Як худнути ефективно? 5 неочевидних фактів про дієти від фітнес-блогера та тренера
Фото: depositphotos.com

Іноді здається, що простіше і легше колонізувати космос, ніж втратити кілька зайвих сантиметрів в талії. Здається, перепробували вже всі можливі та неможливі методи схуднення: жорсткі тренування, правильне харчування, детокс програми, обгортання та навіть фіточаї. Проте нічого так і не допомогло.

Щоб позбавитися зайвих кілограмів треба розуміти, які процеси відбуваються в організмі під час схуднення та як їх контролювати.  

Тренер Віктор Мандзяк у своїй книзі "Тренер дозволяє!" (видавництво Vivat, 2021 рік) розвінчав міфи та пояснив правду про схуднення. 

Для втрати ваги необхідна дієта

Дієти та жорсткі голодування – методи, якими користується табір №1. На противагу цьому табору існує табір №2, що пропагує схуднення без жодних дієт.

Що зрештою? Компроміс. Жорсткі дієти доведуть організм до виснаження, але схуднути без контролювання свого раціону дійсно неможливо.

Їсти все, що завгодно і худнути – радше маркетинговий обман, ніж реальність. Дієта необхідна для втрати ваги. Варто лише віднайти комфортний для вас харчовий баланс та рухатися до мети без впадання у крайнощі. 

Зайва вага не повертається після закінчення дієти

"Якщо ви худнули на адекватній дієті, то вживали багато овочів та фруктів, м’яса, риби, злакових, бобових, яєць та інших продуктів, які не пройшли глибоку промислову переробку. Тепер, коли ви скинули з себе 10/15/20-кілограмовий "бронежилет" жиру, гіпокалорійна дієта вам більше не потрібна. Але, нагадую, якщо вона була адекватною, таке харчування залишається основою вашого раціону (не лякайтесь!) на все життя", – пояснює тренер.

Тільки поверх цієї дієти ви додаєте більше вуглеводів та жирів.

"Так, тепер ви можете вживати більше солодкого та жирного. Просто не виходьте за рамки калоражу підтримки – тієї кількості калорій, яку витрачає ваш організм, а він витрачає багато, адже ви продовжуєте рухати своїм тілом у просторі, видихаючи на зусиллі", – зазначає Віктор Мандзяк. 

Здорове схуднення – довготривалий та кропіткий процес

Ваша сусідка розповіла, як швидко схудла на 15 кілограмів за тиждень? Ліпше повірте в існування лепреконів, бо здорове схуднення – довготривалий та кропіткий процес.

Визнати цю істину нелегко, адже хочеться посидіти тиждень на дієті та втратити усі ті кіло, що збиралися на талії роками. Проте після експрес-дієт спалені сантиметри швидко повернуться.

"Швидке схуднення можливе тільки при дуже обмеженому раціоні, їсти доводиться буквально як горобчику. І ви, дорогі мої, не забувайте, що їжа – це не тільки калорії, а ще й вітаміни та мінерали, які в певній кількості повинні постійно надходити до організму, якщо ми, звісно, не хочемо разом з кілограмами втратити здоров’я. Нормальний, здоровий та комфортний темп схуднення – це 0,5-1% від маси тіла на тиждень. Може бути трохи більше, може бути трохи менше, але не істотно. Тихіше їдеш – далі будеш. А в нашому випадку: повільніше худнеш – здоровішим і гарнішим будеш", – пояснює Віктор Мандзяк. 

Вуглеводи не винні в усіх смертних гріхах

Існує міф, що вуглеводи є новим ворогом народу. Проте це основне джерело енергії для інтенсивної м’язової роботи. Мозок також потребує вуглеводів.

Запам'ятайте: вуглеводи – не причина зайвої ваги, а високоякісне пальне для роботи організму. Просто контролюйте їхню кількість та якість у раціоні та тримайте цей вуглеводний баланс в гармонії з іншими елементами та речовинами.  

Дробне харчування не пришвидшує метаболізм

Це можна назвати сенсаційним спростуванням істини, про яку роками кричали сторінки модних глянців та інста-блоги.

Їсти маленьким порціями, але часто – не має жодного стосунку до прискорення метаболічних процесів та спалювання зайвої ваги.

"Якщо ви хочете підвищити енерговитрати організму за рахунок їжі, вам потрібно більше їсти, іншого шляху нема (буде вищий термічний ефект їжі). Але я на вашому місці цього не робив би, адже зловживання їжею неминуче призведе до протилежного очікуваному результату – ви покриєтесь жиром, наче земля снігом на новий рік. Яким ще чином дробове харчування може підвищити метаболізм? Я не знаю, і, здається мені, ніхто не знає. Очікувати, що якісь маніпуляції з режимом харчування пришвидшать вам метаболізм, те саме, що штовхати заглухлу автівку на першій передачі – шансів немає", – пояснив тренер.

І додав: "Ба більше, якщо ви постійно не мерзнете, вас не діймає постійне відчуття втоми, не мучить слабкість, то у вас нормальний метаболізм. Якщо ж у вас є якісь з перелічених симптомів, зверніться до ендокринолога".

Текст надало видавництво