Зміст:
  1. Між льодом та полум'ям: температурний режим офісу
  2. WC – кімната страху
  3. Робочий графік, або найгірше – жінці
  4. З дітьми – не можна?
  5. Шкідливий дрес-код

Між льодом та полум'ям: температурний режим офісу

Комфортний рівень температури приміщення – запорука не лише продуктивності, а й загалом стану здоров'я. Адже занизька температура здатна спровокувати нежить та ГРВІ, а занадто висока – підвищення тиску та сердечні недуги.

Рівень комфортних градусів для жіночого та чоловічого організму різний, відповідно до фізіологічних особливостей тілобудови. Зазвичай, офісні кондиціонери опціонально запрограмовані чоловічим персоналом на температурний режим, що є комфортним саме для працівників-чоловіків, без урахування потреб жінок, наголошує Керолайн Кріадо Перес – британська журналістка, авторка книжки "Невидимі жінки".

Нещодавнє дослідження показало, що швидкість обміну речовин молодих жінок, які виконують легку офісну роботу, є значно нижчою, ніж стандартний показник для чоловіків, котрі виконують аналогічну роботу. Виявилося, що швидкість жіночого метаболізму на 35 % нижча, ніж швидкість чоловічого, і відповідно температура повітря в сучасних офісах у середньому на п’ять градусів нижча від комфортної для жінок.

Ось чому влітку в нью-йоркських офісах можна спостерігати дивну картину: жінки кутаються в ковдри, а їхні колеги- чоловіки розгулюють в сорочках з короткими рукавами.

Певно, так вже склалося, що одну й ту саму річ чоловіки та жінки сприймають та осмислюють не однаково. Наприклад, що бачить середньостатистичний працівник офісу чоловічої статі, коли зранку заходить до свого робочого приміщення? Стильні скляні сходи, дзеркальні підлоги у фойє, потужні та солідні вхідні двері etc. Цілком комфортний, стильний, сучасний офіс.

Натомість, чи хтось задумувався, як увесь цей "комфорт" сприймається працівницями-жінками? Важкі двері, які не в змозі відчинити жінка середньої статури, ті самі "красиві" скляні сходи та дзеркальні підлоги фойє – чудова нагода будь-кому зазирнути вам під спідницю. А ще – шви між плитками на тротуарах, немов спеціально призначені для того, щоб у них застрявали тонкі підбори.

Керівники компаній, які в більшості своїй є чоловіками, вважають це "неприємною дрібницею". Але саме з цих дрібниць починається робочий день кожної жінки. З дрібниць, що буквально отруюють їм життя, змушуючи почуватися дискомфортно протягом усього робочого дня. Зрозуміло, усі ці неприємні дрібниці – ще не кінець світу, але вони отруюють жінкам життя. Про це у своїй книзі "Невидимі жінки" (Vivat, 2021) говорить Керолайн Кріадо Перес, апелюючи фактами, що неможливо спростувати.

WC – кімната страху

Офісний туалет – рай для чоловіків і правдива кімната страху для жінки. Кількість кабінок для жінок та чоловіків зазвичай кардинально різниться. Усе тому, що площа туалетів для жінок та чоловік неоднакова. Звідси – проблема постійних черг до жіночого туалету. Чому так відбувається? Зважаючи на те, що у чоловічих туалетах є і кабінки, і пісуари, то їхня пропускна здатність на квадратний метр вища за пропускну здатність жіночих туалетів.

Однак рівна кількість людино-місць у чоловічих і жіночих туалетах теж не розв’язує проблему черг у жіночі туалети, тому що на відвідини туалету жінки витрачають у 2,3 раза більше часу, ніж чоловіки. Нарешті, у 20-25% жінок, що заходять у туалет, критичні дні, і їм доводиться міняти тампони чи гігієнічні прокладки, а це теж потребує час. До речі, жодних предметів особистої гігієни для жінок в офісних туалетах також годі й шукати.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Робочий графік, або найгірше – жінці

Проблеми, пов’язані з непередбачуваністю графіка роботи, посилюються тим, що алгоритми, які застосовують під час його складання, не враховують гендерного фактора. Дедалі більше компаній використовують програми, які, ґрунтуючись на моделях продажу й на інших даних, безперервно визначають кількість необхідних у кожен зазначений момент працівників і складають необхідний графік їхньої роботи.

Сучасні графіки роботи, які є стандартними восьмигодинними та у більшості своїй є чоловіко орієнтованими, не враховують одну значну деталь – якщо чоловік після роботи у 70% випадків відпочиває, то жінка має "другу роботу", що зветься хатніми справами.

В усьому світі жінки, як і раніше, виконують основну частку неоплачуваної роботи для догляду за сім’єю, і найперше за дітьми, що значно ускладнює роботу за непередбачуваним графіком.

Складаючи такий графік, роботодавці вперто ігнорують потребу жінки покинути робоче місце раніше чи пізніше (бо в неї запланований похід до лікаря з дитиною), перетворюючи офісний простір на тюрму. Як і в інших випадках, проблема пов’язана загалом не з відсутністю даних, а з тим, що ними нехтують.

З дітьми – не можна?

Здається, сучасним офісам не вистачає наліпок із написом "child friendly". Ви можете пригадати бодай один робочий простір (не беремо до уваги коворкінги), в який матір бодай інколи може приходити із дитиною? Ні. Діти на робочому місці – заборонено.

Але роботодавці-чоловіки ніколи не враховують тих моментів, що, наприклад, мати-одиначка банально не має з ким залишити малу дитину на час роботи. Відсутність можливості перебування дитини в офісі поруч із мамою змушує жінку ставати перед негуманним вибором – заробляти гроші та жертвувати безпекою дитини чи покинути роботу і не мати змоги цю дитину прогодувати.

Американські компанії дедалі частіше виділяють в офісах спеціальні приміщення, де молоді мами можуть зцідити молоко, а American Express навіть оплачує матерям-годувальницям постачання зцідженого молока додому.

На жаль, компанії, які не забувають піклуватися про жінок, – радше виняток, ніж правило.

Компанія Apple 2017 року проголосила свій головний офіс у США "найкращим офісом у світі", але забула вказати, що в цьому суперсучасному будинку є все: і лікувальні заклади, і стоматологічні кабінети, і розкішні спа – немає лише дитячого садка. Найкращий у світі офіс? Так, у світі чоловіків.

Шкідливий дрес-код

На підборах та у спідниці – так, такий вигляд має форма жінок-працівниць у левовій частці сучасних компаній. Чи варто говорити про очевидну незручність такого одягу?

Вісім чи більше годин на підборах щодня провокують не лише дискомфортне пересування та потенційну можливість впасти й забитися, а й згубно впливають на жіночі суглоби, сприяють варикозному розширенню вен, муляючи до кривавих мозолів.

Чи це підвищує ефективність праці? Скоріше, навпаки, робить жінку менш мобільною та активною.

Спідниці о будь-якій порі року теж не змінюють жіноче здоров'я. Крім того, у певних випадках спідниці та підбори, що підкреслюють жіночу сексуальність та акцентують на цьому увагу можуть спровокувати неприємні хтиві погляди чи брудні натяки з боку колег-чоловіків.

Прогресивні компанії по всьому світу починають переглядати дрес-код працівниць-жінок, замінюючи гендерно стереотипні підбори та спідниці на комфортні кросівки та брюки. Бо, врешті-решт, жінка має право на зручний робочий одяг, що даруватиме комфорт, а не постійне відчуття того, що хтось у тій же таки дзеркальній підлозі офісного фойє намагається зазирнути їй під спідницю.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин