Зміст:
  1. Що таке ожиріння?
  2. Чи існує дитяче ожиріння?
  3. Як зрозуміти, що є ожиріння?
  4. Чим відрізняється надлишкова вага від ожиріння?
  5. Чому виникає ожиріння?
  6. Як ожиріння впливає на організм?
  7. Які наслідки ожиріння?
  8. Як між собою пов’язані ожиріння та COVID-19?
  9. До якого спеціаліста звертатися для лікування ожиріння?
  10. Як вібувається лікування ожиріння?

Всесвітня організація охорони здоров’я називає ожиріння не косметичною проблемою, а хронічним захворюванням. Хвороба не має географічних кордонів, вікових та статевих обмежень. Через ковід, дистанційну роботу і стрес проблема ожиріння стала ще гострішою. Особливо враховуючи те, що зайва вага є фактором ризику важчого перебігу коронавірусної хвороби. 

Під час "Здорової розмови про ожиріння" лікарі та дослідники пояснили, що таке ожиріння, його наслідки та методи лікування. LIGA.Life зібрала відповіді на 10 головних питань про хворобу.

Що таке ожиріння?

Більшість людей сприймають ожиріння як косметичну проблему, яка потребує корекції. Проте насправді ожиріння – хронічне захворювання, коли організм накопичує аномальну або надмірну кількість жиру. Ожиріння потребує своєчасного довготривалого лікування під наглядом фахівців.

"Це захворювання не має нічого спільного з лінню або відсутністю сили волі, хоча саме так це часто сприймають", – пояснює Владислав Мороз, генеральний менеджер "Ново Нордіск Україна".

За даними ВООЗ, 650 млн дорослих у світі живуть з ожирінням, понад 1,9 млрд мають зайву вагу. Показники ожиріння у жінок вищі, ніж у чоловіків. Наприклад, у у 2019 році у Великій Британії 29% жінок та 26% чоловіків мали діагноз ожиріння.

В Україні таких людей теж немало – 59% дорослих мають зайву вагу. За результатами дослідження STEPS, в Україні у 2019 році лише дві п’ятих (39,6%) населення мали нормальну вагу. 

Чи існує дитяче ожиріння?

За даними ВООЗ, у період 1975-2016 роки поширеність дітей і підлітків з надмірною вагою та ожирінням у віці 5-19 років зросла у понад чотири рази: з 4% до 18% у світі.

Зростання випадків ожиріння відбувається майже однаково серед хлопчиків та дівчат. Наприклад, у 2016 році 18% дівчат і 19% хлопчиків мали зайву вагу. 

За новими даними ВООЗ, у 2020 році 39 млн дітей у віці до 5 років мали зайву вагу або ожиріння.

Як зрозуміти, що є ожиріння?

Лікар діагностує цей стан після обстежень та аналізів. Проте можна самотужки розрахувати свої ризики за допомогою Індексу маси тіла (ІМТ).

Формула: маса тіла (в кг)/зріст у квадраті (м). 

Наприклад, людина зростом 1 метр 70 сантиметрів має вагу 70 кг. ЇЇ ІМТ: 70/1,7×1,7 = 24,2. Щоб спростити собі задачу – скористайтесь онлайн-калькуляторами вимірювання ІМТ.

Після розрахунку зверніться до таблиці ІМТ від Centers for Disease Control and Prevention:

  • Нижче 18,5 – недостатня вага;

  • 18,5-24,9 – нормальна;

  • 25,0-29,9 – надмірна;

  • 30,0 і вище – ожиріння.

Ожиріння ділиться на три ступені:

  • 1 – ІМТ від 30 до 35;

  • 2 – ІМТ від 35 до 40;

  • 3 – ІМТ 40 або вище. 

"Існує альтернативний розрахунок – за окружністю талії. Граничний показник для жінок – 80 см, а для чоловіків – 94 см. Також за цим показником можна визначити тип ожиріння: гіноїдне (жіночого типу), андроїдне (чоловічого) або по типу груші та по типу яблука. Наприклад, останній тип передбачає відкладення жиру в передній брюшній стінці живота", – пояснює лікарка-ендокринолог та керівниця відділу діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України Любов Соколова.

Чим відрізняється надлишкова вага від ожиріння?

Людина з зайвою вагою має ІМТ 25,0-29,9. Їй діагностують ожиріння, якщо її ІМТ перевищить 30.

Проте, за словами лікарки-ендокринолога, людина з надлишковою масою також може мати суміжні захворювання: діабет, артеріальну гіпертензію, серцево-судинні та психологічні захворювання. І їй потрібне своєчасне лікування для профілактики ожиріння.

Чому виникає ожиріння?

Існує багато факторів, які впливають на ризик розвитку ожиріння, серед них найпоширеніші: 

  • генетика: людина народжується зі схильністю до збільшення ваги;

  • поведінка: малорухливий спосіб життя, нестача сну, незбалансоване харчування;

  • психологічний стан: хронічний стрес, депресія, тривожні розлади.

