

За збірну Циганков дебютував у 2016-му. Провів 55 поєдинків і забив 13 голів. Зараз у гравця травма, тож він пропустив останні матчі Ліги націй. Утім, плеймейкера очкують усі в національній команді. Адже саме він є кращим партнером з Артемом Довбиком. Віктор починає атаку – Артем закінчує її.

Артем Довбик

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Артем Довбик/Instagram


Ампула: нападник
Вік: 27 років (21.06.1997, Черкаси, Україна)
Зріст: 189 см
Вага: 85 – 88 кг
Клуб: Рома (Італія)

Артем Довбик – це потужний центральний форвард, завдання якого – завершувати атаки, які створюють центральні півзахисники та вінгери на флангах.

Артем вихованець черкаського "Дніпра". За перший свій клуб відіграв один сезон і забив 7 голів, що, як для 18-літнього юнака, є неабияким результатом. Це не могли не помітити українські найкращі клуби. Тож два сезони Довбик зіграв за "Дніпро".

У 2018-му переїхав грати до Данії за клуб "Мідтьюлланн". Проте там в Артема гра не пішла, хоча він і став чемпіоном Данії. Згодом перейшов в інший данський клуб "Сеннер’юрск".

Улітку 2020-го Артем повернувся в Україну у свій рідний "Дніпро". За три сезони Довбик перетворився у суперфорварда, забивши 44 голи. Ним почали цікавитися клуби з топових турнірів Старого світу.

У 2023-му нашого центровика підписала "Жирона". І в перший же свій сезон Артем став кращим бомбардиром чемпіонату Іспанії. Зіграв 36 матчів і забив 24 м’ячі. Це був неабиякий фурор. До цього жоден українець не ставав номером один серед форвардів найкращої трійки чемпіонатів Європи. До того ж Артем увійшов у 30 кращих футболістів світу за підсумками року.

Нещодавно нашого супернападника купила італійська "Рома". Справи у "імператорів" ідуть так собі – "Рома" знаходиться в середині турнірної таблиці. Проте українець уже встиг забити в Італії 4 голи.

За національну збірну Артем грає з 2021-го. Провів 33 матчі та забив 11 голів. Особливо цінний м’яч був у грі зі Швецією на Євро-2020. Тоді цей гол вивів Україну у чвертьфінал турніру.

Артем Довбик, зазначають фахівці, є класичним центрфорвардом. Високий зріст і міцна статура дозволяють Артему вигравати єдиноборства із захисниками суперників і вигравати. За своєю грою він нагадує іншого великого форварда зі Швеції Златана Ібрагімовича.

Роман Яремчук

Перспективи збірної України: наші гравці в найпрестижніших чемпіонатах Європи
Фото: Роман Яремчук/Instagram


Амплуа: нападник
Вік: 28 років (27.11.1996, Львів)
Зріст: 191 см
Вага: 78 кг
Клуб: Олімпіакос (Греція)

Роман Яремчук – найстарший легіонер збірної. Випускник академії "Динамо" (Київ). У столичному клубі провів 5 років, проте зіграв усього 9 ігор. Був орендований "Олександрією".

Якщо за "Динамо" гра не склалася, то проривом для Романа став бельгійський клуб "Гент". У його складі він став віцечемпіоном країни й одним з найрезультативніших форвардів, забивши 47 голів. Успіх Яремчука не пройшов повз керівників з інших команд Старого світу. Тож далі він захищає кольори "Бенфіки", "Валенсії" та "Брюгге". В цьому році Романа підписав "Олімпіакос" із Греції. Яремчук став найдорожчим гравцем бельгійського чемпіонату.

За збірну дебютував 2018-му. Виходив на поле у "синьо-жовтих" кольорах 59 разів і забив 17 м’ячів.

Чи є перспективи на підвищення у класі?Левова частка гравців української збірної грають у чемпіонатах Старого світу. За всю історію нашої команди такого ніколи не було. Сама участь наших футболістів у турнірах Європи дає їм неоціненний досвід, адже вони вчаться й опановують різні стилі, що не може не зіграти на користь України у відборах до чемпіонатів світу та Європи.Раніше закордонних гравців у команді можна було порахувати на пальцях однієї руки. Згадуються перш за все Андрій Шевченко, Сергій Ребров, Андрій Воронін, Анатолій Тимощук (який став зрадником та залишився в працювати тренером в росії), Дмитро Чигринський. Проте відомим з них на весь світ став тільки Шевченко.

У гравців сьогоднішнього покоління є всі шанси, аби заявити про себе на найвищому рівні. У випадках із Довбиком і Луніним – так уже й відбувається.

Тож, попри відверто провальне Євро цього року, Україна може реабілітуватися в наступному році. Для цього гравцям потрібно більше зіграності й менталітет "чемпіонів". А ці компоненти залежать від головного тренера команди – Сергія Реброва. У будь-якому випадку віримо в те, що наша збірна пройде в еліту Ліги націй і вийде у фінальну частину чемпіонату світу у 2026-му році.