Зміст:
  1. "Надмірний туризм": що це і чим незадоволені в Європі
  2. Проблема десятиліття
  3. П'ять країн Європи, які ввели обмеження для туристів

Європейські країни дедалі активніше запроваджують правила для контролю напливу туристів. LIGA.Life розповідає, як популярні курорти адаптуються до викликів масового туризму у 2025 році та які обмеження варто враховувати перед поїздкою.

"Надмірний туризм": що це і чим незадоволені в Європі

"Надмірний туризм" (від. англ. overtourism), за визначенням ЮНЕСКО, означає ситуацію, коли кількість відвідувачів перевищує можливості міст чи регіонів. Таке явище має низку негативних наслідків:

  • погіршення умов життя місцевих жителів;
  • руйнування історичних та культурних пам’яток;
  • зростання соціальних, культурних та екологічних проблем.

Масовий туризм часто розвивається поступово, але керують ним ті, хто прагне максимальних прибутків.

Наслідками такого туризму стають транспортні затори, стрімке зростання цін на нерухомість, деградація екосистеми, а надмірна кількість туристів погіршує якість життя місцевих жителів. Влада на місцях починає вживати заходів, щоб зупинити потік відвідувачів, але водночас не втратити це основне джерело доходів.

Проблема десятиліття

Ще у 2010 році туристичні експерти помітили, що деякі туристичні напрямки наближаються до своєї пропускної спроможності або вже перевищили її, пише The New York Times. До середини минулого десятиліття такі міста, як Амстердам і Барселона, почали робити перші кроки, щоб зменшити вплив туризму на інфраструктуру, житло, навколишнє середовище та якість життя.

Лише після пандемії, коли потік туристів різко зріс, боротьба з надмірним туризмом стала пріоритетом для багатьох країн. Цього року мандрівники відчують наслідки цих змін: у Франції, Чехії та Греції набувають чинності нові закони, що регулюють Airbnb та інші платформи короткострокової оренди.

П'ять країн Європи, які ввели обмеження для туристів

1. Італія

Італія впроваджує жорсткі заходи для боротьби з напливом туристів, особливо в піковий сезон. Ще у 2023 році уряд запропонував підвищити туристичний податок для тих, хто зупиняється в найдорожчих готелях.

Нині італійський уряд розглядає можливість запровадження податку в розмірі 25 євро, який наразі становить від 1 до 5 євро за ніч у таких містах, як Венеція, щоб зробити туристів "більш відповідальними" і допомогти фінансово нестабільним регіонам.

Венеція, яка отримала попередження від ЮНЕСКО про "незворотну шкоду" історичному центру, навесні та влітку 2024 року запровадила плату за в’їзд для одноденних туристів. У 2025 році система повернеться з 18 квітня і діятиме до 27 липня: плата становитиме 10 євро щоп'ятниці, у вихідні та святкові дні. Відвідувачі, які заздалегідь бронюють чотири або більше днів, отримають 50% знижку.

Від Іспанії до Хорватії: як країни Європи борються з надмірним туризмом
Фото: Freepik

Окрім цього, у місті запровадили обмеження використання гучномовців та скоротили розмір екскурсійних груп до 25 людей.

Інші міста також вводять обмеження. У Портофіно туристів можуть оштрафувати на 275 євро за затримку в "інстаграмних місцях", що створює небезпечні ситуації. Червоні зони або зони "без очікування" покликані запобігти заторам на дорогах і перевантаженим тротуарам у мальовничому містечку на італійській Рив'єрі під час пікового сезону — з квітня до жовтня.

Рим накладає штрафи за нестандартну поведінку в публічних місцях. З 2019 року чоловікам заборонено ходити у місті без сорочки, на мостах заборонено вішати "замки кохання". Доведеться заплатити також, якщо спіймають з їжею біля популярних туристичних пам'яток — скажімо, біля фонтану Треві.

Флоренція з червня 2024 року заборонила короткострокову оренду житла в історичному центрі через кризу доступного житла для місцевих жителів.

2. Іспанія

У квітні 2024 року Барселона підвищила муніципальний туристичний податок до 6,75 євро за ніч для гостей п’ятизіркових готелів. Разом із загальним регіональним податком це означає, що за тиждень проживання в готелі доведеться додатково сплатити 47,25 євро.

Торік влітку Барселону лихоманило через масові протести з головним гаслом: "Туристи, додому!". Аналогічні акції прокотилися і Майоркою, де понад 10 000 осіб вимагали обмежити туризм, допоки він поглиблює кризу житла для місцевих на Балеарських островах.

Крім того, Барселона скоротила кількість круїзних лайнерів, які можуть одночасно швартуватися в центральному порту, — з десяти до семи. Влада головного міста Каталонії пообіцяла повністю заборонити короткострокову оренду житла для туристів до 2030 року і запровадити нові суворі заходи для обмеження купівлі сувенірів. Туристів дедалі частіше заохочують відвідувати альтернативні напрямки — наприклад, Валенсію замість Барселони.

Від Іспанії до Хорватії: як країни Європи борються з надмірним туризмом
Фото: Freepik

Севілья планує ввести плату за вхід на історичну Площу Іспанії, хоча деталі цього рішення поки що невідомі.

3. Греція

Акрополь в Афінах обмежив кількість відвідувачів на рівні 20 000 на день, до того ж час відвідування треба бронювати заздалегідь. "Наше головне завдання — захист пам’ятки", — пояснила обмеження міністерка культури Ліна Мендоні.

Греція також має намір скоротити кількість круїзних лайнерів, які заходять на популярні острови Санторіні та Міконос. Прем’єр-міністр Кіріакос Міцотакіс оголосив про запровадження збору у розмірі 20 євро з кожного круїзного лайнера під час високого літнього сезону.

Від Іспанії до Хорватії: як країни Європи борються з надмірним туризмом
Фото: Freepik

4. Нідерланди

Амстердам активно бореться з масовим туризмом. Місто обмежує кількість річкових круїзів, забороняє будівництво нових готелів і скорочує дозволену кількість ночівель до 20 млн на рік.

Місто також пропонує до 2035 року повністю припинити швартування круїзних лайнерів у легендарній столиці. Нині дозволена кількість круїзних суден — 190, з 2026 року їхня чисельність зменшиться до 100.

Від Іспанії до Хорватії: як країни Європи борються з надмірним туризмом
Фото: Freepik

5. Хорватія

У Дубровнику, який внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, діє кампанія "Поважай місто", що передбачає суворі правила для туристів. Заборонено ходити в купальниках, їздити без спеціального дозволу, їсти та пити біля пам’яток і вилазити на міські стіни. Порушникам загрожують штрафи або навіть притягнення до кримінальної відповідальності.

Від Іспанії до Хорватії: як країни Європи борються з надмірним туризмом
Фото: Freepik

Також із квітня до вересня у місті запровадили туристичний збір у розмірі 2,65 євро з людини за ніч.