  • прийом ліків, які спричиняють підвищення ваги. Наприклад, антидепресанти, ліки від діабету, антипсихотичні препарати, стероїди та бета-блокатори.

За даними Mayo Clinic, вірогідними причинами ожиріння можуть бути ще й вагітність, відмова від паління та попередні спроби схуднути (ефект йо-йо – коли за схудненням слідує набір ваги).

"Ожиріння може бути і причиною (первинне), і наслідком (вторинне) розвитку інших захворювань. Наприклад, первинне ожиріння, або аліментарно-конституційне, виникає  на тлі неправильного способу життя: відсутність фізичної активності, незбалансований раціон, неякісний сон. Вторинне розвивається на тлі захворювання, наприклад, генетичної хвороби або гормонального збою", – додає Людмила Соколова.

Як ожиріння впливає на організм?

Експерти ресурсу Healthline розібрали ключові впливи зайвої ваги на тіло:

  • Дихальна система. Жир, що накопичується навколо шиї, може зробити дихальні шляхи занадто малими, що може ускладнити дихання вночі, провокуючи апное сну. У людей з такою проблемою дихання може зупинитися на короткий проміжок часу.

  • Травна система. Ожиріння асоціюється з підвищеним ризиком гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). Вона виникає, коли шлункова кислота просочується в стравохід. Також ожиріння викликає ризик розвитку каменів у жовчному міхурі. Жир може накопичуватися навколо печінки і призводити до її пошкодження.

  • Серцево-судинна система. У людей з ожирінням серце має працювати інтенсивніше, щоб перекачувати кров всім тілом. Це призводить до високого кров’яного тиску, або гіпертензії. Високий кров’яний тиск – основна причина інсульту.

  • Ендокринна система. Ожиріння може зробити клітини організму стійкими до інсуліну – гормону, який переносить цукор з крові до клітин, де він використовується для отримання енергії. Якщо ви стійкі до інсуліну, цукор не може поглинатися клітинами, що призводить до його високого рівня в крові. Це підвищує ризик розвитку діабету 2 типу. Також збільшення ваги провокує зміни обміну речовин.

"Ожиріння по типу яблука – це не просто жир, це біологічна активна тканина, яка виділяє багато гормонів та інших речовин, які впливають на обмін речовин. Вісцеральний жир – джерело активних запальних молекул, які спричиняють запалення в судинах і органах та створюють хороший фон для розвитку захворювань", – пояснює лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

  • Репродуктивна система. Ожиріння може ускладнити вагітність жінки. 

  • Нервова система. Ожиріння значно збільшує ризик інсульту, коли кров перестає надходити до мозку. Може вплинути на психічне здоров’я: збільшення ризику депресії, розвиток низької самооцінки та проблем зі сприйняттям власного тіла.

"Депресія та тривога – популярне явище серед людей з ожирінням. Вони відчувають себе не на своєму місці в соціумі. Не можуть вільно рухатися, зустрічаються з осудом, розуміють, що не в тренді популярного здорового способу життя. Це лише поглиблює проблеми", – розповідає керівник маркетингових досліджень в Україні та СНД компанії IQVIA Світлана Жахалова.

  • Шкіра. Висипи можуть з’являтися в місцях складок шкіри. Також може виникнути чорний акантоз. Він характеризується зміною кольору та потовщенням шкіри в складках тіла.

  • Скелетна та м’язова системи. Ожиріння може викликати погіршення щільності кісток і м’язової маси. Це називається остеосаркопенічним ожирінням. Воно може призвести до збільшення ризиків переломів. Додаткова вага тисне на суглоби, що призводить до болю і скутості. 

"Коли молода людина має ожиріння, то в неї діє компенсаторний механізм. Все тіло працює і наслідки ожиріння не такі відчутні. Проте вона ніби ходить по лінії вогню, по тонкому лезу. Коли людина стає старшою, ці компенсаторні можливості зменшуються. На неї падає купа різних проблем. Наприклад, болять суглоби та виникають проблеми з хребтом. Адже 1 кг зайвої ваги – це 4 кг навантаження на суглоби", – розповідає дієтологиня.

Які наслідки ожиріння?

"Ожиріння – це хронічне рецидивуюче захворювання, яке веде до низки інших хвороб. Існує понад 200 станів здоров’я, пов’язаних з ним", – стверджує Владислав Мороз.

За даними CDC, люди з ожирінням у порівнянні з людьми зі здоровою вагою більше ризикують:

  • високим кров'яним тиск (гіпертонія);

  • високий рівень "поганого" холестерину, низький рівень "хорошого" холестерину або високий рівень тригліцеридів;

  • цукровий діабет 2 типу;

  • ішемічна хвороба серця;

  • інсульт;

  • захворювання жовчного міхура;

  • остеоартрит (розпад хрящів і кісток в суглобі);

  • апное сну і проблеми з диханням;

  • клінічна депресія та тривожні розлади;

  • онкологія (рак ендометрія, печінки, нирок, шийки матки, товстої кишки, стравоходу та підшлункової залози)

Як між собою пов’язані ожиріння та COVID-19?

