Зміст:
  1. Додаткова доза і бустерна це одне і те саме?
  2. Чи потрібна мені бустерна доза?
  3. Як отримати бустерну дозу вакцини?
  4. Як записатися на бустерну дозу через Хелсі (HELSI)
  5. Чому ревакцинуватися можна тільки через шість місяців після другої дози?
  6. Яким препаратом проводитимуть ревакцинацію?
  7. Скільки в Україні є вакцин проти коронавірусу і яких?
  8. Третя доза і COVID-сертифікати та свідоцтва про вакцинацію
  9. Чи обов’язково мати бустерну вакцину, щоб відвідувати громадські місця?
  10. Що дає бустерна доза для подорожей?

Доповнено інформацією про запис через Helsi

6 січня в Україні зробили доступною для всіх ревакцинацію проти коронавірусу третьою дозою. Раніше її могли отримати тільки медпрацівники та люди старші 60 років.

У світі ревакцинацію третьою дозою почали вводити ще в грудні через поширення нового варіанту коронавірусу омікрон. Попередні дані досліджень показали, що третя доза має більшу ефективність проти омікрону.

Додаткова доза і бустерна це одне і те саме?

Ні.

Додаткова доза – для первинної ревакцинації тим, хто має ослаблений імунітет через хворобу чи перенесену операцію. Додаткова вакцина йде для вищої ефективності первинної вакцинації, пояснює Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ). Додаткову дозу в Україні дозволили 16 грудня.

Ревакцинація – не додаткова доза, а бустерна для всіх охочих щепитися. Вводиться для підтримання захисту, який може знижуватися з часом і для закріплення ефекту на більш тривалий період, як це з вакциною проти кашлюка чи правця. Тобто для людей, які мають проблеми з імунітетом, ревакцинальною дозою буде вже четверта доза.

Чи потрібна мені бустерна доза?

ВООЗ ще не ухвалила рішення про обов’язкову потребу ревакцинації. Та їхні експерти зазначають, що дві дози вакцини працюють проти тяжких випадків і омікрону, зазначає Лапій. 

Питання щодо ревакцинації третьою дозою для перехворілих теж на сьогодні залишається відкритим, зазначає Лапій. З ним мають визначитися найближчим часом.

В Україні ж бустерну дозу зробили доступною. Це не означає початок кампанії з ревакцинації, наголошує голова НТГЕІ.

Ревакцинуватися можуть усі охочі: для перестрахування чи з метою подорожей.

"Є дані, що ревакцинальна доза добре стимулює вироблення нейтралізувальних антитіл і вироблення Т-клітинної імунної відповіді. Безпека є? Є. Щодо ефективності є дані, але не можна їх вважати повноцінними. Дослідження ще тривають", – пояснює Лапій.

Як отримати бустерну дозу вакцини?

Наказ про бустерну вакцину діє з моменту його підписання, тобто відсьогодні.

В Міністерстві охорони здоров’я пояснили, що записатися на ревакцинацію можна так само як і раніше, зателефонувавши в пункт чи центр масової вакцинації. 

Номери телефонів є в цій таблиці або можна дізнатися за телефоном 0 800 60 20 19.

Також можна звернутися до свого сімейного лікаря, аби отримати скерування.

Як записатися на бустерну дозу через Хелсі (HELSI)

"Ми прибрали вибір дози зі сторони пацієнта, оскільки це стало неактуальним. Усі вакцини в наявності в пунктах вакцинації, тому пацієнт може записатись на будь-яку вакцину", – відповіли LIGA.Life у пресслужбі інформаційної системи Helsi. 

Там пояснили, що у своєму інтерфейсі лікарі під час прийому пацієнта та перевірки його щеплень перед вакцинацією від COVID-19 бачать, яку дозу потрібно зробити пацієнту, та вносять її в електронну медичну картку.

Чому ревакцинуватися можна тільки через шість місяців після другої дози?

В деяких країнах, у зв’язку з омікроном, скоротили термін введення третьої дози до трьох місяців. Та обґрунтованих підстав для цього немає, зазначає Лапій.

"5-6 місяців вважаються нормальним інтервалом для кращого та більш тривалого захисту від хвороби. Це стосується взагалі вакцин не лише проти ковіду", – пояснює експерт. 

Країни ж обирають такі схеми, зважаючи на те, що нам недостатньо відомо про коронавірус. Вони прагнуть скоротити інтервал, забезпечивши швидший захист проти нового варіанту омікрон, каже Лапій. 

"Ці країни мають високі рівні охоплення вакцинації дорослого населення і груп ризику. Особливо це стосується людей 60+ років. В Україні ця група має низький рівень – трохи більше 30%", – пояснює він. 

Тож Україна не може поводитися так, як Велика Британія, бо в нас є незахищений великий прошарок літніх людей. 

"Тому шість місяців – це і з огляду на залишки вакцин, і щоб не відволікати ресурси від вакцинації людей старшого віку", – розповів він.

Яким препаратом проводитимуть ревакцинацію?

МОЗ рекомендує Pfizer. Та в Україні для ревакцинації дозволили змішувати різні препарати.

Ухвалюючи таке рішення, НТГЕІ керувалася рекомендаціями з оглядом наукових досліджень від ВООЗ. Він був присвячений змішаним схемам за двома дозами, каже Лапій.

"Чимало досліджень було проведено в Чилі, і там найбільш ефективною ревакцинальною показала себе файзер, потім астразенека, потім коронавак", – пояснює експерт.

Чому ж Україна дозволила і коронавак? 

"Бо ми розуміємо, що є певне упереджене ставлення до мРНК-вакцин серед людей старшого віку, які потребують ревакцинації. І саме вони йшли на вакцинацію коронаваком (який не давав сильних побічних реакцій. – Ред.). Тут виникає запитання, що краще: аби вони через певні забобони уникнули ревакцинації, чи все ж прийшли ревакцинуватися?", – зазначає Лапій.

У цьому ж дослідженні щодо коронаваку є дані, що ревакцинальна доза добре стимулює вироблення нейтралізувальних антитіл і вироблення Т-клітинної імунної відповіді.

Що стосується безпечності змішування вакцин – ризик виникнення реакцій після ревакцинації був нижчий в порівнянні з першою і другою дозами. Це стосувалося і файзера, і коронаваку, і астразенеки, додав Лапій.

Посилання на дослідження ефективності та безпечності поєднань інших типів вакцин від COVID-19 можна знайти в тимчасових рекомендаціях ВООЗ.

Скільки в Україні є вакцин проти коронавірусу і яких?

На запит LIGA.Life в МОЗ повідомили, що станом на 5 січня в Україні є 12 853 154 дози вакцини проти коронавірусу від чотирьох виробників.

Національний склад:

  • Астразенека – 0 доз
  • Комірнаті – 7 102 680 доз (термін придатності – 24 750 доз до 31.03.2022, 785 070 доз до 30.04.2022, 745 290 доз до 31.05.2022, 4 548 960 доз до 30.06.2022, 998 790 доз до 31.07.2022)
  • Коронавак – 0 доз
  • Модерна – 1 738 020 доз (термін придатності – 146 420 доз до 29.03.2022, 96 000 доз до 08.04.2022, 1 495 600 доз до 11.04.2022)

Регіональний рівень:

  • Астразенека – 118 190 доз (терміни придатності – до 28.02.2022)
  • Комірнаті – 2 439 933 доз (терміни придатності – 128 доз до 31.01.2022, 100 075 доз – до 31.03.2022, 275 533 доз – до 30.04.2022, 1 940 673 доз – до 31.05.2022, 123 524 доз – до 30.06.2022)
  • Коронавак – 1 098 415 доз (термін придатності до середини 2023 року)
  • Модерна – 355 784 доз (термін придатності до 29.03.2022).

"Наразі Україна має домовленості на постачання майже 42 мільйонів доз вакцини проти COVID-19 у наступному році. Йдеться про 25 мільйонів вакцини Pfizer, 6,5 мільйонів доз вакцини CoronaVac та 10 мільйонів доз по механізму COVAX", – повідомили в міністерстві. 

Третя доза і COVID-сертифікати та свідоцтва про вакцинацію

Третя доза продовжуватиме дію сертифікату, пояснював головний санітарний лікар Ігор Кузін. Так він буде чинним 270 днів.

Для тих, хто щепився бустерною дозою від коронавірусної хвороби, COVID-сертифікат з'явиться наприкінці січня, пояснювали в МОЗ.

"Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися зеленим сертифікатом про повну вакцинацію", – пояснили в повідомленні.

Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо буде надіслати запит на порталі чи у застосунку "Дія" не раніше останніх чисел січня, і вже після самого щеплення.

Окрім COVID-сертифікату, українці зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. 

Цей документ можна отримати за місцем щеплення чи у сімейного лікаря і він, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів.

У коментарі LIGA.Life в МОЗ додали, що сертифікат міститиме дані тільки про останню з вакцин – зазвичай буде BioNTech, Pfizer. Загалом же буде відображатися інформація про останню зроблену вакцину, бустер. Якщо ви зробите третю, до прикладу, Модерну – буде Модерна відображатися. 

Доповнено: Це не означає, що вам згенерується жовтий сертифікат про одну дозу, бустерну. Що саме буде і як відображено, обіцяють пояснити наприкінці січня.

Сертифікат буде валідним для подорожей. Утім, зазначимо, що багато країн ЄС умовою в'їзду мають щеплення щонайменше двома дозами препарату, визнаного в Євросоюзі. 

Чи обов’язково мати бустерну вакцину, щоб відвідувати громадські місця?

Як пояснили в МОЗ, в Україні карантин регулюється постановою №1236.

Наразі в неї не вносили зміни щодо бустера. Тож актуальним для жовтої, помаранчевої та червоної карантинної зони залишається правило про першу і другу дозу.

Що дає бустерна доза для подорожей?

Вона насамперед продовжує термін дії COVID-сертифікату.

21 грудня Європейська комісія вирішила скоротити термін дії сертифікатів з 12 до 9 місяців (тобто 270 днів). Нові норми набудуть чинності з 1 лютого 2022 року.

Якщо ж ви щепилися, наприклад, в травні і станом на 1 лютого у вас минуло понад 270 днів з часу другої дози, ваш документ вважатиметься не дійсним для в’їзду.

Країни ЄС поступово починають впроваджувати нові правила в’їзду згідно з рекомендаціями.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Доповнено: Це не означає, що вам згенерується жовтий сертифікат про одну дозу, бустерну. Що саме буде і як відображено, обіцяють пояснити наприкінці січня.