Що їсти, щоб не мерзнути: продукти, які зігрівають у мороз
З настанням холодів багато хто замислюється, як зігрітися в морозні дні. Харчування відіграє важливу роль у підтримці теплового балансу організму. Деякі продукти не лише сприяють активному кровообігу, а й допомагають зберігати енергію та зміцнюють імунітет — усе це є ключовим у зимовий період. Як саме можна зігрітися за допомогою раціону, у коментарі для LIGA.life пояснила нутриціологиня Олена Грицай.
Роль харчування у зігріванні організму
Зимовий період вимагає особливої уваги до раціону. Окрім того, що організм втрачає тепло через холодне повітря, на нього також впливає нестача вітамінів і мінералів, що зазвичай спостерігається взимку.
— Зігрівання організму відбувається завдяки правильному харчуванню. Продукти, багаті на білки та корисні жири, стимулюють теплоутворення, а спеції допомагають активізувати кровообіг і створюють відчуття тепла, — пояснює Олена Грицай.
За словами нутриціологині, правильне харчування сприяє не тільки забезпеченню енергії, а й оптимізації процесів, що регулюють температуру тіла. Оскільки взимку нам часто не вистачає тепла, збалансований раціон може стати однією з основних причин комфорту та здоров’я.
Продукти, які допоможуть зігрітися
1. Білки для енергії
Білки забезпечують відчуття ситості, сприяють підтримці імунітету та допомагають організму виробляти тепло, яке необхідне для підтримки нормального рівня гемоглобіну в крові та правильного обміну речовин.
— Білки є будівельним матеріалом для клітин, жоден процес в організмі не здатен пройти без їх участі. Серед продуктів, багатих на білок, — нежирна свинина, яловичина, курятина, індичка, риба, бобові, яйця, кисломолочна продукція, — наголошує Олена Грицай.
2. Жири для зігрівання
Не менш важливими для підтримки температури тіла є корисні жири, особливо омега-3 жирні кислоти, які містяться в рибі, авокадо, горіхах та насінні, оливковій та інших оліях. Вони не тільки допомагають зберегти тепло, а й покращують кровообіг, що важливо для запобігання переохолодженню.
— Жири не тільки сприяють збереженню тепла, але й допомагають засвоєнню жиророзчинних вітамінів, таких як вітаміни A, D, E, які важливі для здоров’я шкіри та загального самопочуття взимку, — пояснює Олена Грицай.
Омега-3 жирні кислоти також знижують рівень запалень, допомагаючи організму краще справлятися з фізичними навантаженнями та холодом.
— Щоб зберегти тепло та примножити його, звісно, потрібно дотримуватися правильного балансу білки-жири-вуглеводи. На білки припадає 30-35% раціону, на жири — 15-20% та на вуглеводи — 45-50%. Як відомо, основним джерелом енергії є вуглеводи, це означає, що вкрай нерозумно взимку експериментувати зі своїм здоров’ям та сидіти на суворих дієтах, адже можна дуже сильно собі зашкодити, — застерегла Грицай.
3. Гострі спеції для стимуляції кровообігу
Спеції, такі як перець чилі, імбир, часник і гірчиця, не тільки додають смаку їжі, але й активно стимулюють кровообіг, що допомагає підтримувати тепло організму.
Як зауважує Олена Грицай, перець чилі, зокрема, містить капсаїцин, який розширює судини і покращує кровообіг.
— Активні компоненти, що містяться в гострих спеціях, стимулюють виділення тепла в організмі, що дає відчуття зігрівання навіть у найхолодніші дні. Однак спеції слід додавати до їжі та напоїв з обережністю, враховуючи індивідуальні особливості здоров’я. Деякі спеції мають протипоказання, наприклад, для людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту в стадії загострення або з проблемами з тиском. У таких випадках рекомендується консультуватися з лікарем чи нутриціологом, — заначила Олена Грицай.
4. Цитрусові та зимові ягоди для вітамінного підкріплення
Цитрусові, такі як апельсини, грейпфрути, лимони та мандарини, є чудовими джерелами вітаміну C, який підтримує імунітет. Зимові ягоди (журавлина, обліпиха і калина) також багаті на вітамін C, що важливо для організму в холодний період.
Олена Грицай нагадує, що вітамін C допомагає підтримувати імунітет та боротися з вірусами, які поширюються в холодну пору року.
Продукти, яких варто уникати в холодний період
Хоча правильне харчування в зимовий період є ключем до підтримки тепла, є кілька продуктів, які нутриціологиня радить краще обмежити або зовсім прибрати зі свого раціону.
1. Фастфуд та напівфабрикати
Фастфуд та напівфабрикати містять багато калорій, але мало корисних речовин, що можуть негативно впливати на загальне самопочуття. Вони можуть призводити до набору зайвої ваги, що знижує здатність організму ефективно регулювати температуру.
2. Солодощі та цукор
Зловживання цукром може спричинити підвищення рівня цукру в крові, що негативно впливає на імунітет та енергетичний рівень організму.
3. Холодні супи та несезонні продукти
Хоча супи, як-от окрошка, є смачними влітку, взимку вони не допомагають зігрітися. Вживання несезонних овочів і фруктів також не рекомендується через їх низький рівень вітамінів та мінералів, що може погіршити самопочуття.
4. Алкогольні напої
Алкоголь — швидко зігріває, але ненадовго, так само швидко ви відчуєте, що тепло зникло, а небажані побічні ефекти залишилися.
Харчування взимку: ключові поради
— Наскільки ви покращите кровообіг в організмі й зможете його підтримувати — настільки ви завжди почуватиметесь у теплі. В цьому вам допоможуть спеції, гострий перець, цитрусові, зимові ягоди, листова зелень, жирна риба, цибуля, гранат, — зазначила Олена Грицай.
Основні поради:
• Дотримуйтеся регулярного режиму харчування: сніданок, обід, вечеря, а також 1-2 перекуси, якщо це потрібно.
• Робіть акцент на білках, жирах і сезонних овочах.
• Додайте до раціону спеції та продукти, які покращують кровообіг.
Головне — обирати якісні продукти, які допоможуть організму адаптуватися до холодів і забезпечити всі необхідні вітаміни та мікроелементи, — підсумувала Олена Грицай.