"Ожиріння та COVID-19 мають дуже тісний зв’язок. Ризик важкого перебігу захворювання збільшується втричі у людей з ожиріння. Ріст ваги всього на 1 кг/м2 підвищує ризик важкого перебігу ковіду на 12%", – розповідає Владислав.

Це підтверджують наукові дослідження, проведені за останні півтора роки. Дослідження за участі 2500 пацієнтів з COVID-19 двох нью-йоркських лікарень показало, що люди з ожирінням у порівнянні з людьми з надмірною вагою мали значно вищий ризик смерті через 45 днів після зараження.

Дослідження за участі 7000 пацієнтів з коронавірусом в дев’яти каліфорнійських лікарнях довело, що пацієнти з третім ступенем ожиріння мали значно вищі випадки смертності, ніж особи з нормальною вагою.

Згідно з CDC, потенційні причини такого зв’язку:

  • Ожиріння послаблює імунну функцію, що робить людину сприятливою до інфекційних захворювань. Окрім того, надлишкова жирова тканина – джерело запалення в організмі. 

  • Ожиріння зменшує ємність і резерв легенів.

Підвищений ризик госпіталізації або смерті був особливо виражений у осіб віком до 65 років. Це також стосується дітей та підлітків. 

Дослідження показало, що пацієнти до 18 років з ожирінням мали у 3,07 разів вищий ризик госпіталізації та 1,42 рази вищий ризик важкого перебігу захворювання.

До якого спеціаліста звертатися для лікування ожиріння?

Оскільки ожиріння – це хвороба, то вона потребує лікування під наглядом спеціаліста. За даними дослідження ACTION IO: 33 роки – середній вік, коли люди починають боротьбу з ожирінням. З цього моменту до часу обговорення проблеми з лікарем, у середньому минає 6 років. 

У цей період 81% людей з ожирінням намагалися схуднути, 37% – втрачали вагу щонайменше на 5% від початкової маси тіла, але втримати її змогли лише 11%.

За словами Любові Соколової, немає окремого спеціаліста, який би займався суто ожирінням, як захворюванням.

Проблема полягає в тому, що кожен спеціаліст лікує супутні захворювання – наслідки ожиріння: 

  • ендокринолог – наслідки ожиріння, які вплинули на функціонування ендокринної системи або ендокринні захворювання, які сприяють розвитку ожиріння (гіпотиреоз, цукровий діабет 2 типу). 

  • кардіолог – серцево-судинні хвороби. 

  • гінеколог – захворювання репродуктивної системи.

Найбільш наближеним спеціалістом є лікар-дієтолог, який би зміг діагностувати захворювання і допомогти налагодити раціон. 

"Проте ожиріння – мультифакторна проблема, яка вимагає мультидисциплінарної команди: ендокринолога, гінеколога або андролога, кардіолога, дієтолога і психолога", – додає Любов.

Як вібувається лікування ожиріння?

"Яку ціль має людина з ожирінням? Схуднути! Це добре, але часто цього неможливо досягти протягом короткого часу. Потрібно ставити реальні оптимальні цілі – 5-10% зменшення ваги тіла. Це суттєво покращує кардіоваскулярні захворювання, перебіг діабету 2 типу, чутливість до інсуліну. Треба ставити перед собою досяжні цілі, які будуть суттєво покращувати здоров’я", – радить Владислав.

Серед основних методів лікування ожиріння:

  • Зміна способу життя. Збалансоване харчування, якісна та здорова їжа, відмова від певних видів продуктів, нормалізація сну та режиму дня.

  • Фізична активність. Ходьба та інші аеробні вправи допомагають підвищити рівень активності та спалювати калорії. 

  • Медикаментозна тепарія. Сучасна медицина та наука з кожним роком винаходить нові інноваційні методи лікування ожиріння. Наприклад, інноваційні препарати, що регулюють апетит, підвищують відчуття ситості і знижують голод. Проте лікарські препарати не працюватимуть без зміни способу життя та харчових звичок.

  • Хірургічне лікування. Наприклад, хірургічне зменшення об’єму шлунку. 

"Наше тіло реагує на схуднення шляхом відновлення ваги. Втрата кілограмів змінює гомеостатичну систему організму, яка контролює апетит, споживання та витрати енергії. Відтак змушує організм посилювати голод і знижувати швидкість метаболізму. Тож самостійно схуднути людям із ожирінням важко. Шлях до здоров’я – довгий та складний, але реальний. Це комплексна робота пацієнта та лікаря, а також медикаментозне лікування, яке тепер є в Україні", – пояснює Любов.

Отже, результатом правильного лікування ожиріння є не лише втрата ваги та утримання результату, але й зміна метаболічних процесів, які позитивно впливають на організм.

Правильне та ефективне лікування – покращення загального здоров’я та зменшення негативного впливу зайвої ваги на організм.